Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozwija programy badań profilaktycznych – EURACTIV.com

Polska rozwija programy badań profilaktycznych – EURACTIV.com

Od 1 W listopadzie szersze grono Polek będzie miało dostęp do badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy, Eksperci ostrzegają jednak, że konieczne są dalsze wysiłki.

Rak piersi jest uważany za jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, a ryzyko jego zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. W Polsce raka piersi diagnozuje się rocznie u około 20 000 kobiet.

Wczesne wykrycie jest kluczowe, czy to poprzez comiesięczne samobadanie, USG piersi, czy mammografię, ponieważ zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Od 1 listopada rozszerzone zostaną programy badań przesiewowych – mammografii i cytologii..

Program bezpłatnej mammografii został niedawno rozszerzony i obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

Kwalifikacja zależy od tego, czy w ciągu ostatnich 24 miesięcy przeszli tego rodzaju badania przesiewowe lub otrzymali pisemne zalecenia dotyczące częstszych badań przesiewowych ze względu na czynniki ryzyka. Do tej pory badania mammograficzne były dostępne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

Profesor Mariusz Bidziński, Konsultant Krajowy w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, wyraził swoje poparcie dla tych zmian: Z ogólnego punktu widzenia epidemiologicznego i demograficznego taka zmiana w profilaktyce nowotworów jest właściwą drogą.

Oprócz tego, Na początku styczniaKobiety, u których zdiagnozowano wcześniej raka piersi, mogą uczestniczyć w programie co roku, jeśli ukończą leczenie i 5-letni okres obserwacji.

Alternatywnie, jeśli nie zakończyły leczenia, ale otrzymują dodatkową terapię hormonalną (HT) pięć lat po chirurgicznym leczeniu raka piersi.

Równolegle zachodzą istotne zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Wcześniej z bezpłatnych badań cytologicznych mogły korzystać kobiety w wieku od 25 do 59 lat. Z 1 W listopadzie program zostanie rozszerzony o kobiety w wieku od 25 do 64 lat.

Rak szyjki macicy wykrywany jest rocznie u około 3000 Polek i stanowi ponad 10% wszystkich nowotworów ginekologicznych. Aby osiągnąć cele profilaktycznych badań przesiewowych, cytologię należy wykonywać w odstępach nie częstszych niż co trzy lata, przy założeniu, że nie ma dużego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy i że wcześniejsze wyniki badań są prawidłowe.

READ  Badanie przeprowadzone w czterech krajach Europy Środkowej wykazało, że wolność mediów jest zagrożona wolnością prasy

W przypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka lub kobiet, u których w przeszłości występowały nieprawidłowe wyniki cytologii, zaleca się wykonywanie corocznych badań.

Na profilaktyczną mammografię i cytologię nie są wymagane żadne skierowania, a oba badania diagnostyczne są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Minister zdrowia Katarzyna Sojka poinformowała, że ​​decyzje te zostały podjęte po konsultacjach z pracownikami służby zdrowia i organizacjami pacjenckimi.

Podkreśliła, że ​​zmiany te mają na celu zwiększenie liczby osób korzystających z badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesną diagnostykę nowotworu.

Wady programów skanujących

Finansowanie obejmuje jednak wyłącznie tradycyjną cytologię. Cytologia cienkowarstwowa (LBC), która zapewnia wyższą czułość diagnostyczną i możliwość dalszego badania przesiewowego zebranego materiału na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), pozostaje usługą płatną.

Cytologia płynna zapewnia mniej wyników fałszywie ujemnych i pozwala na dalsze badanie pobranego materiału pod kątem obecności wirusa HPV, Pan Potwierdził to Marius Zimmer, prezes PTGiP.

Dla dr Bidzińskiego głównym wyzwaniem jest zmotywowanie Polek do regularnych badań profilaktycznych.

Niezależnie od tego, czy stosujemy metody tradycyjne, czy nowoczesne, jeśli zaproszenia są często ignorowane, trudno mówić o skuteczności badań profilaktycznych. Leoractive wyjaśnił, że obecnie w testach komórkowych uczestniczy mniej niż 20% populacji.

Bidziński podkreślił także, że potrzebne są szerokie zmiany regulacyjne, aby zachęcić więcej kobiet do udziału w badaniach profilaktycznych.

„Przykładowymi problemami wymagającymi rozwiązań systemowych jest eliminacja komunikacji i angażowanie nie tylko lekarzy, ale także położnych, którzy mogą wykonać badania cytologiczne, odciążając w ten sposób system opieki zdrowotnej” – powiedział.

Szczepienia

Kolejnym istotnym aspektem, zwłaszcza w przypadku raka szyjki macicy, jest profilaktyka pierwotna.

Szczepionki przeciw HPV są najskuteczniejsze, jeśli zostaną podane przed potencjalną ekspozycją na HPV, głównie poprzez kontakt seksualny.

W Polsce od 1 czerwca br. bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dostępne są dla chłopców i dziewcząt w wieku 12-13 lat. Ponadto od 2 września dostępna jest dwuwalentna szczepionka przeciw HPV Można uzyskać do niego dostęp już teraz Dla wszystkich dzieci w wieku od 9 do 18 lat.

READ  Pro Fighters League rozszerza globalną dystrybucję treści poprzez partnerstwo VIAPLAY w Skandynawii, Bałtyku, Polsce i Holandii

To ważny krok naprzód, lekarz Bidziński Mężczyzna.

„Jednak tylko wtedy możemy oczekiwać, że problem raka szyjki macicy zostanie rozwiązany w ciągu kilku lat, być może dekady lub dłużej” – podsumował.

(Polina Mozolewska – Pod redakcją Vasiliki Angrudi/Zorana Radosavljevica | Euractive.com)

Przeczytaj więcej z EURACTIV