Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie finanse „stabilne i mocne” mówi premier po wzroście dochodów

Polskie finanse „stabilne i mocne” mówi premier po wzroście dochodów

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że warunki finansowe Polski są stabilne i sfinansowała już około jednej trzeciej potrzeb pożyczkowych na 2023 r., ponieważ kraj stoi w obliczu gwałtownego wzrostu rentowności obligacji w związku z kryzysem kosztów utrzymania, który drenuje kasę publiczną.

Rentowność benchmarkowej 10-letniej obligacji przekroczyła w piątek 9% po raz pierwszy od dwóch dekad, powodując ból głowy dla rządu, który wydaje ogromne sumy, aby pomóc wyborcom poradzić sobie z inflacją przed wyborami zaplanowanymi na 2023 rok.

„Nasz publiczny system finansowy jest stabilny i silny, a system bankowy jest dobrze dokapitalizowany” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej. „Kształtujemy naszą politykę emisyjną (obligacji) w sposób, który zabezpiecza środki… sfinansowaliśmy już 30-35% od przyszłego roku.”

W opublikowanej w poniedziałek notatce analitycy Allure Bank poinformowali, że zarówno wyższe rentowności na rynkach bazowych, jak i czynniki krajowe – takie jak obawy, że Polska nie otrzyma unijnego finansowania ze względu na awanturę o praworządność – przyczyniły się do wzrostu zadłużenia. koszty.

Państwowy bank rozwoju BGK odwołał w piątek aukcję obligacji, co według Morawieckiego było „normalne”, biorąc pod uwagę zawirowania na rynkach finansowych.

BGK emituje obligacje, które służą do finansowania reakcji rządu na pandemię COVID-19 oraz wydatków na obronę.

„Zorganizujemy aukcje, gdy będą najlepsze i najkorzystniejsze warunki” – powiedział Morawiecki.

Rentowność polskich obligacji 10-letnich wyniosła 8,465% o 09:24 GMT w poniedziałek, spadając dziś o około 30 punktów bazowych.

Polska poinformowała w sierpniu, że sfinansowała wszystkie swoje potrzeby pożyczkowe na 2022 rok.

Całkowite potrzeby pożyczkowe Polski szacowane są na 260,7 mld zł (53,4 mld USD) w 2023 r., zgodnie z budżetem.

(1 USD = 4,8796 zł) (Sprawozdania Alana Sharlisha i Paula Florkevicha; Redakcja Alison Williams i Davida Holmesa)