Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister obrony narodowej odpowiada na krytykę dotyczącą teki nadzwyczajnej

Minister obrony narodowej odpowiada na krytykę dotyczącą teki nadzwyczajnej

Minister obrony Polski powiedział w czwartek, że od początku wojny Rosji z Ukrainą trzymał plecak w gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, co spotkało się z krytyką, która stwierdziła, że ​​jego uwagi nie niosły uspokajającego sygnału co do bezpieczeństwa kraju.

Komentarz wysokiego rangą urzędnika rządowego odzwierciedla obawy, które ogarnęły Europę, szczególnie tę w Europie Środkowo-Wschodniej, w pobliżu wojny na Ukrainie. Krytycy twierdzą jednak, że komentarze mogą sprawić, że mieszkańcy poczują się niebezpiecznie, sugerując, że jest on gotowy do wyjazdu, jeśli kraj będzie miał kłopoty.

Władysław Kosiniak-Kamyš, minister obrony narodowej i wicepremier, został zapytany w wywiadzie radiowym, czy ma plecak ratunkowy. Odpowiedział, że na początku wojny spakował walizkę z rzeczami niezbędnymi do wyjazdu na Ukrainę „i nadal jest spakowana”.

„Posiadanie takiego bezpiecznego plecaka przyda się również na wypadek klęski żywiołowej lub innego nagłego zdarzenia” – powiedział prywatnej stacji radiowej Radio Zeit. „Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację”.

Były minister obrony stwierdził, że ta uwaga nie jest uspokajająca.

„Ewakuacja w czasach zagrożenia jest ostatnią rzeczą, o której myśli właściwy Minister Obrony Narodowej. Takie słowa – nawet jeśli intencje są dobre – nie sprawiają, że Polacy czują się bezpieczniej.”

Po krytycznych komentarzach Kosniak-Kamisz wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że słowa zostały wyrwane z kontekstu. Minister obrony powiedział w programie Channel X: „Przygotowanie na sytuacje kryzysowe to nie tylko obowiązek, ale także nasza odpowiedzialność”.

W zeszłym miesiącu polski rząd uruchomił stronę internetową, na której zaleca się przygotowanie plecaków na wypadek ewakuacji, która może obejmować klęski żywiołowe lub ekstremalne zdarzenia pogodowe. Zaleca posiadanie przy sobie takich rzeczy, jak ubranie na zmianę, radio na baterie, latarka i apteczka.