Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielka Brytania zgłasza znaczny wzrost liczby przypadków cryptosporidium

Wielka Brytania zgłasza znaczny wzrost liczby przypadków cryptosporidium

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zgłosili ciągły ogólnokrajowy wzrost liczby przypadków kryptosporydiozy.

Wzrost liczby infekcji zaobserwowano po raz pierwszy w sierpniu, głównie z powodu pasożyta Cryptosporidium hominis, chociaż odnotowano setki przypadków infekcji Cryptosporidium parvum.

Od połowy sierpnia do początku października w Wielkiej Brytanii odnotowano 2411 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie, w tym 2032 w Anglii, 163 w Walii, 127 w Szkocji i 89 w Irlandii Północnej.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie wynika, że ​​biorąc pod uwagę wielkość pacjentów i ich rozmieszczenie geograficzne w Wielkiej Brytanii, pojedyncze lokalne narażenie jest mało prawdopodobną przyczyną. Magazyn Eurosurveillance.

Inne dotknięte kraje

W październiku irlandzcy urzędnicy ds. zdrowia wydali ostrzeżenie w związku ze wzrostem liczby przypadków pasożytów Cryptosporidium u osób powracających z zagranicy. Łącznie zakażone są 64 osoby, w tym 44 przypadki potwierdzone laboratoryjnie.

Wzrost zaobserwowano także w Luksemburgu i Holandii od końca sierpnia i we wrześniu. W Holandii liczba przypadków we wrześniu wyniosła 129 w porównaniu ze średnią 72 we wrześniu od 2016 r. do 2019 r. W Luksemburgu od końca sierpnia do początku października zgłoszono 97 zgłoszeń potwierdzonych laboratoryjnie, w porównaniu z 21 w tym samym okresie . W 2022 r.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że wzrost może wynikać z połączenia czynników związanych z podróżami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Agencja dodała, że ​​w wielu krajach liczba zachorowań na kryptosporydiozę jest zbyt niska, co ogranicza możliwość dokładnej oceny ryzyka.

Informacje z przypadków w Anglii i Walii wykazały podróże zagraniczne w przypadku 250 z 463 osób i pływanie w 234 z 353 przypadków. Nie wykluczono, że inne źródła, takie jak skażona żywność, przyczyniają się do wysokiego wskaźnika infekcji. Cryptosporidium może rozprzestrzeniać się w chlorowanym basenie, ponieważ jest odporny na chlor.

Zastosowano standaryzowany kwestionariusz elektroniczny zawierający pytania dotyczące podróży zagranicznych, narażenia na żywność i wodę oraz interakcji ze zwierzętami.

READ  Nowy układ napędowy umożliwia samolotom osiągnięcie prędkości do 17 mah

Sprawy związane z podróżami

Spośród 394 przypadków w Anglii, w których udzielono informacji dotyczących podróży, 215 zgłosiło wyjazd za granicę w ciągu 14 dni przed zachorowaniem, z czego 96 jako informację o Hiszpanii, w tym o Hiszpanii kontynentalnej lub Balearach.

Zidentyfikowano dwa zdarzenia powiązane z niewielką liczbą przypadków, które są badane przez zespoły ds. zdrowia środowiskowego władz lokalnych.

Ponad połowa z 224 respondentów badania chorowała dłużej niż 10 dni, a 19 osób deklarowało, że choruje dłużej niż 20 dni.

Spośród 475 przypadków najbardziej dotknięta była grupa wiekowa od 20 do 39 lat, ale ponad 150 pacjentów było w wieku poniżej 10 lat.

W odpowiedziach na ankietę nie wskazano typowych ekspozycji ani ustawień, które mogłyby wyjaśnić dużą liczbę przypadków. Infekcje Cryptosporidium hominis zwykle zwiększają się o tej porze roku, ale nie w dużym stopniu. Wzrost może również odzwierciedlać zwiększoną liczbę podróży wakacyjnych do Hiszpanii i innych krajów śródziemnomorskich.

Najczęstszym objawem jest wodnista biegunka. U niektórych osób może również wystąpić odwodnienie, utrata masy ciała, skurcze żołądka, gorączka, nudności i wymioty. Inni mogą nie mieć żadnych objawów. Objawy utrzymują się zwykle od jednego do dwóch tygodni. Chociaż u zdrowych osób jest to łagodna choroba, może mieć gorszy przebieg u małych dzieci i osób starszych oraz może być bardzo poważna u osób z osłabionym układem odpornościowym. Konieczne są szczegółowe badania, ponieważ objawy mogą imitować inne choroby.

(Aby zapisać się na bezpłatną subskrypcję Wiadomości o bezpieczeństwie żywności, Kliknij tutaj.)