Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bank Anglii jest „optymistą”, zbliżając się do obniżek stóp procentowych w lecie

Bank Anglii jest „optymistą”, zbliżając się do obniżek stóp procentowych w lecie

  • Napisane przez Michaela Reese
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Szef Banku Anglii powiedział, że musi „zobaczyć więcej dowodów” na to, że wzrost cen uległ dalszemu spowolnieniu, zanim nastąpi obniżka stóp procentowych.

Andrew Bailey stwierdził, że „jest optymistą, że wszystko idzie w dobrym kierunku”, gdyż stopy procentowe pozostały na poziomie 5,25%.

Powiedział, że bank spodziewa się, że inflacja, która mierzy tempo wzrostu cen, spadnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy „w pobliżu” poziomu docelowego.

Otwiera to drogę do obniżek stóp procentowych już w czerwcu.

Bailey ostrzegł jednak, że redukcja „nie jest faktem dokonanym ani ustalonym porozumieniem”.

Najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się sierpień lub wrzesień, zwłaszcza jeśli inflacja spadnie zgodnie z oczekiwaniami.

Stopa procentowa ustalana przez bank wyznacza stawki podawane przez banki z High Street i pożyczkodawców. Stopy procentowe są obecnie na najwyższym poziomie od 16 lat, co oznacza, że ​​ludzie płacą więcej za pożyczanie pieniędzy na takie cele, jak kredyty hipoteczne i pożyczki, ale oszczędzający otrzymali również lepsze zyski.

Bailey stwierdził, że napłynęły „zachęcające wieści” na temat inflacji, która obecnie wynosi 3,2%, stwierdził jednak, że bank potrzebuje „więcej dowodów”, że pozostanie ona niska przed obniżką stóp procentowych.

Jednak na konferencji prasowej po decyzji banku Bailey stwierdził, że „jest prawdopodobne, że w nadchodzących kwartałach będziemy musieli obniżyć stopy procentowe banków” i to o więcej, niż obecnie oczekują rynki finansowe.

Dziewięcioosobowy Komitet Polityki Pieniężnej, który głosuje w sprawie stóp procentowych, wydawał się bliski obniżki – dwóch z nich głosowało za obniżką stóp procentowych, a pozostałych siedmiu głosowało za ich zawieszeniem.

  • Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach inflacja spadnie do celu banku wynoszącego 2% i 1,9% w 2026 roku.
  • Wzrost gospodarczy o 0,4% za pierwsze trzy miesiące 2024 r. i 0,2% od kwietnia do czerwca

Sekretarz skarbu Jeremy Hunt powiedział, że „wolałby”, aby decydenci „woleli poczekać, aż będą całkowicie pewni, że inflacja spada, zamiast „ spieszyć się z decyzją, którą będą musieli cofnąć na późniejszym etapie”.

Dodał jednak, że po raz pierwszy dostrzegł „prawdziwy optymizm” u pana Baileya.

Jednak Darren Jones, główny sekretarz skarbu w gabinecie cieni, powiedział, że chociaż Bank Anglii ma „niezależne prawo” do ustalania stóp procentowych, to „zła wiadomość dla obywateli, którzy muszą zresetować swoje kredyty hipoteczne na przyszłe lata po wyższej cenie”. drogie stawki”. „Ludzie muszą płacić czynsz”.

W centrum uwagi znalazła się kondycja brytyjskiej gospodarki, a polityka gospodarcza będzie prawdopodobnie kluczowym polem bitwy w walce o głosy w następnych wyborach, których oczekiwanie nastąpi pod koniec tego roku.

Zapytany w czwartek, czy gospodarka wyszła na prostą, Bailey powiedział: „Wszystkie dowody, jakie widzimy, wskazują, że wyszliśmy na prostą”. Ostrzegł jednak, że nie jest to „silne ożywienie”.

„To przerażające czekać na spadek stóp procentowych”.

Paul Day (62 l.) z Felixstowe twierdzi, że jego kredyt hipoteczny wzrośnie o 225 funtów miesięcznie po wygaśnięciu jego pięcioletniej umowy na czas określony z końcem maja.

Pan Day, który jest na emeryturze, płaci obecnie 1027 funtów miesięcznie, ale po wygaśnięciu stałej stopy procentowej wynoszącej 1,89% przejdzie na standardową stopę zmienną swojego pożyczkodawcy wynoszącą 7,99%.

„To były przerażające trzy miesiące oczekiwania na spadek stóp procentowych, coraz bliżej terminu wyznaczonego na 31 maja, ale tak się nie stało” – mówi.

„Myślę, że sytuacja powinna się ustabilizować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy” – mówi. „Więc jest to ryzykowne”.

Po ostatnich wypowiedziach banku rynki finansowe oczekują obecnie obniżki stóp procentowych do 5% do sierpnia, a następnie do 4,75% w listopadzie lub grudniu. W 2025 r. oczekiwane są dalsze obniżki stóp procentowych.

Bank zaczął podwyższać stopy procentowe w grudniu 2021 r. i od lata ubiegłego roku utrzymuje je na poziomie 5,25%, próbując spowolnić tempo wzrostu cen konsumpcyjnych i obniżyć koszty życia.

Ceny zaczęły gwałtownie rosnąć wraz ze wzrostem popytu na towary po zniesieniu ograniczeń związanych z wirusem Corona. Następnie ceny energii i żywności wzrosły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powodując gwałtowny wzrost inflacji powyżej 11% w październiku 2022 r. – najwyższy poziom od 40 lat.

Od tego czasu stawki i rachunki za energię elektryczną spadły, ale nie oczekuje się, że spadną dalej.

Bank ma nadzieję, że podwyższając ceny kredytów, zachęci ludzi do ograniczania wydatków, co z kolei zmniejszy popyt na towary i złagodzi wzrost cen.

Jest to jednak zachowanie równowagi, ponieważ wysokie stopy procentowe mogą zaszkodzić gospodarce i ograniczyć wzrost, ponieważ firmy powstrzymują się od inwestowania w produkcję i miejsca pracy.

Wielka Brytania pogrążyła się w recesji pod koniec ubiegłego roku, kiedy gospodarka kurczyła się przez dwa kolejne trzymiesięczne okresy, ale bank stwierdził, że według niego recesja mogła już się zakończyć, co mają potwierdzić oficjalne dane opublikowane w piątek.

Bank stwierdził, że spodziewa się w tym roku nieco lepszych wyników gospodarki, częściowo ze względu na rosnącą liczbę ludności i niektóre środki zawarte w wiosennym budżecie rządu, takie jak cięcia w ubezpieczeniach społecznych.

Co mam zrobić, jeśli nie mogę spłacić swoich długów?

  • Zapytaj o plan płatności. Na przykład dostawcy energii muszą dać Ci możliwość uregulowania długów przed podjęciem jakichkolwiek działań w celu odzyskania pieniędzy