Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

BBVA ogłasza wrogą ofertę przejęcia Sabadell

BBVA ogłasza wrogą ofertę przejęcia Sabadell

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Hiszpański bank BBVA złożył wrogą ofertę przejęcia Banco Sabadell po tym, jak zarząd lokalnego rywala odrzucił tę ofertę.

W czwartek BBVA złożyła ofertę wszystkich akcji bezpośrednio akcjonariuszom Sabadell, niecały tydzień po tym, jak zarząd docelowej spółki stwierdził, że oferta „znacznie zaniża” wartość i perspektywy banku.

Wstępna oferta przejęcia złożona w zeszłym tygodniu wyceniała Sabadell na 12 miliardów euro, ale od tego czasu cena ta spadła wraz ze spadkiem akcji BBVA.

Narastający spór między bankami jest w Hiszpanii, kraju nieprzyzwyczajonym do wrogich ofert, rzadkością. W ciągu ostatnich trzydziestu lat w kraju doszło do ponad 20 przypadków, ale większość z nich zakończyła się niepowodzeniem.

Decyzja BBVA o przyjęciu wrogiego podejścia spotkała się z ostrą naganą ze strony hiszpańskiego rządu.

„Rząd odrzuca decyzję BBVA o złożeniu oferty wrogiego przejęcia Sabadell, zarówno co do formy, jak i treści” – powiedział urzędnik rządowy, ostrzegając przed „potencjalnie szkodliwymi skutkami dla hiszpańskiego systemu finansowego”.

Akcje BBVA spadły w czwartek na początku notowań o kolejne 5 procent, co spowodowało, że w ofercie wyceniono każdą akcję Sabadell na 2,02 euro, a banku na 10,94 miliarda euro. Akcje Sabadell zwyżkowały o 4,5 proc.

Zgodnie z warunkami oferty BBVA zaoferuje jedną nowo wyemitowaną akcję za każde 4,83 akcji Sabadell.

„Przedstawiamy akcjonariuszom Banco Sabadell bardzo atrakcyjną ofertę stworzenia banku o szerszym zasięgu na jednym z naszych najważniejszych rynków” – powiedział prezes BBVA Carlos Torres, gdy bank ogłosił ofertę nabycia akcji Sabadell.

Zarząd Sabadell odrzucił w poniedziałek ofertę, stwierdzając, że „znacznie zaniża wartość” perspektyw wzrostu spółki.

W środę spółka Sabadell podjęła nietypowy krok i opublikowała prywatny e-mail, który Torres wysłał w niedzielę do swojego prezesa Josepa Ollio, w którym BBVA wskazała, że ​​nie zwiększy swojej oferty. „Uważam, że bardzo ważne jest, aby zarząd wiedział, że BBVA nie ma możliwości poprawy swoich warunków ekonomicznych” – napisał Torres.

READ  Jakie są daty w czerwcu i czy będzie to miało wpływ na mnie?

Transakcja połączyłaby trzeci i czwarty co do wielkości bank na rynku hiszpańskim, tworząc bank z największym lokalnym bilansem. Sabadell jest także właścicielem brytyjskiego banku TSB.

Oba banki próbowały dojść do porozumienia cztery lata temu, w szczytowym momencie pandemii, ale rozmowy w sprawie fuzji zostały zerwane dwa tygodnie później z powodu nieporozumień dotyczących cen.