Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy szacują, że w ciągu ostatniego półwiecza szczepionki uratowały życie 154 milionom ludzi

Naukowcy szacują, że w ciągu ostatniego półwiecza szczepionki uratowały życie 154 milionom ludzi

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

Dzięki szczepieniom udało się uniknąć śmierci, ocalono lata życia i lata doskonałego zdrowia. kredyt: Skalpel (2024). doi: 10.1016/S0140-6736(24)00850-X

× Zamknąć

Dzięki szczepieniom udało się uniknąć śmierci, ocalono lata życia i lata doskonałego zdrowia. kredyt: Skalpel (2024). doi: 10.1016/S0140-6736(24)00850-X

Międzynarodowy zespół badaczy zajmujących się zdrowiem i medycyną, w tym badacze ze Światowej Organizacji Zdrowia, współpracujący z ekonomistami i specjalistami ds. modelowania, odkrył, że w ciągu półwiecza stosowanie szczepionek w celu zapobiegania chorobom lub ich leczenia uratowało życie prawie 154 milionom osób.

W Zostańopublikowane w SkalpelGrupa wykorzystała modelowanie matematyczne i statystyczne do opracowania szacunkowych danych dotyczących liczby istnień ludzkich uratowanych dzięki szczepionkom, a następnie zsumowała je, aby otrzymać sumę.

Celem zespołu była ocena stopnia powodzenia Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) zapoczątkowanego przez Światową Organizację Zdrowia w 1974 roku. Celem EPI było zaszczepienie wszystkich dzieci na świecie przeciwko najpowszechniejszym chorobom zabójczym. Choroby. Lista początkowo obejmowała siedem chorób; Od tego czasu został rozszerzony do 14.

W ramach tych wysiłków przeprowadzono badania mające na celu opracowanie szczepionek, ich przetestowanie, a następnie zastosowanie, gdy zostaną uznane za bezpieczne i skuteczne. Od samego początku Rozszerzony Program Szczepień (EPI) doprowadził do opracowania licznych szczepionek i zaszczepienia milionów ludzi, zapobiegając cierpieniu i śmierci. W ramach tego nowego przedsięwzięcia zespół badawczy starał się określić skuteczność programu.

Prace obejmowały gromadzenie i analizę danych na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym. W ramach tych działań stworzono 22 modele w oparciu o dane dotyczące szczepień ludzi na całym świecie z ostatnich 50 lat. Następnie zespół wykorzystał modele do oszacowania liczby ocalonych istnień ludzkich i stwierdził, że od 1974 r. łączna liczba ofiar wyniosła około 154 miliony.

Zespół badawczy odkrył również, że dzieci odniosły największe korzyści ze szczepień – 101 milionów osób uratowało życie w wieku poniżej pierwszego roku życia. Znaleźli także dowody na to, że programy szczepień miały znaczący wpływ na wskaźniki śmiertelności noworodków. W ciągu ostatniego półwiecza wskaźniki te wzrosły. Na całym świecie spadła o 40%. Naukowcy odkryli również, że największy wpływ miała szczepionka przeciwko odrze, która uratowała 60% istnień ludzkich.

więcej informacji:
Andrew J Shattock i wsp., The Contribution of Vaccination to Improved Survival and Health: Modeling Fifty Years of the Expanded Program on Immunization, Skalpel (2024). doi: 10.1016/S0140-6736(24)00850-X

Informacje o magazynie:
Skalpel


READ  Symulacja wirtualnej kolejki górskiej pokazuje wpływ migreny na wizualne bodźce ruchowe