Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tenis: Krytyka wybuchła w Australii po tym, jak Novak Djokovic otrzymał zwolnienie ze szczepień podczas Australian Open

Brytyjski Jimmy Murray, kapitan Liam Brody, Australijczyk James Duckworth i Alex de Minaur zakwestionowali decyzję o przyznaniu Novakowi Djokovicowi zwolnienia lekarskiego. Wideo / SNTV przez AP

Australia zareagowała z obrzydzeniem na wiadomość o przyznaniu antyszczepionkowego Novakowi Djokovicowi zwolnienia z udziału w Australian Open w tym miesiącu.

Pomimo publicznych oświadczeń wiktoriańskich urzędników rządowych w ostatnich miesiącach, że światowy numer jeden nie zostanie dopuszczony do udziału w Wielkim Szlemie, jeśli nie zostanie w pełni zaszczepiony, Djokovic schodzi niżej w poszukiwaniu dziesiątej korony w Melbourne Park.

Djokovic odmówił podania statusu szczepień, ale w kwietniu 2020 roku 34-latek powiedział, że jest przeciwko przymusowym ciosom.

„Osobiście nie jestem zwolennikiem szczepionek” – powiedział wtedy. „Nie lubię, gdy ktoś zmusza mnie do zaszczepienia się, żebym mógł podróżować”.

Djokovic ogłosił we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych wiadomość o jego zwolnieniu, wywołując oburzenie Australijczyków – szczególnie w Melbourne i Sydney – którzy przez ostatnie dwa lata znosili miesiące restrykcji i blokad.

Australia potępia decyzję Djokovica

Novak Djokovic w końcu spróbuje obronić tytuł Australian Open w 2021 roku.  Zdjęcie/Fotosport
Novak Djokovic w końcu spróbuje obronić tytuł Australian Open w 2021 roku. Zdjęcie/Fotosport

Andy Maher był jednym z wielu, który skrytykował nadawcę i dziennikarza sportowego z Melbourne.

„Australijczykom odmawia się dostępu przez dwa lata, ale ten człowiek, który nabrał niezwykłej swobody w obliczu koronawirusa, otrzymał wyjątek. Novak Djokovic jest absolutnie fantastyczny, ale nie jest to konieczne” – napisał Maher w mediach społecznościowych. .

Pisarz sportowy Daniel Cherny nazwał go „tak słabym jak p **s”, podczas gdy była gwiazda NFL Corey McKiernan napisał na Twitterze: „Ludzie, którzy mają bliskich, którzy umierają / niektórzy potrzebują pilnego leczenia, nie mogą dostać się do swoich stanów. nie mogą. To. Idź do Coles lub kawiarni bez wandalizmu, ale jeśli jesteś numerem jeden na świecie, dostaniesz przepustkę?

John Ralph, dziennikarz Footy, powiedział: „Co za głupi. Obserwuj, jak wszyscy uchylają się od odpowiedzialności za uzyskanie zwolnienia.

„Ludzie kładą się teraz spać, aby wstać o piątej rano, aby zrobić właściwą rzecz i stanąć w kolejkach po wyniki PCR, których nie otrzymają przez sześć dni, a i tak zostaną poddani kwarantannie. Jak irytujące jest to, że Novak otrzymuje zwolnienie Komiks”.

Reporter sportowy Bernie Quinn dodał: „Co za FARCE! Novak dostaje zwolnienie z gry #AusOpen, ale niektórzy Australijczycy nie mogą nawet podróżować po stanach, aby zobaczyć swoich umierających bliskich. urzędnicy do Australii za pozwolenie na to.”

Dziennikarka Samantha Lewis napisała na Twitterze: „Każdy, kto bierze udział w Australian Open, ma patriotyczny obowiązek prowokowania Djokovica przez cały jego pobyt. To skandaliczna decyzja i organizatorzy powinni się wstydzić”.

READ  Svitolina przeżywa atak Kersta, Świątek dociera do czwartej rundy Indian Wells

Nie tylko Australijczycy wysadzili w powietrze. Jimmy Murray, numer 19 na świecie w deblu i brat mistrza debla Andy’ego Murraya, powiedział, że w grze obowiązują różne standardy.

„Myślę, że gdybym był tam zamiast niego, nie dostałbym żadnego zwolnienia” – powiedział.

Więc jakie jest wyjaśnienie?

Tennis Australia wydał oświadczenie we wtorek wieczorem w odpowiedzi na decyzję o przyznaniu zwolnienia Djokovicowi.

Ważne jest, aby pamiętać, że TA nie udzielił pozwolenia Djokovicowi na grę, gdy pozostał nieszczepiony. Zamiast tego jego zwolnienie było wynikiem procesu przeglądu, w którym uczestniczyły dwa niezależne zespoły ekspertów medycznych – Australijska Grupa Doradcza ds. Szczepień (ATAGI) oraz Niezależny Komitet ds. Przeglądu Zwolnień Medycznych powołany przez Wiktoriański Departament Zdrowia.

„Djokovic złożył wniosek o zwolnienie lekarskie, które zostało przyznane po rygorystycznym procesie przeglądu, który obejmował dwa niezależne panele ekspertów medycznych”, powiedział TA w swoim oświadczeniu.

„W niezależnym procesie wnioski o zwolnienie lekarskie zostały po raz pierwszy przeanalizowane przez panel ekspertów złożony z klinicystów w dziedzinie immunologii, chorób zakaźnych i ogólnej praktyki.

„Aplikacje spełniające krajowe wytyczne określone przez Australijską Grupę Doradczą ds. Szczepień (ATAGI) zostały następnie poddane drugiej ocenie przez panel ekspertów medycznych powołany przez rząd, Niezależny Panel Przeglądu Zwolnień Medycznych.

Wnioski zostały sprawdzone i zatwierdzone wyłącznie zgodnie z wytycznymi ATAGI.

Nie ma wątpliwości, że Novak Djokovic spodziewa się silnej reakcji fanów, gdy pojawi się na Australian Open 2022. Zdjęcie / PhotoSport
Nie ma wątpliwości, że Novak Djokovic spodziewa się silnej reakcji fanów, gdy pojawi się na Australian Open 2022. Zdjęcie / PhotoSport

Dyrektor Australian Open, Craig Tilley, powiedział, że gracze, kibice i personel Australian Open muszą być w pełni zaszczepieni, aby wziąć udział w turnieju, chyba że mają uzasadniony powód do zwolnienia.

„Uczciwe i niezależne protokoły zostały wprowadzone w celu oceny wniosków o zwolnienie lekarskie, które pozwolą nam zapewnić, że Australian Open 2022 będzie bezpieczny i przyjemny dla wszystkich” – powiedział Tilley.

„Kluczem do tego procesu było to, że decyzje podejmowali niezależni eksperci medyczni, a każdy wnioskodawca został należycie rozpatrzony”.

Prezydent TA Tiley pojawił się w środę rano w telewizji śniadaniowej, aby zająć się kontrowersją. Bronił niezależnego procesu przeglądu, który doprowadził do zwolnienia Djokovica i powiedział, że Rada Dyrektorów Tennis Australia nie otrzymuje informacji medycznych od mistrza Wielkiego Szlema, które doprowadziły do ​​decyzji.

Tiley dodał 26 graczy i ich główny personel pomocniczy, którzy złożyli wnioski o wyjątki i tylko „kilku” z nich odniosło sukces.

Tilley przypomniał ludziom, że jednym z powodów przyznania zwolnienia jest to, że ktoś miał Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Djokovic zaraził się wirusem w połowie 2020 roku po niefortunnym Adria Tour – tenisowym starciu, w którym ignorowano wytyczne dotyczące dystansu społecznego – ale nie ujawnił, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uzyskał pozytywny wynik testu.

READ  Netball: Podopieczni Aotearoi pokonali Srebrną Paproć w trzecim meczu

„ATAGI ustaliło bardzo jasne wytyczne dla nas wszystkich przybywających do Australii, których musimy przestrzegać. Dlatego od samego początku mówiliśmy graczom, że jeśli chcesz mieć pewność, że przyjedziesz do Australii, zostaniesz zaszczepiony i będziesz w pełni zaszczepione” – powiedział dzisiaj Tilley.

„A jeśli masz powód medyczny lub stan zdrowia, możesz wykonać operację.

„Novakowi nie dano żadnej specjalnej okazji i nie będzie żadnych tenisistów. W rzeczywistości był proces, który wykraczał poza normalny proces dla wszystkich”.

Sprawił, że wiktoriańscy urzędnicy wyglądali na głupców

Decyzja o przyznaniu zwolnienia Djokovicowi jest szczególnie niepokojąca w świetle publicznych komentarzy polityków wiktoriańskich na temat uprawnień Serbów do kwestionowania Down Under.

W zeszłym miesiącu wicepremier wiktoriański James Merlino zamknął wszelkie rozmowy, że Djokovic mógłby wykorzystać „lukę”, aby dotrzeć do Australian Open bez szczepienia.

„Wszyscy nie mogą się doczekać Australian Open, a wszyscy, którzy wezmą udział – widzowie, zawodnicy, urzędnicy i personel – powinni zostać w pełni zaszczepieni” – powiedział Merlino. – Takie są zasady.

„Zwolnienia medyczne są właśnie tym – to nie jest luka dla najlepszych tenisistów.

„Jest to zwolnienie medyczne w wyjątkowych okolicznościach, jeśli masz ostry stan chorobowy”.

Zrozumiałe jest, że wiele osób w mediach społecznościowych zastanawia się, w jaki sposób czołowy zawodowy sportowiec na świecie może mieć „ostrą chorobę” na tyle poważną, że nie można go zaszczepić.

Jak napisał tenisista Ben Rothenberg na Twitterze: „Jaką „ostrą, krytyczną chorobą”, wymienioną tutaj przez australijskie władze, może cieszyć się zdrowy sportowiec nr 1?

„Istnieją również niemedyczne wyjątki, o które można się ubiegać, aby wjechać do Australii; Djokovic nie powiedział, że jego zwolnienie było medyczne. Trudno jednak wyobrazić sobie tenisistę, nawet jeśli jest dobry, którego można by uznać” w interes narodowy” lub posiadanie „umiejętności krytycznych”.

Wiktoriański premier Daniel Andrews również wydaje się nieśmiały po jego szczerych komentarzach na temat sagi Djokovica. Na początku października Andrews powiedział, że sytuacja Djokovica jest prosta – zaszczep się lub nie graj w Australian Open.

READ  Frustracja pozostaje dla Black Cups po tym, jak Adam Milne zakazał gry w przegranej Pakistanie

„(Tytuły Wielkiego Szlema) też cię nie ochronią. Jedynym tytułem, który cię ochroni, jest to, że możesz powiedzieć, że masz pierwszą dawkę i drugą dawkę” – powiedział Andrews.

„Myślę, że pomysł, abyś dostał się tutaj bez szczepień, jest zbyt niski”.

Później w październiku premier Scott Morrison potwierdził, że pozwoli nieszczepionym tenisistom na udział w pierwszym tegorocznym dużym turnieju w Australii, ale powiedział, że będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę.

Novak Djokovic może mieć trudności ze zrozumieniem krytyki, z jaką spotyka się obecnie z Australii.  Zdjęcie/Fotosport
Novak Djokovic może mieć trudności ze zrozumieniem krytyki, z jaką spotyka się obecnie z Australii. Zdjęcie/Fotosport

To uznanie skłoniło Andrewsa do odpowiedzi.

„Chcę wyjaśnić, że stan Wiktoria nie będzie ubiegał się o żadne zwolnienia dla nieszczepionych graczy” – powiedział wtedy.

„Nie ubiegam się o żadne zwolnienia dla żadnego gracza, który nie jest odporny. Więc nie ubiegamy się o zwolnienie, wtedy żadne zwolnienie nie zostanie przyznane. I wtedy w zasadzie cały problem zostanie rozwiązany.”

„Właściwie nie prosiłbym ludzi siedzących na trybunach pracujących nad wydarzeniem o szczepienie, podczas gdy gracze nie są, więc nie będziemy ubiegać się o zwolnienie”.

Wcześniej w 2021 r. Andrews powiedział, że jeśli ktokolwiek inny w Melbourne Park potrzebuje pełnego szczepienia, aby wziąć udział w Australian Open, te same zasady powinny obowiązywać wobec graczy.

„Próbujesz dostać się do Stanów Zjednoczonych… do większości Europy, tak naprawdę, do wielu różnych części Azji, jeśli nie zostaniesz zaszczepiony” – powiedział Andrews dla ABC Radio. „Po prostu nie dostajesz wizy – dlaczego tutaj jest inaczej?

„Nie sądzę, aby przesadą było stwierdzenie, że jeśli chcesz jedną z tych wiz i chcesz tu przyjechać, musisz mieć podwójną wizę.

„Wszyscy ludzie oglądający tenis na Australian Open będą zaniepokojeni, wszyscy ludzie, którzy tam pracują, zostaną podwójnie sabotowani. I ma sens, że jeśli chcesz dostać się do kraju, aby wziąć udział w tym turnieju, to ty muszą być również dwukrotnie związani.”

Ostateczna decyzja nie należała do rządu, ale te słowa nie mają teraz dużej wagi.

Pozostaje inne pytanie – jeśli Djokovic nie jest odporny i teraz udaje się tylko do Australii, to jak twierdził Morrison w zeszłym roku, musiałby poddać kwarantannie przez dwa tygodnie. Jednak tak się nie stanie, ponieważ Australian Open rozpocznie się za niecałe 14 dni, począwszy od poniedziałku 17 stycznia.