Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nauczyciel Roku Hrabstwa Stanley opowiada o wycieczce do Polski, gdzie uczy o Holokauście – The Stanly News & Press

Nauczyciel Roku Hrabstwa Stanley opowiada o wycieczce do Polski, gdzie uczy o Holokauście – The Stanly News & Press

Nauczyciel roku hrabstwa Stanley opowiada o podróży do Polski, gdzie uczy o Holokauście

Opublikowano o 10:20 w czwartek 17 sierpnia 2023 r

Zapytana, jak spędziła letnie wakacje, Meredith Howell mogła powiedzieć, że jej uczniowie z South Stanley High School wciąż się uczyli.

Wojna na Ukrainie mogła opóźnić jej podróż do Polski o rok, ale Howell w końcu mogła tam podróżować i studiować tego lata.

Howell, który tej wiosny otrzymał tytuł Nauczyciela Roku Hrabstwa Stanley, otrzymał stypendium za pośrednictwem NC Center for the Advancement of Education.

Wycieczkę prowadzili rabin Fred Guttman z Greensboro i Lee Holder, dyrektor regionalny Rady NC ds. Holokaustu.

W grupie 40 podróżników znalazło się 28 edukatorów z całej Północnej Karoliny, czterech dyrektorów regionalnych z NC Council on the Holocaust, czterech rabinów i dyrektor Greenspan Center z Queen’s University.

Wycieczka zabrała ich na barwną lekcję historii o Holokauście, ludobójstwie, w którym naziści zamordowali prawie 6 milionów europejskich Żydów podczas II wojny światowej.

Howell zwiedził Kraków, Auschwitz, Auschwitz-Birkenau, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (które w ciągu ostatniego roku pomogło ponad 220 000 ukraińskich uchodźców), Fabrykę Emalia Schindlera w Krakowie, Treblinka, Majdanek, getto warszawskie, wykop bunkra MILA 18, Tykocin Memoriał Forest Bagram, Miejsce Bagram Kielce, Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowski Instytut Historyczny (miejsce Archiwum Ringelbluma) oraz Synagogi. Słyszałem też od dwóch polskich nauczycieli.

„W większości ludzie byli gościnni i przyjaźni” – powiedział Howell. „W samolocie siedzieliśmy z przyjacielem obok młodego Polaka z Warszawy, który właśnie po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone. Był przyjazny i poważny. Większość znała język angielski, a dzięki Tłumaczowi Google podróżowanie wydawało się dość łatwe ”.

READ  Aston Villa zmaga się z kontuzjami Matty'ego Casha przed meczem z Wilkami w niepokojącym meczu z Polską

Howell powiedziała, że ​​wiele się nauczyła podczas swojej podróży i trudno jest przejść przez to wszystko w krótkim podsumowaniu. Jednak miejsce i archiwa getta warszawskiego i obozu zagłady na Majdanku były dla niej jednymi z największych doświadczeń edukacyjnych.

„Powiedziałabym, że jedną z najciekawszych rzeczy, przez które przeszliśmy, są aktywne wykopaliska MILA 18 w getcie warszawskim, miejsce podziemnego bunkra dla bojowników ruchu oporu w getcie warszawskim” – powiedziała. „Właściwie rozmawialiśmy z jednym z wolontariuszy na miejscu, który nauczył nas o codziennie odkrywanych artefaktach. Artefakty w miejscu wykopalisk dają wgląd w życie w getcie podczas Holokaustu i niesamowite było zobaczyć tę skrytkę zakopaną pod miasto od ponad 70 lat i jest teraz wykopywane”.

Grupa poznała także historię Giseli Gross Abramson, ocalałej z Holokaustu, która osiedliła się z mężem w Północnej Karolinie w 1970 roku, powiedział Howell.

„Dzięki Giselli świadomość Holokaustu w Północnej Karolinie jest aktywna i rośnie” – powiedział Howell.

Holder z Radą NC ds. Holokaustu rozmawia o Gizelli podczas swojego postoju na Majdanku.

Majdanek był nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady zbudowanym w pobliżu obrzeży Lublina podczas okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.

Rodzice Giseli pozwolili jej wyjechać z domu w sierpniu 1939 r. do Łucka do ciotki i wujka.

„Kiedy pożegnała się z rodzicami, nie wiedziała, że ​​już nigdy nie zobaczy swoich rodziców ani brata” – powiedział Holder na Majdanku, oglądając wideo, które Howell udostępnił The Stanly News & Press.

Przez krótki czas Gisela ukrywała się wraz z bliskimi na farmie w lesie. W miarę upływu czasu Gisela jest zmuszona do wyjazdu.

„Sama Gisela błąkała się po lesie, zgubiła się tam i zrobiła wszystko, co musiała, aby przeżyć” – powiedział Holder.

Kiedy łapią ją Sowieci, przekonuje ich, jaka jest ważna, bo mówi pięcioma językami. Zrobili z niej szpiega. Po próbnej próbie w miejscowym domu Gisela zostaje przeniesiona do pracy jako pokojówka w kwaterze głównej gestapo, nazistowskiej tajnej policji.

READ  Branża kasynowa wstrząśnięta: wpływ hazardu online na biznes

Kiedy naziści w końcu dowiedzieli się, że jest szpiegiem, Holder powiedział, że wybito jej wszystkie zęby, a do włosów dodano chemikalia.

„Dwa razy wysyłano ją do komory gazowej i za każdym razem wyciągano ją w ostatniej chwili” – powiedział.

Howell powiedział, że największym atutem podczas podróży był „ekspozycja na wiele zasobów i sieć ludzi, którzy pomogli zobaczyć Holokaust z wielu perspektyw”.

„Ponieważ podróżowaliśmy z żydowskimi rabinami, dowiedzieliśmy się o żydowskich tradycjach, które pomogły mi zrozumieć, w jaki sposób kultura żydowska została dotknięta, ale wciąż odporna, podczas Holokaustu” – powiedziała. „Ponieważ poznaliśmy polskich edukatorów, mogliśmy zrozumieć, jak w Polsce traktowano edukację o Holokauście. Ponieważ widzieliśmy Auschwitz-Birkenau z pierwszej ręki, będę mógł uczyć kontekstu obozowego, kiedy poznamy historie ocalałych. Ponieważ doświadczyliśmy Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, planuję prowadzić mój kurs w kontekście tego, jak kultura żydowska nadal kwitnie dzisiaj, pomimo okrucieństw i okrucieństw podczas Holokaustu. Ponieważ pojechaliśmy na Majdanek, mogę studiować Giselę Abramson imiennik edukacji o Holokauście i jej doświadczenia w tym obozie. Odkąd odwiedziliśmy Pogram Kielecki, mogę uczyć, jak antysemityzm trwa Semici po Holokauście – i nadal jest powszechny w dzisiejszym świecie. Żydowski Instytut Historyczny, mogę uczyć artefaktów bojowników ruchu oporu w getcie warszawskim.

„Wszystkie te doświadczenia były pełne zasobów i wiedzy, które przyniosę z powrotem na moje zajęcia. Jestem zaszczycony, że mogę się tak wiele nauczyć od tak wielu różnych ludzi i z tak wielu różnych źródeł.”

Howell właśnie rozpoczęła dziewiętnasty rok nauczania. W tym roku będzie uczyć języka angielskiego w klasach 11 i 12 oraz fakultatywnej literatury o Holokauście w South Stanley, gdzie uczy od 2005 roku.

Oprócz uczniów Howell planuje również pomóc innym nauczycielom w nauce tego, czego nauczyła się podczas swojej podróży.

„Wraz z wdrożeniem w tym roku ustawy Gisela Abramson o edukacji o Holokauście planuję pomóc Radzie NC ds. Holokaustu w rozpowszechnianiu informacji i pomóc edukatorom w opracowaniu sposobów integracji edukacji o Holokauście w salach lekcyjnych nauczycieli” – powiedział Howell. „Ta podróż umożliwiła mi nawiązanie kontaktów z wieloma nauczycielami, żydowskimi rabinami i ekspertami od treści Holokaustu w całej Północnej Karolinie. Kontakty te okażą się cenne w zapewnieniu innym dostępu do zasobów, zaproszonych prelegentów i warsztatów – oraz informacji, które zdobyłem dzięki tej wycieczce również doświadczenie”.

READ  Muzeum Chopina ponownie otwiera się w Warszawie z nowymi autorskimi wystawami