Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

David Attenborough, lat 97: „Nadal pracuję ciężej niż większość z nas – siedem dni w tygodniu” |  Wiadomości o sztuce i sztuce

David Attenborough, lat 97: „Nadal pracuję ciężej niż większość z nas – siedem dni w tygodniu” | Wiadomości o sztuce i sztuce

Prowadzony przez Sir Davida Attenborougha projekt Secret World Of Sound zwraca uwagę na często pomijane odgłosy natury, które dla wielu zwierząt są kluczem do przetrwania, gdy codziennie stają przed decyzjami dotyczącymi życia i śmierci.

przez Bethany Mennell, reporterka zajmująca się sztuką i rozrywką @Bethany Minnelli


Niedziela 25 lutego 2024 o 02:28, Wielka Brytania

W wieku 97 lat Sir David Attenborough nadal jest mężczyzną, który chętnie czołga się na brzuchu po mokrej trawie, aby dostać swoją szansę.

W swoim najnowszym projekcie Secret World Of Sound, Światowej sławy przyrodnik i prezenter Bada sposoby, w jakie zwierzęta słyszą i wytwarzają dźwięk, wykorzystując najnowszą technologię do rejestrowania odgłosów wydawanych przez naturę – niektóre z nich uchwycono na filmie po raz pierwszy.

Sharmila Choudhury, wieloletnia współpracowniczka i producentka serialu Attenborough, powiedziała Sky News: „David trzyma nas w napięciu. Stawia poprzeczkę bardzo wysoko. To dobrze”.

„Myślę, że nadal pracuje ciężej niż większość z nas, zwykle siedem dni w tygodniu… Kiedy się czemuś poświęca, daje z siebie 100 procent”.


zdjęcie:
Sir David Attenborough stawia dźwięk w centrum uwagi w swoim nowym trzyczęściowym dokumencie Secret World Of Sound. Zdjęcie: Natura Niebo/Teraz

Attenborough dołączył do ekipy filmowej w Wye Valley w Monmouth, aby uchwycić śpiew dzikiego perkoza i leżał na mokrej ziemi, mając nadzieję, że wynurzy się mały ptaszek.

Rzeczywiście zjednoczył się z naturą i nie musiał długo czekać.

„Przeczołgał się po trawie, żeby zająć najlepszą pozycję, i był na to gotowy… Nie chcieliśmy zostawiać go godzinami leżącego na mokrej trawie” – wyjaśnia Chaudhary.

Więcej o: David Attenborough

„Cudem, co często się zdarza, gdy David przybywa na miejsce, słońce nagle przebija się przez chmury.


zdjęcie:
Zdjęcie: Natura Niebo/Teraz

„Nurek przyleciał. David uśmiechnął się i przekazał to, co chciał powiedzieć, wiesz, płynnie za jednym zamachem. To niesamowite”.

READ  Ojciec Jimmy'ego Carra domaga się, by jego syn został pozbawiony nagrody po „obraźliwym” dowcipie

„To uderza cię do głębi”

W tym samym odcinku Attenborough wyjaśnia, jak pszczoły cierpią z powodu nowoczesnych nawozów i zmian klimatycznych.

„Patrzeć bezpośrednio w kamerę i przekazywać takie wiadomości ma niesamowitą moc. Dosłownie uderza to w samo sedno” – mówi Chaudhry.

Opisała go jako „inspirację”, pochwaliła jego „niezrównaną” wiedzę i dodała: „Bez wątpienia ma wspaniały głos i sposób mówienia, co stanowi wisienkę na torcie każdego programu poświęconego historii naturalnej”.

Trzyczęściowy dokument bada zachowania zwierząt, dzieląc wydawane przez nie dźwięki na cztery funkcje: znalezienie partnera, opieka nad młodymi, poszukiwanie pożywienia czy uniknięcie stania się ofiarą.

Technologia jest warta 007

Część technologii zastosowanej w serialu została zapożyczona z innych dziedzin życia, podczas gdy inne części wyposażenia miały prawdziwy status Jamesa Bonda.

„Wykorzystaliśmy wszystko, od najmniejszego mikrofonu wielkości paznokcia, który można umieścić w ptasim gnieździe lub ulu, po ultraczułe akwafony, które można umieścić pod wodą, aby zarejestrować najsłabszy sygnał komunikacji między rybami” – mówi Choudhury.

„Istnieły też narzędzia, które opracowano już dla innych gałęzi przemysłu, np. dla przemysłu gazowniczego lub do celów szpiegowskich, które naszym zdaniem mogą pomóc nam słuchać dźwięków, których normalnie byśmy nie słyszeli”.

Jednym z takich narzędzi był wibrometr laserowy – urządzenie, które emituje wiązkę lasera w celu wykrycia wszelkich wibracji spowodowanych hałasem i wzmocnienia ich tak, aby były słyszalne dla ludzkiego ucha.


zdjęcie:
Zdjęcie: Natura Niebo/Teraz

Wykorzystano go do uchwycenia pieśni miłosnej pary zakochanych skoczków na drzewach w Kostaryce.

Choć głównym tematem filmu dokumentalnego był dźwięk, podczas kręcenia filmu nie można było zignorować innego tematu.

„Zmiany klimatyczne mają wpływ na każdą sesję zdjęciową”.

„Bez wątpienia największym wyzwaniem był on” – mówi Chaudhry Zmiana klimatu. To coś, co narastało w nas przez lata.

READ  South Park: ocena aprobaty amerykańskiego księcia Harry'ego i Meghan Markle spada poniżej księcia Andrzeja po epizodzie parodii

„Kręcę filmy o dzikiej przyrodzie od ponad 30 lat. W ciągu ostatniej dekady coraz więcej materiałów zostało dotkniętych zmianami klimatycznymi.

„Oznacza to, że zwierzęta, które wcześniej były przewidywalne w swoich ruchach, na przykład w zakresie migracji, miejsca przebywania lub pory roku, w którym się rozmnażają, nie robią już swoich zwykłych czynności.

„Zaczęło się od jednej lub dwóch części świata albo jednej lub dwóch sesji dotkniętych tą sytuacją. Ale w tej konkretnej serii każda sesja była dotknięta zmianą klimatu.

To bardzo utrudniało kręcenie filmów i bardzo smutno było patrzeć, jak zwierzęta cierpią w tym nowym świecie”.

„Słonie były bardzo zdenerwowane”.

Przykładem jest wyprawa zespołu do Parku Narodowego Amboseli w Kenii, aby sfotografować słonie.


zdjęcie:
Zdjęcie: Natura Niebo/Teraz

Plan zakładał nakręcenie historii o tym, jak matki i dzieci komunikują się ze sobą, ale kiedy przybyli do Kenii po najgorszej od 40 lat suszy, zastali słonie w straszliwym niebezpieczeństwie.

„Słonie zachowywały się zupełnie inaczej niż wcześniej. Podzieliły się na małe stada i co wieczór wychodziły z parku na okoliczne pola w poszukiwaniu pożywienia.

„Każdego ranka wracali do wodopoju na środku ogrodu, ze spuszczonymi głowami, całkowicie przygnębieni. Nie wydali ani jednego dźwięku.

„Zwierzęta były tak zestresowane, że nie miały już energii, aby skutecznie ze sobą rozmawiać.

„Po naszym wyjeździe Kenia i Amboseli doświadczyły najgorszej w historii śmierci dzikich zwierząt, w tym słoni, co najwyraźniej było wynikiem zmiany klimatu”.


zdjęcie:
Zdjęcie: Natura Niebo/Teraz

„Kupowali koralowce na jakiś czas”.

Jednak wśród zniszczeń spowodowanych przez świat przyrody pojawiła się nadzieja Kryzys klimatyczny – A to było bardzo obecne w świecie audio.

Podczas kręcenia filmu zespół odkrył australijskiego naukowca, którego badania wykazały, że odtwarzając dźwięk zdrowego koralowca w miejscu umierającej rafy, można pomóc w jego uzupełnieniu i przywróceniu ryb.

READ  Gwiazda Doctor Who i Jackanory Bernard Crippens umiera w wieku 93 lat | telewizja

Kliknij, aby subskrybować ClimateCast z Tomem Heapem, gdziekolwiek otrzymujesz podcasty

„Mają nadzieję, że będą mogli kupować koralowce przez jakiś czas, dopóki uporamy się ze zmianami klimatycznymi” – wyjaśnia Chowdhury.

„Nie będzie to rozwiązanie długoterminowe, ponieważ rafy koralowe będą nadal wymierać, jeśli oceany będą się nadal ocieplać. Jest to jednak mały promyk nadziei w czasie, gdy najbardziej go potrzebujemy.”

Obejrzyj cały wywiad z Sharmilą Chowdhury w programie Climate z Tomem Heapem w sobotę i niedzielę o 15:30 i 19:30 w Sky News.

Sekretny świat dźwięku z Davidem Attenborough będzie emitowany w Sky Nature i NOW.