Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EarthRanger: Jak zaawansowane technologicznie śledzenie monitoruje dziką przyrodę

EarthRanger: Jak zaawansowane technologicznie śledzenie monitoruje dziką przyrodęCNN

Jest wczesny poranek w Sera Community Conservancy w północnej Kenii, a promienie słońca oświetlają ten rozległy, półsuchy krajobraz. Odgłosy ptaków i skrzypienie butów to jedyne dźwięki w promieniu wielu kilometrów, gdy zespół kierowany przez kenijskiego weterynarza, dr Mukami Ruru Ondo, ostrożnie tropi białego nosorożca – pierwszego tego rodzaju znalezionego w hrabstwie Samburu.

Zwierzę to było niegdyś powszechne w tym regionie, ale na początku lat 90. populacja nosorożców w północnej Kenii została zdziesiątkowana w wyniku kłusownictwa. Jednak według Kenya Wildlife Services liczba nosorożców czarnych w kraju wzrosła ponad dwukrotnie i do grudnia 2022 r. było ich łącznie 1900.

Sera Conservancy wspiera działania na rzecz ochrony nosorożców prowadzone przez społeczność w kraju. W 2015 r. utworzono pierwszy wspólnotowy rezerwat nosorożców w Afryce Wschodniej, wprowadzając 10 zagrożonych nosorożców czarnych. Dziś liczba ta wzrosła do 21 nosorożców czarnych, które swobodnie wędrują po 107 kilometrach kwadratowych (41 mil kwadratowych) wyznaczonego obszaru sanktuarium, a w lutym 2024 r. dołączyły do ​​nich cztery nosorożce białe z pobliskiego rezerwatu Liwa.

Podczas pieszych poszukiwań dr Ruru Ondo zauważył dwie samice nosorożców białych. Jedna z nich, Sarah, wydaje się być w końcowej fazie ciąży, ale gdy podchodzi do niej weterynarz, zauważa, że ​​coś jest bardzo nie tak.

Świadoma, że ​​terytorium nosorożców nie było naruszane od zbyt dawna i niechętna do niepotrzebnej ingerencji, wybrała inne podejście. Poprzez narzędzie technologii konserwacji zwane Ziemski Strażnik Może monitorować ruchy Sary w czasie rzeczywistym i na odległość.

Przed transportem każdy z czterech nosorożców białych zostaje wyposażony w znacznik GPS w rogach i uszach, który przesyła lokalizację w czasie rzeczywistym do zdalnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe, lub do centrum operacyjnego rezerwatu, w którym przebywa dr Ruru Ondo. Potrafi monitorować lokalizację i ruchy Sarah.

READ  Australijczyk Donald Trump uniewinniony od ataku w Sydney

Jake Wall, współzałożyciel EarthRanger, powiedział CNN: „To zupełnie jak „Find My Friends” w przypadku jednorożców”.

Słabe połączenie internetowe oznacza, że ​​dr Ruru Ondo nie może uzyskać wyraźnego sygnału z nadajnika Sary, ale na szczęście Sarah nie jest sama; Samica nosorożca o imieniu Arot nigdy nie opuszczała jej boku, a dzięki nadajnikowi Arota dr Ruoro-Oundo mógł zobaczyć, że Sarah ledwo się poruszała od kilku godzin, co wskazywało, że jej stan się pogarszał. Korzystając z drona, aby zrobić jej zdjęcia, zespół był w stanie potwierdzić, że Sarah desperacko potrzebowała pomocy.

„Zauważyliśmy, że miała bardzo duży osad kału, który spowodował obrzęk odbytnicy i sromu” – mówi dr Ruru Ondo. „Bardzo cierpi, ponieważ nie mogła puścić ogona, widać było, że była trochę ospała i naprawdę chciała spędzić czas w pozycji leżącej. Zatem w takiej sytuacji naprawdę tego potrzebujemy aby interweniować, aby zapewnić jej pocieszenie oraz złagodzić jej cierpienie i ból”.

Natychmiast wdrażana jest interwencja awaryjna pod przewodnictwem kierownictwa i strażników Kenya Wildlife Service i Sera Conservancy. W ciągu kilku godzin zostaje uruchomiona pomoc lotnicza, naziemna i dodatkowe wsparcie weterynaryjne, które może uratować nie tylko życie Sary, ale także życie jej nienarodzonego cielęcia.

Dla dr Ruru Ondo kluczem do ochrony dzikiej przyrody Kenii jest równowaga między społeczeństwem a technologią.

„Myślę, że nie można oddzielać technologii od ochrony środowiska w przyszłości” – mówi. „Elementu ludzkiego nigdy nie da się usunąć, ale technologia zawsze pomoże tam, gdzie nie możemy dotrzeć”.

Historia EarthRangera, używanego obecnie w 70 krajach, rozpoczęła się w Kenii, gdy współzałożyciel Wall szukał tam słoni.

„Mniej więcej w 2012 roku w Kenii mieliśmy prawdziwy kryzys związany z kłusownictwem, więc szukaliśmy sposobu na uchwycenie zabijanych słoni, a sygnałem dla nas było to, że obroże przestały się ruszać na ponad pięć lub sześć godzin, to najdłuższy okres odpoczynku, jaki słoń może odpocząć.” – wspomina.

READ  Podsumowanie śniadania: W kilku dużych krajach fabryki tętnią życiem

„Napisałem więc algorytm, który mógł stwierdzić, czy słoń przestał się poruszać, czy nie, a następnie (obroża) wysłała wiadomość tekstową, gdyby słoń przestał się poruszać. To był początek”.

Dodaje, że od tego czasu system znacznie ewoluował, a Sarah jest jednym z 9 000 zwierząt – w tym słoni, lwów, żyraf, żółwi, żółwi morskich i 1200 nosorożców – które EarthRanger obecnie tropi w samej Kenii.

لقطة شاشة لأداة EarthRanger، تظهر تحركات<br data-lazy-src=