Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co dalej z Travisem Kingiem, amerykańskim żołnierzem, który uciekł do Korei Północnej?

Co dalej z Travisem Kingiem, amerykańskim żołnierzem, który uciekł do Korei Północnej?

Amerykański żołnierz, który przekroczył granicę z Koreą Północną i był tam przetrzymywany przez dwa miesiące, zanim wrócił do Stanów Zjednoczonych, zostanie poddany badaniom lekarskim i szczegółowym przesłuchaniom dotyczącym czasu spędzonego w odizolowanym kraju, zanim zostanie postawiony przed sądem wojskowym w obliczu ewentualnych zarzutów.

Szeregowy Travis King przekroczył w lipcu silnie ufortyfikowaną granicę z Koreą Południową, stając się pierwszym Amerykaninem przetrzymywanym w Korei Północnej od prawie pięciu lat.

W środę Pjongjang niespodziewanie ogłosił, że wydali Kinga, po czym w czwartek został on przewieziony samolotem do bazy lotniczej w Teksasie.

Oto, co wiemy o Kingu, jego tajemniczym wjeździe do Korei Północnej i tym, co wydarzyło się w podobnych przypadkach.

Kim on jest i co się stało?

Według urzędników wojskowych 23-letni King wstąpił do armii w styczniu 2021 r. i przebywał w Korei Południowej jako zwiadowca kawalerii w 1. Dywizji Pancernej.

10 lipca został zwolniony z południowokoreańskiego więzienia po odsiedzeniu prawie dwóch miesięcy pod zarzutem napaści. Miał zostać wysłany do Fort Bliss w Teksasie, gdzie groziły mu dodatkowe działania dyscyplinarne i zwolnienie ze służby.

Władze podały, że King został zabrany na lotnisko i odprawiony przez urząd celny. Zamiast jednak wejść na pokład samolotu, opuścił go, a później dołączył do cywilnej wycieczki po koreańskiej wiosce przygranicznej Panmunjom. Po południu udało mu się uciec przez granicę obstawioną przez strażników i często zatłoczoną przez turystów.

Oficjalna agencja informacyjna Korei Północnej podała, że ​​czarnoskóry King przybył do kraju, ponieważ „żywił złe uczucia wobec nieludzkiego złego traktowania i dyskryminacji rasowej w amerykańskiej armii”.

Zdjęcie amerykańskiego żołnierza Travisa Kinga.

Maury’ego Gash’a/AFP

Zdjęcie amerykańskiego żołnierza Travisa Kinga.

Urzędnicy amerykańscy kwestionują prawdziwość tych oświadczeń, a matka Kinga, Claudine Gates z Racine w stanie Wisconsin, powiedziała Associated Press, że nigdy nie słyszała, aby wyrażał takie poglądy.

Nie jest jasne, dlaczego król przekroczył granicę i dlaczego Pjongjang – który ma napięte stosunki z Waszyngtonem w związku ze swoim programem nuklearnym, wsparciem dla wojny Rosji na Ukrainie i innymi kwestiami – zgodził się go uwolnić.

READ  Jak wyznaczyć osiągalne cele fitness na nowy rok

co się działo później?

W nadchodzących tygodniach prawdopodobnie odbędzie się seria badań lekarskich i psychologicznych, a także wydobycie informacji wywiadowczych na temat jego pobytu w Korei Północnej – kraju, do którego przyjeżdża niewielu Amerykanów.

Według Pentagonu King przybył wczesnym rankiem w czwartek (czasu lokalnego) do bazy sił powietrznych Lackland w San Antonio i został przeniesiony do Brooke Army Medical Center. Oprócz testów i przesłuchań będzie miał także okazję spotkać się z rodziną.

To zdjęcie z filmu ma przedstawiać Travisa Kinga, drugiego od prawej, wysiadającego z samolotu w San Antonio w Teksasie.

AP

To zdjęcie z filmu ma przedstawiać Travisa Kinga, drugiego od prawej, wysiadającego z samolotu w San Antonio w Teksasie.

Posunięcia Kinga będą prawdopodobnie kontrolowane, podczas gdy przywódcy dowiedzą się od niego, co mogą, i zadecydują, co dalej robić, powiedziała Rachel Van Landingham, ekspertka w dziedzinie prawa bezpieczeństwa narodowego i profesor w Southwestern Law School w Los Angeles. Powiedziała, że ​​następnymi możliwymi krokami będzie złożenie formalnych zarzutów przed wojskowym wymiarem sprawiedliwości, ale może to zająć miesiące.

„Na podstawie ich akt sądzę, że postawią go przed sądem wojskowym” – powiedział Van Landingham, emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych, dodając, że dowody przeciwko Kingowi wydają się „przytłaczające”, ale możliwe jest również, że może zostać zwolniony bez opłaty.

Został ogłoszony królem bez pozwolenia, ale nie był uważany za zbiega. Kara za opuszczenie pracy lub dezercję różni się w zależności od szeregu czynników, które komplikuje dwumiesięczna nieobecność Kinga i jego ostateczna ekstradycja przez Koreę Północną.

Gary Solis, były prokurator piechoty morskiej i sędzia wojskowy, powiedział, że fakt, że spędził tygodnie w tajemniczym kraju, raczej nie zapewni mu żadnego wpływu na armię amerykańską w sprawie wyroku.

Dom Claudine Gates, matki Travisa Kinga.

Maury’ego Gash’a/AFP

Dom Claudine Gates, matki Travisa Kinga.

„Nie sądzę, żeby pozwolono mu zobaczyć cokolwiek o wartości strategicznej, a nawet taktycznej, co mógłby wykorzystać jako kartę przetargową” – powiedział Solis. – Chyba miał pecha.

READ  Mauna Loa na Hawajach zaczyna bulgotać po raz pierwszy od 40 lat

Co działo się wcześniej w podobnych przypadkach?

VanLandingham powiedział, że ostatnim żołnierzem w czynnej służbie, który wrócił do Stanów Zjednoczonych przez przeciwnika, był Bowe Bergdahl.

Bergdahl miał 23 lata, kiedy w 2009 roku opuścił stanowisko wojskowe w Afganistanie. Został porwany, przetrzymywany i torturowany przez talibów przez prawie pięć lat. Później powiedział, że wyszedł, aby złożyć raport na temat tego, co uważa za słabe przywództwo w swojej jednostce.

Wielu amerykańskich żołnierzy zostało rannych podczas poszukiwań Bergdahla. Po powrocie w ramach wymiany jeńców został oskarżony przed sądem wojskowym o dezercję i niewłaściwe zachowanie wobec wroga. Bergdahl przyznał się do obu zarzutów w 2017 r., ale w tym roku sędzia uchylił jego wyrok.

Chociaż te dwie sprawy nie są identyczne, fakt, że armia postawiła Bergdahlowi przed sądem wojskowym, sugeruje, że zrobi to również przeciwko Kingowi, powiedział VanLandingham.

Na ekranie telewizora widać zdjęcie amerykańskiego żołnierza Travisa Kinga podczas programu informacyjnego na stacji kolejowej w Seulu.

Ahn Young-joon/AP

Na ekranie telewizora widać zdjęcie amerykańskiego żołnierza Travisa Kinga podczas programu informacyjnego na stacji kolejowej w Seulu.

Urzędnicy twierdzą, że King został zwolniony w dobrym stanie zdrowia, w przeciwieństwie do Otto Warmbiera, innego Amerykanina niedawno aresztowanego w Korei Północnej.

Warmbier, 22-letni student Uniwersytetu Wirginii, został zatrzymany przez władze Korei Północnej z grupą wycieczkową w styczniu 2016 r., skazany za próbę kradzieży plakatu propagandowego i skazany na 15 lat więzienia z ciężkimi robotami.

Spędził 17 miesięcy w niewoli, zanim został zwolniony, wrócił do domu w śpiączce, a wkrótce potem zmarł w czerwcu 2017 r.

Chociaż nie podano jasnej przyczyny uszkodzenia mózgu Warmbiera, Korea Północna zaprzeczyła oskarżeniom rodziny Warmbiera, że ​​był torturowany.