Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyjaśnienie: Co wyrok więzienia Franka Bainimaramy może oznaczać dla polityki Fidżi?

Wyjaśnienie: Co wyrok więzienia Franka Bainimaramy może oznaczać dla polityki Fidżi?

Były premier Fidżi Frank Bainimarama w kajdankach opuszcza gmach sądu po otrzymaniu wyroku w Suva 9 maja 2024 r. Bainimarama został skazany 9 maja na rok więzienia za wypaczenie wymiaru sprawiedliwości, a sędzia stwierdził, że wykorzystał swoje polityczne wpływ. Wywarcie nacisku na zamknięcie śledztwa policyjnego.
zdjęcie: AFP/Kunal Kasznel

Sąd Najwyższy Fidżi skazał w czwartek byłego premiera Fidżi Franka Bainimaramę na rok więzienia za wypaczenie wymiaru sprawiedliwości.

To pozornie proste zdanie, ale może mieć poważne konsekwencje dla politycznej przyszłości Fidżi i zamknąć rozdział w życiu jednej z najbardziej kontrowersyjnych i wpływowych postaci w polityce Fidżi i Pacyfiku w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Oto, co może to oznaczać dla polityki Fidżi.

Dojścia do władzy

Bainimarama doszedł do władzy po obaleniu rządu Laiseni Qarase w 2006 roku.

W latach 2006–2014 kierował krajem przez tymczasową administrację.

W 2013 r. ogłosił nową konstytucję – czwartą w kraju – uważaną za dokument popierany przez siły zbrojne Fidżi, w której zadeklarowano równość wszystkich obywateli Fidżi w państwie świeckim z rządem wybieranym w systemie proporcjonalnej reprezentacji opartej na otwartych listach, bez listy etniczno-sekciarskie i miejsca zarezerwowane.

Wygrał wybory w 2014 r. na demokratycznie wybrany premier na mocy konstytucji z 2013 r. i ponownie w 2018 r. Przegrał wybory w 2022 r. po tym, jak trzy partie opozycji zdecydowały się na utworzenie koalicji.

Implikacje polityczne

W momencie skazania Bainimarama był liderem Pierwszej Partii Fidżi – największej partii politycznej w parlamencie kraju.

Kandydował w wyborach w 2022 r. jako obecny premier i niemal samodzielnie odpowiada za ich liczebność w parlamencie, gdyż otrzymał ponad 29 proc. głosów oddanych w wyborach.

Dla kontrastu obecny premier i lider Partii Porozumienia Ludowego Sitiveni Rabuka otrzymał zaledwie 16,5% oddanych głosów i obecnie zasiada na czele kruchej trójpartyjnej koalicji, której równowagę sił zapewnia trzyosobowa Partia Liberalno-Socjaldemokratyczna . Partia i pięcioosobowa Partia Zjednoczenia Narodowego.

READ  Rodzina prezydenta Rosji Władimira Putina martwi się o jego zdrowie

Skład parlamentu Fidżi:

  • Pierwsza partia Fidżi: 26
  • Partia Sojuszu Ludowego: 21
  • Partia Zjednoczenia Narodowego: 5
  • Partia Liberalno-Socjaldemokratyczna: 3

Zgodnie z konstytucją Fidżi z 2013 r. wyrok skazujący Bainimaramę uniemożliwia mu kandydowanie w wyborach przez następne osiem lat.

Oznacza to, że w przypadku niepowodzenia dalszych apelacji nie będzie mógł kandydować w nadchodzących wyborach w 2026 r. i kolejnych w 2034 r.

Koniec epoki?

Stephen Ratufa, fidżijski naukowiec mieszkający w Nowej Zelandii, powiedział, że wyrok więzienia Bainimaramy „jest ważny, ponieważ dla Pierwszej Partii Fidżi może sygnalizować słabość władzy w przyszłości”.

„Po drugie, jest to również potencjalnie ważne z punktu widzenia przesłania, że ​​zamachy stanu nie działają na dłuższą metę, ponieważ sytuacja może się pogorszyć, a konsekwencje zamachów stanu mogą dotknąć tych, którzy je przeprowadzają.

„I po trzecie, pokazuje, że polityka na Fidżi jest bardzo dynamiczna, a ci, którzy w pewnym momencie sprawują władzę, prawo mogą zostać wykorzystane przeciwko nim w bardzo istotny sposób na trzy sposoby”.

Sprzeczne orzeczenia nie skutkują ważnością sądownictwa

Profesor polityki porównawczej na Uniwersytecie Wiktorii, John Frankel, powiedział, że sprzeczne orzeczenia sądów w sprawie Bainimarama nie prowadzą do zdrowego sądownictwa.

Frankel stwierdził, że posiadanie sędziów i sędziów o konkurencyjnej lojalności nie jest dobrym rozwiązaniem dla krajowego systemu prawnego.

„Istnieje problem związany z kłótniami, które wyraźnie toczą się za kulisami między sędziami a pełniącym obowiązki głównego sędziego, i jest to niezdrowe. Lepiej jest orzekać w sprawach apelacyjnych sędziów, którzy podejmują decyzje, które nie są oparte na żadnych osobistych przesłankach względy lojalnościowe, powiązania, wendety lub kontroskarżenia.”

Odwołanie w toku

W rozmowie z lokalnymi mediami na schodach Sądu Najwyższego Bainimarama i prawnik Kilio, Devanesh Sharma, powiedzieli, że do czasu apelacji złoży wniosek o zwolnienie za kaucją.

Zapytany, czy rozmawiał ze swoimi klientami, Sharma odpowiedział, że są bardzo surowi.

READ  Covid-19: kontakty z pozytywnymi przypadkami mogą zakończyć się w izolacji przez 24 dni

„Pamiętajcie, że byli w gorszych sytuacjach niż ta.

„To wszystko jest częścią procesu. Apelują, że mogą wygrać lub przegrać, my apelujemy, że możemy wygrać lub przegrać, i na tym polega piękno prawa” – powiedział Sharma.

Istnieją dwa sądy wyższej instancji, do których można się odwołać – Sąd Apelacyjny i Sąd Najwyższy.