Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były premier Fidżi Frank Bainimarama został skazany

Media Fidżi podały, że były premier Fidżi Frank Bainimarama został skazany na rok więzienia.

Bainimarama wraz z zawieszonym komisarzem policji Fidżi Sitivinim Kiliho stawili się przed Wysokim Trybunałem w Suva, aby wziąć udział w rozprawie skazującej w sprawie dotyczącej ich roli w utrudnianiu policyjnego śledztwa w sprawie Uniwersytetu Południowego Pacyfiku w 2021 r.

Keleho został skazany na dwa lata więzienia.

Bainimarama, 69-letni były dowódca wojskowy i przywódca zamachu stanu w 2006 r., został skazany za wypaczenie wymiaru sprawiedliwości.

Bainimarama, 69-letni były dowódca wojskowy i przywódca zamachu stanu w 2006 r., został skazany za wypaczenie wymiaru sprawiedliwości.

Keleho został uznany za winnego nadużycia stanowiska przez pełniącego obowiązki prezesa Sądu Najwyższego Salesi Temu, który podtrzymał apelację stanu.

Bainimarama i Kilio wyszli z Sądu Najwyższego w Suvie w kajdankach i zostali zabrani bezpośrednio do radiowozu.

„Były premier i zawieszony przywódca zostali uznani za niewinnych i w związku z tym w dniu 12 października 2023 r. zostali uniewinnieni przez sędziego-rezydenta Seni Boamau przed sądem pokoju w Suvie” – oznajmiła DPP.

„Stan złożył apelację od ich uniewinnienia, a pełniący obowiązki głównego sędziego Salesi Temo uchylił decyzję sędziego i skazał dwa z postawionych im zarzutów. Sprawa została następnie zwrócona do Sądu Okręgowego w celu wydania wyroku.

„Wydając wyrok wobec tej dwójki, sędzia Boamau ogłosił, że wyroki skazujące nie zostaną zarejestrowane. Były premier uzyskał całkowite zwolnienie, natomiast aresztowany Kumbul otrzymał w dniu 28 marca 2024 r. warunkowe zwolnienie z grzywną w wysokości 1500 dolarów, po czym wyrok został wydany. Państwo złożyło apelację i złożyło apelację w sprawie zwolnienia z kary pozbawienia wolności.

„ Pełniący obowiązki Prezesa Sądu Najwyższego uchylił orzeczenie sądu rejonowego i nałożył kolejno kary pozbawienia wolności.”

W czwartek rano lokalne media doniosły o zwiększonej obecności policji przed kompleksem sądów Suva.

READ  Aktualizacja Covid-19: 3693 nowe przypadki środowiskowe, 35 zgonów, 402 hospitalizowanych

„Obecność policji jest bardziej widoczna niż zwykle, a pojazdy są sprawdzane przy wjeździe. Odcinek przed Sądem Najwyższym naprzeciwko Holiday Inn został odgrodzony kordonem” – podaje fijivillage.com.

Nadawca państwowy FBC poinformował, że policja zezwala na zasiadanie na sali sądowej jedynie bliskim krewnym i współpracownikom Bainimaramy i Kilio oraz mediom.

W sądzie obecni byli parlamentarzyści głównej partii opozycyjnej Fidżi, Pierwszego Parlamentu, w tym liderka opozycji Inia Serwiratu i Faiz Koya.

Krótki harmonogram:

  • 28 marca Sąd Okręgowy wydał wyrok przeciwko obu stronom.
  • Sędzia Seni Boamaw udzielił Bainimaramie całkowitego zwolnienia, najniższego, jakie może otrzymać przestępca, i nie zanotowano żadnego wyroku skazującego.
  • Qiliho został ukarany grzywną w wysokości 1500 FJ-ów i również uznany za winnego.
  • 69-letni były dowódca wojskowy i przywódca zamachu stanu z 2006 r. został skazany za wypaczenie wymiaru sprawiedliwości w sprawie dotyczącej Uniwersytetu Południowego Pacyfiku; Zawieszony szef policji Kiliho został uznany winnym nadużycia stanowiska przez pełniącego obowiązki prezesa Sądu Najwyższego Salesi Temo.
  • Orzeczenie wydane przez sędziego Boamawa wprawiło wielu członków społeczności prawniczej i komentatorów w kraju w dezorientację.
  • Państwo – za pośrednictwem Biura Dyrektora Prokuratury – natychmiast zaskarżyło orzeczenie do Sądu Najwyższego.
  • Wrócili do sądu 7 dni później – występując przed Wysokim Trybunałem pełniący obowiązki prezesa Sądu Najwyższego Salesi Temo dał oskarżonym czas do 24 kwietnia na złożenie zeznań, a stan na udzielenie odpowiedzi do 29 kwietnia.
  • Wyrok w sprawie zapadł w ubiegły czwartek, 2 maja.
  • Pełniący obowiązki prezesa Sądu Najwyższego Salesi Temo skazuje Bainimaramę na rok więzienia, a Kiliho na dwa lata.

Próba wypaczenia wymiaru sprawiedliwości przez Bainimaramę groziła maksymalną karą pięciu lat, podczas gdy zarzut Keleho o nadużycie stanowiska groził maksymalną karą 10 lat.

rnz.co.nz