Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mauna Loa na Hawajach zaczyna bulgotać po raz pierwszy od 40 lat

Mauna Loa na Hawajach, największy aktywny wulkan na świecie, zaczął wypluwać popiół i gruz ze swojego szczytu, co skłoniło urzędników obrony cywilnej do ostrzeżenia mieszkańców w poniedziałek (czasu lokalnego), aby przygotowali się na wypadek, gdyby erupcja wysłała strumienie piroklastyczne w kierunku społeczności.

Erupcja rozpoczęła się późną niedzielną nocą na szczycie kaldery wulkanu na Wielkiej Wyspie po serii stosunkowo bliskich i dużych trzęsień ziemi, powiedział Ken Hun, starszy naukowiec z Hawaiian Volcano Observatory, na porannej konferencji prasowej. . Magma przeniosła się na powierzchnię, chociaż przepływy piroklastyczne były ograniczone w obszarze szczytu i nie zagrażały pobliskim społecznościom.

Film poklatkowy przedstawiający nocną erupcję pokazuje stopioną lawę oświetlającą kalderę, poruszającą się po niej jak fale na oceanie.

Hoon powiedział, że do Hawaii Volcano Observatory dostarczono zdjęcia, które wskazują, że południowy kraniec kaldery przelał się, powodując przepływ lawy kilka kilometrów od kaldery.

Podczas niektórych poprzednich erupcji lawa przelewała się przez kalderę, ale nigdy nie zbliżała jej do zaludnionych obszarów.

„W tej chwili patrzymy na wskaźniki, próbując dowiedzieć się, czy będzie to erupcja, która pozostanie wewnątrz grzbietu Mauna Loa, czy też przesunie się w dół jednej ze stref uskoków na południowy zachód i północny wschód” – Hoon powiedział.

„Nie chcemy próbować odgadnąć wulkanu” – powiedział Hoon. „Musimy pozwolić jej rzeczywiście pokazać nam, co zamierza zrobić, a następnie jak najszybciej powiadomić ludzi, co się dzieje”.

Urzędnicy stwierdzili, że obecnie nic nie wskazuje na migrację erupcji do strefy uskoku. Strefa ryftu to miejsce, w którym góra pęka, a skała jest spękana i stosunkowo słaba – co ułatwia powstawanie magmy.

„Teraz nie czas na zmartwienia” – powiedział burmistrz Big Island, Mitch Roth.

READ  Dotknięty krytyką Johnson przyspieszył sankcje wobec Rosji

Nie ma nakazu ewakuacji.

Chociaż nie ma śladów lawy poruszającej się w szczelinie, Hawaii County Civil Defense ogłosiła, że ​​otworzyła schrony w Kailua-Kona i Pahala, ponieważ zgłosiła ewakuację ludzi wzdłuż wybrzeża na południe od Kony.

Naukowcy będą musieli poczekać i zobaczyć, czy nadal jest to erupcja tylko na szczycie, czy też eksplozja w strefie uskoków. Przeciętna erupcja Mauna Loa jest zwykle krótka i trwa dwa tygodnie, powiedział Hoon.

„Zwykle największe erupcje na Mauna Loa zaczynają się jako pierwsze” – powiedział Hon. „Po kilku dniach zaczynasz się trochę uspokajać”.

Amerykańska Służba Geologiczna ostrzegła mieszkańców zagrożonych przepływami piroklastycznymi Mauna Loa, aby przeanalizowali swoje przygotowania do erupcji. Naukowcy byli w pogotowiu z powodu niedawnego wzrostu liczby trzęsień ziemi na szczycie wulkanu, który ostatnio wybuchł w 1984 roku.

Niektóre części Wielkiej Wyspy były objęte zaleceniem dotyczącym opadów popiołu wydanym przez National Weather Service w Honolulu, które mówiło, że na niektórych obszarach może gromadzić się do 0,6 cm popiołu.

Mauna Loa jest jednym z pięciu wulkanów, które razem tworzą Wielką Wyspę Hawajów, najbardziej wysuniętą na południe wyspę archipelagu hawajskiego.

Mauna Loa, położona na wysokości 4169 metrów nad poziomem morza, jest znacznie większym sąsiadem wulkanu Kilauea, który wybuchł w dzielnicy mieszkalnej i zniszczył 700 domów w 2018 roku. Niektóre z jego zboczy są bardziej strome niż wulkanu Kilauea – więc kiedy wybucha, lawa może płynąć o wiele szybciej.

Podczas erupcji w 1950 roku lawa z góry przebyła 24 kilometry do oceanu w mniej niż trzy godziny.

Turystyka jest siłą napędową gospodarki Hawajów, ale Roth przewidział kilka problemów dla osób przebywających na wakacjach podczas erupcji.

„Jeśli wejdziesz do jednej ze stref szczelin, wpłynie to na bardzo mały obszar wyspy” – powiedział. „Będzie to niesamowite, gdziekolwiek się pojawi, ale szanse na to, że naprawdę zakłócą branżę odwiedzających, są bardzo, bardzo małe”.

READ  Nowy kompleks apartamentów w Auckland skierowany do najemców

Dla niektórych erupcja może skrócić czas podróży, nawet jeśli jest więcej smogu lub smogu wulkanicznego spowodowanego wyższą emisją dwutlenku siarki.

„Ale dobrą rzeczą jest to, że nie musisz już jechać z Kona do Parku Narodowego Wulkanów Hawajów, aby zobaczyć erupcję” – powiedział Roth. „Możesz po prostu wyjrzeć w nocy przez okno, a będziesz mógł zobaczyć erupcję Mauna Loa”.