Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australijski trener rugby został zwolniony po nadzwyczajnym nocnym spotkaniu

Prezes Australijskiego Związku Rugby, Hamish McLennan, został zwolniony po nadzwyczajnym, nocnym posiedzeniu zarządu.

W niedzielę McLennan zapowiedział, że będzie walczył o utrzymanie swojego stanowiska pomimo, że sześć związków członkowskich, w tym Queensland, ACT i RugbyWA, wzywało do jego rezygnacji.

Jednak starania McLennana o zachowanie stanowiska zakończyły się w niedzielę wieczorem po nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu.

Zwycięzca Pucharu Świata Wallaby Daniel Herbert został zastąpiony przez McLennana.

McLennan zdecydował się całkowicie opuścić zarząd, zamiast pozostać na stanowisku dyrektora.

Jego odejście oznacza koniec brzydkiego rozdziału w australijskim rugby.

W piątek sześcioosobowa RA – obejmująca także Australię Południową, Terytorium Północne i Tasmanię – podjęła niezwykły krok i wysłała list do zarządu RA, w którym oświadczyła, że ​​straciła zaufanie do McLennana po haniebnym roku dla prawa.

Katastrofalny sezon 2023 zakończył się najgorszym występem Wallabies w historii w Pucharze Świata – niepowodzeniem w awansie z fazy grupowej – a trener Eddie Jones przedłużył swój pięcioletni kontrakt na 10 miesięcy.

Nominacja Jonesa skazana na porażkę po zwolnieniu Dave’a Renniego w styczniu była postrzegana jako „wybór kapitana”, chociaż McLennan twierdził, że zarząd poparł to posunięcie.

„Nie wierzymy, że pan McLennan działał w najlepszym interesie naszej gry” – napisano w piśmie od związków stanowych.

„Nie mamy już pewności ani wiary w jego przywództwo ani kierunek, w jakim obiera rugby w Australii”.

Początkowo MacLennan opierał się wezwaniu do zmian, twierdząc, że stany przedkładają „ zaściankowość i własny interes ” nad grę.

Oznajmił, że wierzy, że ruch związku zawodowego Rebel States był bezpośrednio powiązany ze sprzeciwem Queensland i ACT wobec zakupu przez RA działu handlowego jej superfranczyz w ramach wdrażanych planów dostosowania o wysokiej wydajności.

McLennan miał poparcie społeczne miliarderów Andrew i Nicoli Forrestów, którzy byli właścicielami Western Power i tym samym stanowili jednego z członków z prawem głosu Australijskiego Związku Rugby.

READ  Olimpijczyk, który uciekł do Polski, jest teraz pod ścisłą ochroną, że nie zna nawet swojego adresu
Skazana na porażkę nominacja Jonesa po zwolnieniu Dave'a Renniego w styczniu została uznana za porażkę "Wybór kapitana".

Ale to nie wystarczyło, aby uratować go przed toporem.

McLennan został mianowany prezesem RA w połowie 2020 r. w związku z pandemią COVID-19, a program znajdował się w poważnych tarapatach finansowych.

Od tego czasu Republika Armenii zabezpieczyła prawa do organizacji kolejnych mistrzostw świata mężczyzn w 2027 r. i turnieju kobiet w 2029 r.

Herbert rozegrał 67 testów dla Australii i był częścią drużyn Wallabies, które wygrały Puchar Świata w 1999 r., British and Irish Lions Series w 2001 r., Mistrzostwa w Rugby i pięć kolejnych Pucharów Bledisloe.

49-latek stoi teraz przed ogromnym zadaniem ujednolicenia złamanego kodu.

„Dla Zarządu Rugby Australia, współpracującego ze związkami członkowskimi, nigdy nie było tak ważne, aby połączyć siły i przeprowadzić tak potrzebną reformę spójnego, wydajnego systemu oraz wywiązać się z podjętych zobowiązań, w tym inwestować w społeczność. Rugby” – powiedział Herbert w oświadczeniu. „Dla pań”.

„Australia będzie gospodarzem brytyjskiego i irlandzkiego tournee Lions Tour w 2025 r., Pucharu Świata w Rugby Mężczyzn w 2027 r., Pucharu Świata w Rugby Kobiet w 2029 r. oraz Igrzysk Olimpijskich w 2032 r.

„Reforma, którą obecnie realizujemy, zwiększy konkurencyjność naszych drużyn narodowych, a także zbuduje głębsze zaangażowanie ze społecznością rugby i kibicami na całym świecie.

„Zauważamy, że różne związki członkowskie nie sprzeciwiają się propozycjom centralizacji Australijskiego Związku Rugby i nadal angażują się we wspieranie harmonizacji na wysokim poziomie”.

Herbert jest członkiem Zarządu RA od 2020 roku.