Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pomiar alfa-synukleiny w skórze nosa może ujawnić chorobę Parkinsona

Pomiar alfa-synukleiny w skórze nosa może ujawnić chorobę Parkinsona

Badanie na obecność niesfałdowanej alfa-synukleiny – białka, które kumuluje toksyczność w chorobie Parkinsona – zarówno w kanałach nosowych, jak i próbkach skóry może służyć jako czuły sposób wykrywania wczesnej choroby Parkinsona i rozróżniania podtypów, zgodnie z niewielkimi niedawnymi badaniami.

Korzystając z obu testów, naukowcy zidentyfikowali niewielką liczbę pacjentów z chorobą Parkinsona, u których alfa-synukleina gromadziła się tylko w kanałach nosowych, ale nie w skórze. Naukowcy uważają, że odzwierciedla to tak zwany typ choroby Parkinsona „najpierw mózg”, w którym objawy zaczynają się w mózgu lub układzie węchowym, a następnie rozprzestrzeniają się na resztę układu nerwowego.

„Badanie [alpha-synuclein] różnego pochodzenia … może zwiększyć dokładność diagnostyczną i pozwolić na lepsze rozwarstwienie [classification] pacjentów” – piszą autorzy.

Propozycje czytania

badania, „Połączone testy amplifikacji nasion α-synukleiny (SAA) skóry i węchu w kierunku fenotypowania opartego na biomarkerach w synukleinopatiach.„W Choroba Parkinsona.

Toksyczne skupiska alfa-synukleiny, które charakteryzują chorobę Parkinsona, można znaleźć w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) – mózgu i rdzeniu kręgowym – jak również poza tymi obszarami w obwodowym układzie nerwowym.

Pomiar akumulacji alfa-synukleiny za pomocą testu zwanego testem amplifikacji nasion (SAA) może być wykorzystany do zdiagnozowania choroby neurodegeneracyjnej. Można to zrobić w różnych tkankach, chociaż przydatność diagnostyczna takich testów nie została jasno ustalona.

Na przykład, ze względu na fakt, że zaburzenia węchu (brak węchu) są częstym wczesnym objawem choroby Parkinsona, możliwe jest wykorzystanie komórek przewodów nosowych (nabłonka węchowego) do badania SAA. Jednak poprzednie badania wykazały, że test nie był bardzo czuły, kiedy to robił.

Teraz naukowcy postanowili zbadać rozmieszczenie nagromadzeń alfa-synukleiny w przewodach nosowych i skórze 27 pacjentów z chorobą Parkinsona, 30 zdrowych dorosłych (grupa kontrolna) i 18 osób z idiopatycznym zaburzeniem snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (iRBD), które jest zaburzeniem snu. Zaburzenie to jest zwykle wczesnym lub zwiastunowym objawem choroby Parkinsona.

READ  NASA pokazuje nowe zdjęcia i filmy z kosmicznego systemu startowego, który zabierze Artemis 1 na Księżyc

Wymazy i biopsje

U uczestników wykonano wymaz z nosa w celu pobrania komórek nabłonka węchowego oraz biopsję skóry, która posłużyła do wykonania testu SAA. Warto zauważyć, że ze względu na bliskość nerwów ośrodkowego układu nerwowego nabłonek węchowy jest tkanką ośrodkowego układu nerwowego, podczas gdy skóra pełni rolę tkanki obwodowej.

Stwierdzono, że test był mniej czuły podczas pomiaru gromadzenia się alfa-synukleiny w komórkach nosa, co zdaniem naukowców jest związane z problemami technicznymi, którymi należy się zająć w przyszłych badaniach.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z iRBD wykazywali większe obciążenie akumulacją alfa-synukleiny zarówno w kanałach nosowych, jak i na skórze niż pacjenci z chorobą Parkinsona. W nosie alfa-synukleinę wykryto u 48% pacjentów z chorobą Parkinsona, 67% pacjentów z iRBD i 10% pacjentów z grupy kontrolnej, podczas gdy toksyczne białko wykryto w skórze wszystkich pacjentów z iRBD i 79% pacjentów z chorobą Parkinsona.

Całkowite obciążenie alfa-synukleiną przez nos i skórę było związane ze słabym zapachem w obu grupach, a także problemami żołądkowo-jelitowymi w grupie z chorobą Parkinsona.

Warto zauważyć, że u niewielkiej podgrupy trzech pacjentów z chorobą Parkinsona alfa-synkolinę znaleziono tylko w komórkach nosa, ale nie w komórkach skóry.

Pacjenci ci mieli mniejsze obciążenie objawami niemotorycznymi niż pozostali pacjenci z chorobą Parkinsona i nie zgłaszano żadnych objawów RBD ani problemów żołądkowo-jelitowych.

„Najpierw ciało” a „Najpierw mózg”

Naukowcy są przekonani, że ogólne odkrycie potwierdza niedawny model opisujący dwa rodzaje choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona „najpierw ciało” charakteryzuje się nagromadzeniem alfa-synukleiny, która zaczyna się w obwodowym układzie nerwowym, a następnie rozprzestrzenia się do mózgu, przy czym pierwsze objawy nie mają charakteru motorycznego. W chorobie „najpierw mózg” proces jest odwrotny, rozpoczynając się w mózgu lub tkance węchowej, z wczesnymi objawami motorycznymi.

Zespół zauważył, że u pacjentów, u których agregaty znajdują się tylko w przewodach nosowych, choroba prawdopodobnie jest „najpierw mózgiem” i nie rozprzestrzeniła się jeszcze po całym organizmie. Z drugiej strony naukowcy dodali, że iRBD jest najprawdopodobniej pierwszym stadium prodromalnym organizmu.

READ  Hospitalizacja związana z infekcją jest wysoka u dorosłych chorych na cukrzycę

Podsumowując, naukowcy piszą: „chociaż SAA nosa nie pozwala na samodzielną klasyfikację pacjentów, może to stać się możliwe w połączeniu z biopsją skóry, jeśli zostanie to potwierdzone w większej kohorcie”.

Trzech pacjentów ze zdrowej grupy kontrolnej uzyskało pozytywny wynik testu na obecność alfa-synukleiny w przewodach nosowych. Stwierdzono, że wszyscy trzej mają brak węchu lub brak węchu, a jeden uzyskał wynik pozytywny na obecność iRBD.

Naukowcy zauważyli, że chociaż te objawy mogą odzwierciedlać prodromalną chorobę Parkinsona, same te odkrycia nie są wystarczające do zdiagnozowania tych pacjentów.

Dowiedz się dokładniej o podtypach choroby Parkinsona

W sumie naukowcy uważają, że połączenie biomarkerów, w tym biopsji skóry i wymazów z nosa, „nie tylko zwiększy skuteczność [alpha-synuclein] wykrywanie, ale może prowadzić do dokładniejszej klasyfikacji pacjentów”.

Potrzebne są większe, bardziej kompleksowe badania, aby rzucić więcej światła na przydatność wspólnego pobierania próbek w praktyce klinicznej i podklasyfikację [Parkinson’s]podsumowali naukowcy.