Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wydaje 3,1 miliarda dolarów na modernizację obrony powietrznej krótkiego zasięgu

Polska wydaje 3,1 miliarda dolarów na modernizację obrony powietrznej krótkiego zasięgu

WARSZAWA, Polska — Ministerstwo Obrony Narodowej Polski przyznało dwa kontrakty o wartości 13 miliardów złotych (3,1 miliarda dolarów) na wzmocnienie krajowych zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

W ramach pierwszego kontraktu o wartości około 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) rząd zamówił modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) oraz iLaunchery od MBDA. Uzbrojenie wejdzie w skład polskiej 22. baterii obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pilica+.

W oświadczeniu paneuropejski producent rakiet nazwał potencjalny zakup „największym europejskim programem pozyskiwania obrony powietrznej krótkiego zasięgu w NATO”.

Podpułkownik Krzysztof Patek, rzecznik agencji zbrojeniowej MON, napisał na Twitterze, że MBDA dostarczy Siłom Zbrojnym RP 44 wyrzutnie i „kilkaset” CAMMS w latach 2025-2029.

Warszawa przyznała drugi kontrakt konsorcjum kierowanemu przez państwowego giganta obronnego PGZ, które dostarczy armii kraju 16 nowych Pilica+ i sześć zmodernizowanych baterii za około 3 mld zł.

„Pilica+ jest uzupełnieniem wielowarstwowej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w polskiej przestrzeni powietrznej, nad którą pracuje Wojsko Polskie” – powiedział szef PGZ Sebastian Czwiczek. „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważna jest dolna warstwa tarczy antyrakietowej, ponieważ pozwala ona uderzać m.in. w drony”.

Według danych MBDA, myśliwiec przechwytujący CAMM jest w stanie zwalczać zagrożenia powietrzne w zasięgu 25 km lub 15,5 mil.

W kwietniu 2022 r. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Puszczak Podpisz umowę To utorowało krajowi drogę do posiadania systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu wykorzystującego pociski CAMM. Zdefiniuj węzły PGZ jako integratora systemu i nazwij je Narew. W tym charakterze PGZ współpracuje z europejską grupą przemysłową dostarczającą technologię rakietową.

System obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew będzie uzupełnieniem dwóch baterii Patriot w konfiguracji 3+, które zostały zabezpieczone w Polsce w ubiegłym roku w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Błaszczak ogłosił w maju 2022 r., że Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż kolejnych sześciu baterii Patriot wraz z powiązanym wyposażeniem.