Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny przedstawiają pakiet mający na celu pobudzenie sektora nieruchomości

Chiny przedstawiają pakiet mający na celu pobudzenie sektora nieruchomości

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Pekin ogłosił w piątek jedne z najpotężniejszych kroków w swojej dotychczasowej historii, aby ożywić zadłużony sektor nieruchomości, umożliwiając samorządom lokalnym wkroczenie w wykup nieruchomości i złagodzenie przepisów dotyczących kredytów hipotecznych w dążeniu do pobudzenia ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Słabnący rynek nieruchomości w Chinach jest powodem obaw o gospodarkę, ponieważ zaległości w zakresie niedokończonych projektów osłabiły zaufanie konsumentów i podkopały finanse samorządów lokalnych.

Pekin dał władzom zielone światło na zakup niektórych projektów mieszkaniowych i przekształcenie ich w mieszkania publiczne, aby pomóc w ustaleniu minimalnego limitu obniżek cen. Będą też mogli kupować grunty od znajdujących się w trudnej sytuacji deweloperów.

Analitycy od dawna wzywali rząd do wykupywania pustych mieszkań, aby pomóc przywrócić zaufanie konsumentów skażonych latami niskich cen.

Tymczasem chiński bank centralny złagodził wymogi dotyczące kredytów hipotecznych, obniżając minimalny wkład własny dla osób kupujących dom po raz pierwszy z 20 do 15 procent.

Ludowy Bank Chin zapowiedział również zniesienie minimalnych stóp procentowych kredytów hipotecznych, umożliwiając prowincjom „niezależne ustalanie minimalnych komercyjnych indywidualnych kredytów mieszkaniowych na pierwszy i drugi dom w każdym mieście podlegającym ich jurysdykcji”.

„W miastach z dużymi zasobami mieszkań komercyjnych rząd może być zmuszony rozważyć zakup niektórych mieszkań… po przystępnych cenach, aby można je było wykorzystać jako niedrogie mieszkania” – powiedział w piątek wicepremier He Leveng.

Po ogłoszeniu indeks nieruchomości Hang Seng na kontynencie w Hongkongu wzrósł o 5,3% w porównaniu ze wzrostem o 0,9% w przypadku referencyjnego indeksu Hang Seng.

Decyzje te wprowadzono po opublikowaniu przez Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne danych liczbowych wskazujących na dalszy spadek na rynku mieszkaniowym w kwietniu, co zdaniem analityków wpłynęło na nastroje konsumentów i spowolniło ożywienie gospodarcze w Chinach.

READ  Facebook pozwany za zbieranie danych osobowych w celu kierowania reklam | meta

„W kwietniu spirala spadkowa w sektorze nieruchomości pogłębiła się, ponieważ inwestycje w nieruchomości i sprzedaż nowych domów wykazały większy spadek, a spadki cen mieszkań pogłębiły się” – stwierdził Nomura Bank w raporcie na temat danych Narodowego Biura Statystycznego.

Krajowe Biuro Statystyczne podało, że ceny nieruchomości w tak zwanych miastach pierwszego rzędu spadły w kwietniu o 2,5 procent rok do roku.

W ostatnich miesiącach chińska gospodarka wykazywała mieszane oznaki ożywienia – w kwietniu eksport powrócił do wzrostu, a niektóre wskaźniki konsumpcji odbiły, ale sektor nieruchomości pozostaje słaby.

Urząd Statystyk Narodowych podał, że w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła o 6,7% rok do roku, przewyższając ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga według oczekiwań wzrostu w marcu na poziomie 5,5% i 4,5%.

Jednak sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 2,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, znacznie poniżej oczekiwań analityków na poziomie 3,7 procent i spadku z 3,1 procent wzrostu w marcu.

„Kwietniowy raport gospodarczy Chin wykazał utrzymujące się nierówności. Produkcja przemysłowa osiągnęła lepsze wyniki… podczas gdy wzrost krajowej sprzedaży detalicznej spadł, częściowo z powodu efektu bazy. „Potrzebne jest większe wsparcie polityczne, aby wesprzeć gospodarkę”.

Rząd wzmaga wysiłki w zakresie bodźców fiskalnych, a Ludowy Bank Chin sprzedał w piątek długoterminowe obligacje o wartości 1 biliona renminbi (140 miliardów dolarów). Przed sprzedażą doradca rządowy powiedział, że obligacje mają „w pełni wykorzystać kluczową rolę inwestycji rządowych we wspieraniu wzrostu gospodarczego”.

Chińscy decydenci w coraz większym stopniu polegają na inwestycjach w branży, aby zrównoważyć opóźniony wzrost w innych sektorach i zmniejszyć presję na słabnący rynek nieruchomości i zadłużone samorządy lokalne. W kwietniowych danych jasnym punktem była produkcja przemysłowa zaawansowanych technologii, która wzrosła o 11,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednak polityka przemysłowa podsyca napięcia handlowe ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, najważniejszymi rynkami eksportowymi Chin, które oskarżają Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe polegające na zwiększaniu nadwyżek mocy produkcyjnych i zalewaniu swoich rynków tanimi towarami.

Lin Song, główny ekonomista ING ds. Wielkich Chin, powiedział, że produkcja samochodów wzrosła w kwietniu o 16,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, ale sprzedaż spadła o 5,6 procent, a dane „mogą dolać oliwy do ognia” z powodu oskarżeń o… Nadmiar energii w Chiny. Dodał, że wzrost konsumpcji „prawdopodobnie pozostanie umiarkowany” w tym roku, „ponieważ nastroje konsumentów pozostają pesymistyczne”.

Tymczasem inwestycje w aktywa trwałe wzrosły o 4,2% rok do roku w okresie styczeń-kwiecień, co jest gorsze od oczekiwań analityków ankiety Bloomberg mówiących o wzroście o 4,6% i 4,5% w okresie styczeń-marzec.