Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Stopa inflacji sięga 2,4% w marcu

Polska: Stopa inflacji sięga 2,4% w marcu

Fotografia: Colpit / Shutterstock.com

Roczna stopa inflacji w Polsce wzrosła w kwietniu do 2,4% z najniższego od pięciu lat poziomu 2% w marcu, jak pokazał końcowy odczyt GUS, co było zgodne ze wstępnymi szacunkami.

Presja wzrostowa wynikała głównie ze wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (1,9%) po podniesieniu przez rząd podatku od wartości dodanej (VAT) na podstawowe artykuły spożywcze do 5% z zera.

Jednocześnie spadły koszty transportu (-1,6%). W ujęciu miesięcznym inflacja konsumencka przyspieszyła w kwietniu do 1,1% z 0,2% w poprzednim miesiącu.

W odrębnym raporcie GUS podał, że produkt krajowy brutto Polski w I kwartale 2024 r. wzrósł rok do roku o 1,9%, najwięcej od ostatniego kwartału 2022 r., po wzroście o 1%. Wstępne dane pokazały ostatni okres.

W ujęciu kwartalnym skorygowanym sezonowo PKB wzrósł o 0,4% w porównaniu ze zrewidowanym w dół spadkiem o 0,1% w czwartym kwartale 2023 r.

Wesprzyj Budapeszteński Magazyn Biznesowy

Produkcja dziennikarstwa godnego tej nazwy to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal dokładają wszelkich starań, aby dostarczać Państwu wiadomości biznesowe, które się sprawdzają, informacje, którym można zaufać, które są oparte na faktach, dokładne i dostarczane bez strachu i przychylności.

Organizacje prasowe na całym świecie miały trudności ze znalezieniem modelu biznesowego, który umożliwiłby im dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich wydajności. Niedawno niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy: czytelników.

Tę samą szansę chcielibyśmy zaoferować naszym czytelnikom. Chcielibyśmy zaprosić Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij nasz przycisk „Wspieraj BBJ” i możesz wybrać, ile i jak często przesyłasz nam swoje datki.