Nowa Zelandia wygrywa długo oczekiwane tytuły kobiet i mężczyzn w Hong Kongu 7s

Nowa Zelandia osiągnęła dublet mężczyzn i kobiet w Hong Kong Sevens z dnia na dzień, odnosząc niewielkie zwycięstwa nad swoimi największymi rywalami finałowymi.

Mężczyźni pokonali Fidżi 24:17 po trudnym początku w pierwszych trzech próbach i prowadzili 24:7 do przerwy.

Kobiety pokonały Australię 26-17, zapewniając sobie zwycięstwo na zaledwie 21 sekund przed końcem dzięki drugiej próbie Stacey Waka.

Fidżi dotarło do finału mężczyzn, wygrywając 40 z ostatnich 41 meczów Hongkongu od 2015 roku, przegrywając w finale 2022 z Australią tylko dwoma bramkami.

Ale Fidżi znalazło się w gigantycznej dziurze w ciągu pięciu minut.

Nowa Zelandia przekształciła uderzenie Fidżi na własnej linii próbnej w przyłożenie po 25 sekundach dla Cody Fay, debiutując w turnieju jako zmiennik kontuzji.

Aquila Rokulisoa sfaulował za Fidżi, zdobywając gola współkapitanowi Sioni Mulia w drugiej minucie, po czym Ngarwe McGarvey Black ograł Fidżi, a Leroy Carter jako pierwszy dotknął piłki za słupkiem. Dodatki Rokulisoa sprawiły, że było 19-0.

Fidżi pokazało swoją klasę mocnym kick-offem, kiedy Bilibo zaatakował Buciaro, Wise wspierał Nakuka, a Fiwa Nadovulu zakończył akcję wślizgiem między słupkami.

Ale po przerwie McGarvey Black uniknął przyłożenia, podczas gdy Josefa Talakolo próbował zepchnąć go z linii bocznej z przeglądu wideo, aby uzyskać prowadzenie 24-7.

Talacolo zdobył jedyne punkty po przerwie, ale próby Fidżi nie zostały zamienione, a drugi dopiero w odpowiednim momencie. Obrona Nowej Zelandii była znakomita, w tym dwie minuty bez goli, podczas gdy Amanaki Nicol nie popełnił żadnego grzechu.

Pierwszy tytuł Nowej Zelandii w Hongkongu od 2014 roku był ich 12. w klasyfikacji generalnej i ustępował jedynie 19. tytułowi Fidżi w historii turnieju.

„Ostatni raz ten zespół odcisnął swoją pieczęć w Hongkongu dawno temu” – powiedział Mulia. „Mieliśmy straszne straty i bliskie straty i jesteśmy podekscytowani wygraną”.

READ  Pulse mocno naciskał na cięcie, zanim gospodarze przejęli kontrolę nad stołami w ostatniej kwarcie, wygrywając 56-51.

Australia była ostatnią drużyną, która pokonała Nowozelandki w finale turnieju Series One w Dubaju w grudniu. Od tego czasu Nowa Zelandia wygrała 29 kolejnych meczów i cztery finały, w tym dwa mecze z Australią w Kapsztadzie i Vancouver.

Australijczycy lepiej wystartowali w finale, kiedy nastolatka Penny Terita zdobyła szansę, zaczynając od własnych 22.

Ale Terita został uszkodzony po tym, jak obronił Kelly’ego Braziera i stracił rzut karny. Z dodatkową kobietą, Nowa Zelandia odzyskała kick-off, a Teela Nathan Wong dośrodkował do Waka, aby zdobyć bramkę.

Pod koniec pierwszej połowy australijski Tegan Levy wykorzystał kopacza, a Charlotte Kaslick strzelił gola, zmniejszając deficyt do 14-12.

Madison Levy wybiła piłkę z uchwytu Waki ​​na linii próbnej, aby zapobiec zdobyciu pierwszego wyniku w nowej połowie, ale potem Nowa Zelandia odwróciła piłkę, a Michaela Blade szybko podała i zrobiła wynik 21-12.

Saria Baki uderzyła w Australię bez dodatków, ale Waka ostatecznie wyrównała wynik, zdobywając bramkę w ostatnich sekundach.

„Uwielbiam grać dla Australii, dzięki nim jesteśmy lepszą drużyną” – powiedziała kapitan Nowej Zelandii Sarah Herrini. „Szkoda, że ​​mecz był sprawiedliwy, za dużo fauli. Po prostu cieszę się, że Stacey zakończyła mecz w rogu”.

Nowa Zelandia pozostała doskonała w Hong Kongu. Oficjalna kobieca drużyna została wysłana do Hongkongu tylko dwa razy, wygrywając oba razy w 2000 i 2001 roku.