Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy zgłaszają plany budowy Domu Niemiecko-Polskiego upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej

BERLIN — Rząd niemiecki przedstawił we wtorek plany „Polsko-Niemieckiego Domu” w Berlinie, który ma służyć jako pomnik polskim ofiarom II wojny światowej i przedstawiać szczegóły brutalnej niemieckiej okupacji sąsiada w latach 1939–1945.

Centrum dokumentacji ma na celu wprowadzenie zwiedzających w przeszłość, a także być przestrzenią spotkań Niemców, Polaków i innych, a jednocześnie stać się pomnikiem niosącym „atrakcyjny element artystyczny” zgodnie z projektami zgłoszonymi przez Niemcy. Minister kultury Claudia Roth w Kancelarii.

Zgodnie z koncepcją „planowany Dom Niemiecko-Polski upamiętnić będzie cierpienia Polski w latach 1939-1945 oraz brutalną śmierć ponad 5 milionów obywateli Polski, w tym około 3 milionów żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn”.

Nie tylko przekaże informacje o działaniach wojennych, ale także pokaże życie codzienne w niemieckim „sześcioletnim terrorze okupacyjnym” i zbrojny opór obywateli polskich, w tym powstanie Żydów w getcie warszawskim w 1943 r. i Powstanie Warszawskie w 1944.

Projekt został zatwierdzony prawie trzy lata temu przez niemiecki parlament. W uchwale przyjętej wówczas przez większość partii wezwał rząd niemiecki do „ustanowienia w Berlinie w widocznym miejscu miejsca, które w kontekście szczególnych stosunków niemiecko-polskich miało być zarezerwowane dla ofiar polskiego świata” Wojna”. II i hitlerowska okupacja Polski.

We wtorek minister kultury jako możliwą lokalizację zaproponował lokalizację dawnej Opery Kroll w pobliżu gmachu niemieckiego parlamentu, Reichstagu i Kancelarii. Opera Kroll była tymczasową siedzibą nazistowskiego parlamentu po pożarze Reichstagu miesiąc po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w 1933 r. Hitler wygłosił tam przemówienie ogłaszające atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 r.

Wystawa skupiać się będzie na niemieckiej okupacji Polski, ale na wystawie pojawią się także tematy bezpośrednio lub pośrednio dotykające tamtych lat, takie jak praca przymusowa, niewola wojenna, deportacje i dezercje. Niemiecka agencja informacyjna podała, że ​​kilka części stałej ekspozycji będzie poświęconych okupacji sowieckiej i utracie przez Niemcy po wojnie terytoriów wschodnich.

READ  Polska deklaruje gotowość do rozmieszczenia wszystkich swoich samolotów bojowych MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech

Rzuci także światło na poprzednie stulecia i obecne stosunki między obydwoma krajami, które charakteryzowały się nierównością.

Urzędnicy powiedzieli, że planowanie i budowa niemiecko-polskiego domu zajmie kilka lat.