Wpływ na polskie spółki zrzeszone w międzynarodowych grupach
Pomimo opóźnienia we wdrażaniu Dyrektywy w Polsce (termin upłynął z końcem 2023 r.), dochody polskich spółek zależnych za 2024 r. mogą w dalszym ciągu podlegać globalnym obowiązkom podatkowym w związku z przepisami Filaru II obowiązującymi w innych krajach.
Odtąd wdrożenie QDMTT w Polsce może spowodować przeniesienie większości obowiązków związanych z globalnym podatkiem minimalnym, w tym wyliczania efektywnej stawki podatku dla celów GMT i płatności podatków do polskich spółek zależnych, na grupy międzynarodowe, przy czym grupy te również powinny być mogą korzystać z QDMTT SH w odniesieniu do Polski.
W tym kontekście należy zauważyć, że polska implementacja przewiduje specyficzną regulację, która umożliwia grupom podmiotów wybór dobrowolnego opodatkowania QDMTT i IIR w Polsce od 1 stycznia 2024 r. Oznacza to, że jeśli grupa wybierze dobrowolne opodatkowanie od tego dnia w Polsce ostateczny podmiot dominujący może zostać zwolniony z tego obowiązku w ramach bezpiecznej przystani QDMTT. W rezultacie grupy mogą zdecydować się na skorzystanie z opcji i przeniesienie zobowiązań związanych z Polską do swoich polskich spółek zależnych od 2024 r. (zamiast stosowania IIR lub UTPR na 2024 r. i korzystania z bezpiecznej przystani QDMTT dopiero od 2025 r.). Ma to szczególne znaczenie, gdyż ustawowa stawka CIT w Polsce wynosi 19%, a zagraniczni inwestorzy w Polsce mogą korzystać z zachęt podatkowych, takich jak zwolnienie z CIT dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy ulgi podatkowe na badania i rozwój, prowadzące niejednokrotnie do sądowego ETR dla Celem GloBE Poniżej minimalna stawka wynosi 15%.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Jedna osoba zginęła w Polsce w wyniku burzy, która nawiedziła Europę Wschodnią i Środkową patriotyczny
polska polityka | Świat | hjnews.com
Demonstracja prawicowej opozycji w Polsce oskarża proeuropejski rząd o naruszenie prawa