Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MX Linux ma wygląd i styl starej szkoły. Oto dlaczego jest tak popularny

zd-linux.jpg

Getty Images / istockphoto

MX Linux jest obecnie wymieniany jako najczęściej pobierana dystrybucja Linuksa Dystroch. Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyższą rangę mięta linuxA Muzyka pop! _OSA Ubuntu. Dla tych, którzy nigdy nie słyszeli o MX Linux, jest on oparty na stabilnej gałęzi Debiana jako wspólnym projekcie między antiXem a resztą społeczności MEPIS Linux. Z Xfce jako domyślnym pulpitem (możesz również pobierać kursy za pomocą pulpitów KDE Plasma lub Fluxbox), jest to szybki i łatwy w użyciu system operacyjny, który jest doskonałym wyborem dla osób, które nie znają Linuksa, a nawet tych, którzy mają wieloletnie umiejętności. Pas.

Jednym z aspektów MX Linux, który mi się podoba, jest to, że główne wydanie (Xfce) przypomina starą szkołę Linuksa, ale z wystarczającą nowoczesnością, aby była realną opcją dla dzisiejszych użytkowników.

Koncentruje się na łatwości użytkowania i wysokiej wydajności. Jeśli chcesz bardziej nowoczesny interfejs, możesz wybrać wersję KDE Plasma. Możesz użyć wersji Fluxboksa, jeśli potrzebujesz zwiększyć wydajność swojego systemu.

Wbudowane oprogramowanie

Po wyjęciu z pudełka MX Linux zawiera wiele narzędzi potrzebnych do produktywności, w tym: Natychmiast

 • ognisty lis: przeglądarka internetowa
 • LibreOffice: apartament biurowy
 • Konki: ekran systemu pulpitu
 • ThunderbirdKlient poczty e-mail
 • Organizator PDF: Narzędzie PDF
 • Vlc media player: Odtwarzacz multimedialny
 • odtwarzacz muzyki klementynki: odtwarzacz muzyki
 • LuckyBackup: Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji
 • Antix: blokowanie reklam
 • pod: PŁYTA CD
 • niebieski mężczyzna: menedżer bluetooth
 • Kocia rybaNarzędzie do wyszukiwania plików
 • menedżer schowka
 • liściowy: czytnik ebooków
 • Thunar: menedżer plików
 • Gufw: GUI menedżera zapory

Dostępny jest również pakiet MX Tools, który ułatwia takie czynności, jak konfigurowanie Samby, zarządzanie repozytoriami APT, zarządzanie migawkami, aktualizacje systemu, menu edycji, czyszczenie, planowanie zadań, naprawa rozruchu, zarządzanie dyskiem, instalowanie kodeków, zarządzanie użytkownikami i więcej.

Samo narzędzie MX Samba Config jest warte ceny wejścia (która jest oczywiście bezpłatna). Jedynym zastrzeżeniem do narzędzia konfiguracyjnego MX Samba (którym naprawdę należy się zająć) jest to, że chociaż zawiera funkcję zarządzania użytkownikami Samby, nie można dodawać ani włączać nowych użytkowników Samby z tego GUI. Zamiast tego musisz najpierw dodać/włączyć użytkowników Samby za pomocą poleceń:

sudo smbpasswd -a UŻYTKOWNIK sudo smbpasswd -e UŻYTKOWNIK

gdzie USER to dodawana nazwa użytkownika. Ten użytkownik oczywiście musi już być w systemie. Możemy nigdy nie wiedzieć, dlaczego ta funkcja nie jest częścią MX Samba Config.

Poza tym zastrzeżeniem MX Tools sprawia, że ​​zarządzanie systemem operacyjnym jest naprawdę proste. Jedno słowo ostrzeżenia dla nowych użytkowników: niektóre narzędzia MX oferują dużą moc i należy ich używać z najwyższą ostrożnością. Możesz zobaczyć wszystkie dostępne narzędzia MX, otwierając menu pulpitu i klikając Narzędzia MX na karcie Ulubione (kształt 1).

Menu pulpitu MX Linux Xfce.

Rysunek 1: Menu pulpitu MX Linux Xfce zapewnia dostęp do wielu programów.

Zdjęcie: Jack Wallen

Po otwarciu aplikacji MX Tools (Rysunek 2), możesz uruchomić dowolną aplikację, aby ułatwić konfigurację i korzystanie z systemu.

Mixlinx 2

Rysunek 2: MX Tools jest otwarty i gotowy do pracy.

Zdjęcie: Jack Wallen

Kolejnym miłym dodatkiem do MX Linux jest podręcznik użytkownika (Rysunek 3), która obejmuje takie tematy, jak instalacja, konfiguracja, podstawowe użytkowanie, zarządzanie oprogramowaniem i zaawansowane użytkowanie. Ten przewodnik jest dostępny bezpośrednio z pulpitu wraz z łatwym w użyciu narzędziem FAQ.

Podręcznik użytkownika MX Linux.

Rysunek 3: Podręcznik użytkownika i narzędzia FAQ są dostępne bezpośrednio z pulpitu.

Zdjęcie: Jack Wallen

Brak oprogramowania do krwawiących krawędzi

Jedyny cios przeciwko MX Linux pochodzi z bazowania na Debianie Stable. Zainstalowane oprogramowanie nie jest w żaden sposób stare, ale na pewno nie jest to najnowsza/największa wersja. Na przykład zainstalowana wersja LibreOffice to 7.0.4.2. Na tym samym popu! Mój _OS, ta wersja to 7.3.1.3. Jednak wersja Firefoksa zainstalowana w MX Linux jest aktualna. Otrzymasz więc lekko pomieszaną torbę.

Nawet w tej mieszanej paczce wersji znajdziesz mnóstwo niezawodnego oprogramowania, które pomoże Ci zwiększyć produktywność zaraz po wyjęciu z pudełka.

Jednym słowem… każdy. Chociaż może nie jest to najlepiej wyglądająca dystrybucja Linuksa, MX Linux sprawia, że ​​korzystanie z systemu operacyjnego open source jest absolutną gratką dla każdego typu użytkownika. Jeśli jesteś nowy w Linuksie, przekonasz się, że ta dystrybucja jest mile widzianym wytchnieniem od złożoności wielu innych systemów operacyjnych. Jeśli korzystasz z Linuksa, szybko zdasz sobie sprawę, że w tym systemie operacyjnym można znaleźć wiele mocy. A jeśli zdecydujesz się iść drogą Xfce, możesz uzyskać naprawdę precyzyjne konfiguracje z konfiguracjami pulpitu, aby interfejs użytkownika wyglądał dokładnie tak, jak chcesz.

Ostatecznie MX Linux to świetna dystrybucja Linuksa dla każdego, kto chce mieć komputerowy system operacyjny z doskonałym połączeniem łatwości użytkowania i dostosowywania. MX Linux może nie jest idealny, ale nadrabia rzadkie błędy z dużym powodzeniem. Pomiędzy ogromną ilością dostosowań, narzędzi MX i szybkością/niezawodnością Xfce, nie możesz się pomylić z tą dystrybucją.

READ  Praktyczny przegląd: OBSBOT Poznaj 4K