Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael wzywa polskiego wysłannika w sprawie ustawy o własności Holokaustu

By Mayan Lobel

JEROZOLIMA (Reuters) – Izrael wezwał ambasadora Polski w niedzielę, aby wyrazić swoje „głębokie rozczarowanie” polskim projektem ustawy, który zdaniem krytyków utrudni Żydom odzyskanie mienia przechwyconego, a następnie posiadanego przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Departament Stanu powiedział komunistycznych watażków.

Polska niższa izba parlamentu uchwaliła w czwartek ustawę ograniczającą roszczenia o zwrot mienia, co wywołało gniewną reakcję izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida, który nazwał to „hańbą”.

W oświadczeniu izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdzono, że ustawodawstwo może dotyczyć do 90% wniosków o zwrot mienia składanych przez osoby, które przeżyły Holokaust i ich potomków.

„To nie jest historyczna dyskusja o odpowiedzialności za Holokaust, ale raczej moralny dług Polski wobec tych, którzy byli jej obywatelami i których mienie zostało zrabowane podczas Holokaustu i pod rządami komunistycznymi” – czytamy w oświadczeniu.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w niedzielę, że polski MSZ wezwał w poniedziałek izraelski charge d’affaires w Warszawie.

Niemal wszyscy polscy Żydzi, około trzech milionów ludzi, zostali zgładzeni podczas nazistowskiego holokaustu. Byli żydowscy właściciele ziemscy i ich potomkowie walczą o odszkodowania od Polski od upadku komunizmu w 1989 roku.

Ustawodawstwo wdrożyłoby orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym powinien istnieć termin, po upływie którego od błędnych decyzji administracyjnych nie będzie można odwołać się. Ustawa wyznacza ten termin na 30 lat.

Spuścizna II wojny światowej i związane z nią polskie ustawodawstwo napięły stosunki między Polską a Izraelem. Tysiące Polaków z narażeniem życia w czasie wojny chroniło swoich żydowskich sąsiadów. Ale badania opublikowane od 1989 r. wykazały, że tysiące Żydów zabijało także Żydów lub wydało niemieckim okupantom tych, którzy ich ukrywali.

W 2018 r. rząd został zmuszony do wycofania się i uchylenia części ustawy o Holokauście, która nakładała kary więzienia na ludzi, którzy sugerowali, że naród był współwinny zbrodni nazistowskich, co rozgniewało Stany Zjednoczone i Izrael.

READ  Wideo Kolejne przerażające złamanie nogi miało miejsce podczas polskiego meczu kickboxingu w sobotni wieczór

Raportowanie Mayan Lobel; Edytowanie przez Emilię Sithole Mataris)