Australia pokonała Nową Zelandię w Mistrzostwach Świata Fast5 Netball w Christchurch

Strzelec Amorangi Malisala był w dobrym kontakcie podczas sobotniego wyścigu Fast5 Ferns w Christchurch.

Fotosport

Misja odkupienia Fast5 w Nowej Zelandii rozpoczęła się w wielkim stylu, zanim Australia przypomniała im o obrońcach tytułu.

Po tym, jak gospodarze pokonali Malawi (42-13) i Anglię (32-21) w dniu otwarcia Netball World Series w Christchurch, ich rywale z regionu Trans-Tasman zdominowali ich 38-29. Porażka gwarantuje, że żadna drużyna nie opuści Wolfbrook Arena w sobotę bez smaku porażki.

Nowozelandczycy mają wspaniałą historię w skróconej wersji gry, wygrywając siedem z 10 zorganizowanych wydarzeń. Jednak wygrali tylko jedną z trzech ostatnich edycji, w tym zajęli trzecie miejsce w Garden City w zeszłym roku, kiedy impreza powróciła po trzyletniej przerwie.

Australia, która w zeszłym roku po raz pierwszy zasmakowała sukcesu, była oszołomiona w pierwszym meczu tegorocznego turnieju, kiedy Giselle Allison z Jamajki w pełnym wymiarze czasu pracy trafiła trzy (sześć) za trzy punkty i zapewniła swojemu zespołowi dramatyczne zwycięstwo 38-36.

Jednak po odbiciu się i pokonaniu Republiki Południowej Afryki 38:32 Australijczycy zakończyli dzień znacznie lepiej, niż rozpoczęli, potykając drużynę Mariana Delaney-Houseka po występie, który był płynny i zręczny, ale jednocześnie łatwiejszy. Przez kilka brudnych błędów w Nowej Zelandii.

Strzelanka Star Silver Ferns Grace Nowicki zdobyła 17 punktów, najwięcej w meczu, ale zabrakło jej 19 strzałów (74%), w tym trafiając 1/0 z dwupunktowych zdobyczy, którymi miała nadzieję zabłysnąć w swoim debiucie. Najlepszym rozwiązaniem cieszyli się Australijczycy.

W sobotę na stadionie Wolfbrook Arena w Christchurch było mnóstwo kolorów.

Fotosport

Po porywającym tańcu przed meczem w wykonaniu Ferns w okularach przeciwsłonecznych na oczach kolorowej, fantazyjnie ubranej publiczności, w zaciętej początkowej zwrotce utrzymali wysokie tempo, przegrywając do przerwy zaledwie 11-9.

Jednak w drugiej połowie sytuacja zagroziła gospodarzom, że sytuacja się wyjaśni, a Australijczycy strzelili po dwa strzały po obu stronach Ferns po opóźnionym podaniu w środku pola.

READ  „Przejdzie do historii”

Kiedy Nowicki stracił piłkę poza grą, a wkrótce potem Tiana Mitwaro nie wykorzystała rzutu za trzy punkty, Australia zdobywała gola w grze w przewadze – 90 sekund na koniec każdej kwarty, w której gole liczone są jako deble – i nagle padły dwa gole. Dziewięć punktów bez odpowiedzi i solidna przewaga 21-10.

Jednakże, gdy Amourangi Malisala – robiący ogromne wrażenie z dystansu w meczu z Anglią – podkręcił za czteropunktową bramkę właśnie wtedy, gdy Nowa Zelandia tego najbardziej potrzebowała, wiwatował milczący tłum, a kiedy Mitawarao strzelił za sześciopunktową syrenę, postawił ich na nogi , ponieważ był spóźniony, Ferns jakimś cudem do przerwy prowadzili tylko 21-20.

W trzeciej kwarcie nie padło wiele bramek, ale Nowicki kopnęła się w głowę za niecelne trzy z siedmiu jednopunktowych prób, a Australijki świetnie wykorzystały swoją siłę, trafiając dwie z czterech trójek i objęły prowadzenie 31-25. Prowadzi do ostatniego okresu.

Ferns wciąż mieli nadzieję na kradzież, przy stanie 36-29 w grze w przewadze, ale gdy Nowicki wpakowała się w duży bałagan w poszukiwaniu potencjalnego podania, posłała krnąbrny strzał i mecz dobiegł końca.

W niedzielę Nowa Zelandia zmierzy się z RPA i Jamajką, a do finału zakwalifikują się dwie najlepsze drużyny. Rekordy Ferns, Australii, Anglii i Jamajki mają 2:1, a Republika Południowej Afryki 1:2, a Malawi 0:3.

Tymczasem męska reprezentacja Nowej Zelandii, która w zeszłorocznym finale pokonała Australię, pokonała swoich rywali z Trans-Tasmana 42-29. W niedzielę zmierzą się z Republiką Południowej Afryki, która przegrała z Australią, w konfrontacji, która wyłoni obie drużyny, które zadecydują o meczu.