Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Założyciel Patagonii przekazuje 3 miliardy dolarów na cele środowiskowe: „Ziemia jest teraz naszym jedynym udziałowcem”

Założyciel Patagonii przekazuje 3 miliardy dolarów na cele środowiskowe: „Ziemia jest teraz naszym jedynym udziałowcem”

Założyciel Patagonii, Yvonne Chouinard, i jego rodzina przekazali firmę powiernikowi działającemu na rzecz ochrony środowiska, non-profit.

Firma pozostanie aktywnym producentem odzieży, artykułów kempingowych i innych towarów – ale wszystkie zyski trafią do organizacji walczących z kryzysem klimatycznym i realizujących inne cele środowiskowe.

Posunięcie to jest odważnym nowym posunięciem dla firmy, która od lat odgrywa wiodącą rolę aktywisty, szczególnie w kwestiach środowiskowych.

„Zamiast wydobywać wartość z natury i przekształcać ją w bogactwo dla inwestorów” – napisał Chouinard w swojej książce. publiczna przemowa„Wykorzystamy bogactwo, które tworzy Patagonia, aby chronić źródło wszelkiego bogactwa”.

Akcje firmy z prawem głosu trafią do Patagonia Purpose Trust, która „chroni wartości firmy”. Akcje bez prawa głosu trafią do Holdfast Collective, organizacji non-profit, która co roku przeznaczy zyski firmy na prace środowiskowe.

Decydując, co zrobić z firmą, Chouinard napisał, że niesprzedawanie firmy i przekazywanie zysków lub wejście na giełdę wydaje się dobrym sposobem na zapewnienie, że firma będzie kontynuowała swoją aktywną rolę.

Prawdę mówiąc, nie było dostępnych dobrych opcji, powiedział. „Więc stworzyliśmy własne.”

Chouinard ma obecnie 83 lata i jest byłym alpinistą, który prawie 50 lat temu założył Patagonię. Od tego czasu Ventura z siedzibą w Kalifornii rozrosła się do wielomiliardowej firmy, która sprzedaje materiały reklamowe dla entuzjastów outdooru.

„Nigdy nie chciałem być biznesmenem” – napisał. „Zacząłem jako rzemieślnik, robiąc sprzęt wspinaczkowy dla moich przyjaciół i dla siebie, a potem przebierałem się”.

W ostatnich latach, a zwłaszcza za administracji Trumpa, aktywna rola firmy stała się bardziej widoczna.

W 2018 r. firma zapowiedziała, że ​​przekaże wszystkie pieniądze, które zarobiła na obniżkach podatków podpisanych przez ówczesnego prezydenta Trumpa, na cele związane z ochroną środowiska. A w 2017 roku Patagonia dołączyła do procesu sądowego, aby uniemożliwić rządowi federalnemu ograniczenie skutków Beers-Ear i Grand Staircase Escalante w Utah.

READ  Kierownik sprzedaży odszedł z PLL LOT

Holdfast Collective, nowa organizacja non-profit, która będzie wykorzystywać zyski firmy, jest organizacją non-profit typu 501(c)(4), która może przekazywać darowizny na cele polityczne. W rezultacie, według doniesień, Chouinardowie nie otrzymali żadnej ulgi podatkowej za darowiznę na rzecz grupy. New York Times.

Gazeta dodała, że ​​rodzina zapłaciła również miliony podatków w zamian za darowiznę na fundusz, który będzie kontrolował udziały z prawem głosu.

W 2002 roku Chouinard i Patagonia byli współzałożycielami „1% dla planety”, grupy firm, które przekazują 1% swojej sprzedaży na cele środowiskowe.

Obecny system kapitalistyczny osiągnął swoje zyski ogromnym kosztem, wliczając w to rosnące nierówności i rozległe, nierekompensowane szkody środowiskowe. Świat dosłownie płonie, powiedział Charles Kuhn, dyrektor generalny Patagonii zezwolenie.

„Firmy, które tworzą kolejny model kapitalizmu poprzez głębokie zaangażowanie w cel, przyciągną więcej inwestycji, lepszych pracowników i głębszą lojalność klientów. Są przyszłością biznesu, jeśli chcemy budować lepszy świat, a ta przyszłość zaczyna się od tego, co Avon robi teraz.”

To pilna historia, jest więcej do naśladowania