Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje Wall Street stabilizują się po dużej wyprzedaży

Akcje Wall Street stabilizują się po dużej wyprzedaży

Akcje amerykańskie ustabilizowały się w środę po najgorszej wyprzedaży na Wall Street od czerwca 2020 r., ponieważ wyższe niż oczekiwano dane o inflacji napędzały zakłady na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Szeroki indeks S&P 500 i zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite były zasadniczo płaskie podczas otwarcia w Nowym Jorku. Dolar spadł o 0,3 proc. wobec koszyka sześciu innych walut, po wzrostach z poprzedniej sesji.

Ruchy nastąpiły po tym, jak szeroki wskaźnik S&P odnotował największy spadek od pierwszych dni pandemii, spadając we wtorek o 4,3 procent w wyniku wyższego niż oczekiwano odczytu inflacji za sierpień. Nasdaq, którego wyborcy są postrzegani jako bardziej narażeni na wyższe stopy procentowe, zamknął się o 5,2 proc.

Oficjalne dane pokazały, że ceny konsumpcyjne w największej gospodarce świata wzrosły w sierpniu o 0,1 proc. w porównaniu z oczekiwanym spadkiem o 0,1 proc. Roczna stopa wyniosła 8,3 procent, w porównaniu z lipcową liczbą 8,5 procent, ale wyższa niż szacunki ekonomistów 8,1 procent.

Raport o inflacji skłonił inwestorów do zwiększenia oczekiwań co do tego, jak agresywnie Rezerwa Federalna będzie podnosić koszty kredytu, a rynki wyceniają teraz jedną do trzech szans, że amerykański bank centralny podniesie w tym miesiącu stopy procentowe o pełny punkt procentowy, według Dane CME Group na podstawie obrotu kontraktami terminowymi dla funduszy federalnych. Ruch o tej wielkości nastąpiłby po dwóch kolejnych wzrostach o 0,75 punktu procentowego.

Rynki oczekują teraz, że kluczowa stopa Fed osiągnie szczyt na poziomie około 4,3 procent w marcu 2023 r., co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego od poniedziałku.

„Dwa historycznie ogromne wzrosty tego lata wydają się mieć słabszy bezpośredni wpływ na krajobraz inflacyjny niż oczekiwano, prowadząc rynki do przekonania, że ​​Fed może być zmuszony do rajdu stulecia” – powiedzieli stratedzy JPMorgan.

READ  Coinbase podpisuje umowę, aby dać klientom BlackRock dostęp do kryptowalut

Amerykańskie obligacje skarbowe znalazły się pod większą presją po wzroście rentowności dwuletnich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od października 2007 r. na poprzedniej sesji. Rentowność wzrosła kolejno o 0,05 punktu procentowego w środę do 3,8 procent, odzwierciedlając spadek ceny instrumentu dłużnego.

„Zmienność i obawa o wysokie stopy pozostaną” – powiedział Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w Baird. „Dostaliśmy decyzję w sprawie stóp Fed w przyszłym tygodniu i byli bardzo jastrzębi” [last month’s Jackson Hole economic symposium]. To utrzyma ludzi na uboczu”.

W Europie regionalny indeks giełdowy Stoxx 600 spadł o 1,1 proc., powiększając straty z wtorkowej sesji. Londyński FTSE 100 stracił 1,6 procent, nawet przy danych o inflacji w Wielkiej Brytanii za sierpień Przyszedł fajniejszy niż oczekiwano. Na rynkach azjatyckich indeks Hang Seng z Hongkongu zamknął się o 2,5 proc. niżej, podczas gdy japoński Topix spadł o 2 proc.

Nowe dane w środę pokazały, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii spadła w sierpniu do jednocyfrowych, osiągając niższe niż oczekiwano 9,9 procent w ujęciu rocznym w porównaniu do 10,1 procent w lipcu.

Ekonomiści spodziewają się, że do jesieni stopa inflacji w kraju wyniesie około 10 procent, po tym jak premier Liz Truss zobowiązała się chronić gospodarstwa domowe przed rosnącymi cenami gazu.

W walutach jen spadł do 144,95 za dolara, zbliżając się do najsłabszego poziomu od 24 lat, przed odbiciem po tym, jak Bank Japonii przeprowadził „kontrolę stóp procentowych” z bankami globalnymi, co jest często postrzegane jako wstęp do interwencji uspokoić zmienność waluty.