Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Teraz widzę, że nie tylko ja jestem zły”: Czytelnicy w Chinach na fali protestów | Chiny

sLudzie mieszkający w Chinach wyrazili szok wobec Wybuchają protesty W zeszłym tygodniu nadzieja na ich kontynuację mieszała się z zastrzeżeniami co do tego, jak skutecznie mogliby rzucić wyzwanie systemowi jednopartyjnemu.

Protesty doprowadziły do ​​​​zmiany w chińskiej polityce anty-Covid, ponieważ rząd wywołał nagłą zmianę na stres Zmniejszone nasilenie wirusa Oprócz zachęcania do szczepień osobistych i procedur łagodzących.

Z Guardianem skontaktowało się kilkadziesiąt osób z całego kraju przez wywołanie Aby podzielić się swoimi reakcjami na protesty, które wybuchły w kraju przeciwko opanowaniu pandemii. Osoby, które podzieliły się swoimi poglądami i doświadczeniami, w większości miały mniej niż 40 lat, w tym duża liczba studentów i pracujących zawodowo.

W odpowiedzi na protesty czytelników z różnych części kraju pojawiło się kilka spójnych wątków. Chociaż większość miała siedziby w kilku miastach na wschodnim wybrzeżu Chin, pojawiły się również odpowiedzi od osób mieszkających w centralnych prowincjach, takich jak Hubei, a także południowo-zachodnia prowincja Syczuan i północno-zachodnia prowincja Shaanxi.

Wielu respondentów stwierdziło, że było zaskoczonych, że protesty odbyły się w kraju, w którym sprzeciw opinii publicznej jest rzadkością, zwłaszcza biorąc pod uwagę silne żądania polityczne niektórych z nich. „Są bardzo odważni” — powiedział Guang*, student college’u w prowincji Syczuan. „Szczerze mówiąc, nigdy nie wyobrażałem sobie, że protesty mogą być tak powszechne w tym kraju”.

Podczas gdy protesty wywołał m.in Śmiertelny pożar w zachodnich ChinachCzytelnicy przypisywali różne powody temu, co je wywołało. Wielu podkreślało rolę trudnych warunków ekonomicznych, które spowodowały powtarzające się blokady. „Czuję otaczającą mnie stagnację” – powiedziała Chen*, mieszkanka Pekinu po trzydziestce. „Gospodarka wyraźnie się pogarsza. Mniej ludzi w centrach handlowych, znikają małe firmy, a ceny towarów codziennego użytku gwałtownie rosną, co jest lepszym dowodem niż dane. ”To po prostu katastrofa, nie z powodu covidu, ale z powodu głupiej polityki”.

Kolejnym czynnikiem wymienianym przez wielu jest rola Mistrzostwa Świata W wywoływaniu powszechnego gniewu wobec rządu. Dan*, który mieszka tam od kilku lat i pracuje w marketingu w Shenzhen, powiedział, że w obliczu ogromnych ekonomicznych i osobistych implikacji życia w ciągłych testach i ograniczeniach w poruszaniu się, globalne wydarzenie kontrastowało z sytuacją w Chinach. „Widzenie, jak cały świat się otwiera i dobrze się bawisz, kiedy nie możesz nawet opuścić swojego miasta, jest frustrujące i irytujące” – powiedział.

Podczas gdy poparcie dla demonstracji – podczas których demonstranci używali różnych symboli, w tym trzymali puste kartki, aby przeciwstawić się cenzurze – było silne, niektórzy wyrażali zastrzeżenia co do tego, co faktycznie mogą osiągnąć. „Demonstracje wymagały jaśniejszego i bardziej ujednoliconego zestawu celów”, powiedziała Jing*, 21-letnia kobieta mieszkająca w Pekinie. Jestem pesymistą co do długości tego protestu [will] ostatni. Ludzie biorący udział w tym proteście mają różne cele. Większość ludzi po prostu chce, aby ich życie wróciło do normy, podczas gdy niewielu zdaje sobie sprawę, że tragedie będą trwały tak długo, jak ten rząd będzie istniał. Jeśli nie możemy się zjednoczyć, nie możemy osiągnąć tego, czego potrzebowaliśmy”.

Chociaż cele polityczne protestujących mogą się różnić, niektórzy czytelnicy twierdzili, że wygraną byłoby po prostu zakończenie chińskiej polityki koronawirusa, a nie gruntowna zmiana reżimu. „Nie wszyscy Chińczycy [person] Troszczy się lub ma nadzieję być świadkiem demokracji, ale tylko [getting back] „To, co kiedyś mieliśmy – swobodne wyjścia, żadnych testów PCR, żadnych niekończących się blokad – wydaje się teraz luksusem” – powiedział Fang*, 27-letni samozatrudniony pracownik w Shenzhen.

Bezprecedensowe protesty wydają się czynić postępy w tej kwestii, gdyż władze zniosły obostrzenia w miastach m.in Kanton i Chongqing. Wydaje się, że następuje również zmiana w polityce Pekinu, jak powiedział w niedzielę państwowym mediom ekspert protokoły zarządzania można obniżyć.

Ale inni wzywali do zmiany systemu politycznego, który ustanowił zerową politykę Covid. Bao* z Wuhan powiedział: „Mam nadzieję, że status quo w Chinach ulegnie poprawie, niezależnie od tego, czy chodzi o status quo polityczne, czy status quo życia. Popieram demokrację i sprzeciwiam się jednopartyjnej dyktaturze”.

Chociaż były protesty w około 20 miastachRespondenci z objaśnień potwierdzili, że daleko im do powszechnego stosowania we wszystkich chińskich miastach. „Wokół mnie nie ma protestów, a protesty w innych miastach można zobaczyć w zagranicznych mediach, ale nie w mediach krajowych” – powiedział 23-letni Chun z prowincji w południowo-zachodniej części kraju.

Xiang, 28-letni pracownik sektora prywatnego w Wenzhou, potwierdził, że bez VPN trudno było uzyskać dostęp do informacji o fali protestów. „Bardzo [people where I live] To pracownicy fabryki. „Wiele osób tutaj nie jest świadomych protestów, co się z nimi dzieje, ponieważ te informacje w Internecie są cenzurowane i usuwane” – powiedział Chiang.

Jednak przeważał pogląd, że ruch miał „ziarna nadziei”. „Iskry ognia z czasem przerodzą się w płomień” — powiedział Tao*, czterdziestokilkuletni pracownik fintechu w Szanghaju.

Wraz z opiniami na temat demonstracji dziesiątki osób podzieliły się swoimi doświadczeniami z życia pod ścisłymi covidowymi zasadami. Oprócz opisów codziennych testów i nagle zmieniających się ograniczeń, niektórzy przyznają, że polityka ta była początkowo skuteczna, chroniąc Chiny przed masową liczbą ofiar śmiertelnych poniesionych przez inne kraje, w tym Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Wei*, trzydziestokilkuletnia kobieta z Tianjin, była jedną z osób, które mówiły o pierwszych sukcesach polityki „zero Covid”. Start Omicron [early 2022] To był punkt zwrotny. Wcześniej Zero-Covid działał w biznesie, choć za ogromną cenę. Co dalej, to dylemat… potrzebne jest wielowarstwowe rozwiązanie.

Huan*, 24-letnia pracownica obsługi klienta w Shijiazhuang, powiedziała, że ​​fala demonstracji sprawiła, że ​​z powodu gniewu poczuli się mniej samotni. „Ten ogólnokrajowy protest uświadomił mi, że nie tylko ja jestem zły i że w tym kraju może być nadzieja”.

*Imiona zostały zmienione.

READ  Poddany kwarantannie grill „Curry Night” Scotta Morrisona wzbudza oburzenie — i pewne wsparcie