Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

64 GB LPDDR5X za 330 dolarów

64 GB LPDDR5X za 330 dolarów

Wraz z wprowadzeniem LPCAMM2, dzięki firmie Micron, pierwsze moduły pamięci do sprzedaży detalicznej w końcu zaczynają trafiać na rynek detaliczny. Producent pamięci rozpoczął sprzedaż modułów pamięci LPCAMM2 opartych na LPDDR5X pod własną marką Crucial, udostępniając je w sklepie tego ostatniego. Zbiega się to z premierą laptopa Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 — pierwszego detalicznego laptopa zaprojektowanego do korzystania z modułów pamięci — i wyznacza faktyczny początek długo oczekiwanej ery pamięci modułowej LPDDR5X.

Moduły pamięci Micron 2 (LPCAMM2) o niskim ciśnieniu są dostępne w pojemnościach 32 GB i 64 GB. Są to moduły dwukanałowe z interfejsem o szerokości 128 bitów i oparte na pamięci LPDDR5X, która działa z szybkością transmisji danych do 7500 MT/s. Daje to pojedynczemu LPCAMM2 przepustowość do 120 GB/s. Micron nie ujawnia czasów reakcji swoich modułów pamięci LPCAMM2, ale twierdzi, że wyższe szybkości przesyłania danych w LPDDR5X rekompensują wydłużone taktowania.

Micron twierdzi, że pamięć LPDDR5X oferuje znacznie niższe zużycie energii, przy czym moc czynna na 64-bitową magistralę jest o 43–58% mniejsza niż pamięć DDR5 przy tej samej szybkości i do 80% mniejsza moc w trybie gotowości. Tymczasem, podobnie jak moduły DDR5, moduły LPCAMM2 zawierają zintegrowany obwód zarządzania energią i obwody regulacji napięcia, zapewniając producentom modułów dodatkowe możliwości zmniejszenia zużycia energii przez swoje produkty.


źródło: Informacje techniczne Micron LPDDR5X LCAMM2

Należy jednak zauważyć, że przynajmniej w przypadku pierwszej generacji modułów LPCAMM2 dostawcy systemów będą musieli wybierać pomiędzy modułowością a wydajnością. Podczas gdy lutowana pamięć LPDDR5X jest dostępna z szybkością do 8533 MT/s – a na horyzoncie jest 9600 MT/s – najszybsze moduły LPCAMM2 zaplanowane w tym roku zarówno przez firmę Micron, jak i konkurencyjnego Samsunga będą działać z szybkością 7500 MT/s. Dlatego dostawcy będą musieli wybierać pomiędzy elastycznością oferowania standardowego LPDDR5X a większą przepustowością (i oszczędnością miejsca) zapewnianą przez lutowanie własnej pamięci.

READ  Nowy MacBook Air Leak ujawnia rozczarowującą decyzję Apple

Micron ze swojej strony spodziewa się, że do 2026 r. dostępnych będzie 9600 modułów LPCAMM2 MT/s. Chociaż pewne jest, że w tym samym okresie dostępna będzie również szybsza pamięć.

Koszt modułu Crucial LPDDR5X 32 GB firmy Micron 174,99 dolarównatomiast koszt jednostki 64 GB 329,99 dolarów.