Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sprawa dopingowa Kamila Valeeva na olimpiadzie: łyżwiarka figurowa zdyskwalifikowana, Rosja o krok od utraty drużynowego złota na rzecz USA

Sprawa dopingowa Kamila Valeeva na olimpiadzie: łyżwiarka figurowa zdyskwalifikowana, Rosja o krok od utraty drużynowego złota na rzecz USA

Kamila Valeeva reaguje w programie drużynowej jazdy na łyżwach kobiet podczas zawodów w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Photo/AP

Rosyjska łyżwiarka figurowa Kamila Valeeva została dzisiaj zdyskwalifikowana z Igrzysk Olimpijskich w 2022 r., prawie dwa lata po tym, jak sprawa dopingowa nastolatki spowodowała zakłócenia na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Orzeczenie Sportowego Sądu Arbitrażowego oznacza, że ​​Rosjanie zostaną pozbawieni złotego medalu w drużynowych zawodach łyżwiarstwa figurowego. Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce i zamiast tego mają zostać mistrzami olimpijskimi.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o nieprzyznawaniu żadnych medali za zawody w Pekinie, gdzie 15-letnia wówczas Valeeva była gwiazdą na kilka godzin przed ujawnieniem, że uzyskała pozytywny wynik testu na obecność zakazanego leku nasercowego.

Sportowy Trybunał Arbitrażowy podtrzymał apelację Światowej Agencji Antydopingowej, która zwróciła się do sądu o wykluczenie i zakaz Valeevy z Igrzysk Olimpijskich. Rosyjski sąd sportowy uniewinnił ją od wszelkich zarzutów.

Sędziowie Sportowego Sądu Arbitrażowego zakazali jej występów na cztery lata, do grudnia 2025 roku, około siedmiu tygodni przed kolejnymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo we Włoszech.

Amerykańska drużyna zdobyła w Pekinie srebro i powinna awansować na złoto. Japonia zdobyła brązowy medal, a Kanada zajęła czwarte miejsce.

Za redystrybucję medali odpowiedzialny jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a posiedzenie jego Rady Wykonawczej zaplanowano na marzec przyszłego roku.

Prawnik Andrea Pena oświadczyła w oświadczeniu, że zespół prawny Valeevy oświadczył, że analizuje decyzję CAS przed podjęciem decyzji o złożeniu apelacji do szwajcarskiego Sądu Najwyższego. Pena mieszkająca w Paryżu przewodziła obronie skatera podczas przesłuchań apelacyjnych we wrześniu i listopadzie.

Apelację można wnieść do szwajcarskiego Sądu Najwyższego w oparciu o wąskie przesłanki proceduralne, a nie co do istoty sprawy.

READ  Rugby: Taniela Moa of the Blues i Tonga umiera w wieku 36 lat

Prawnicy Valeevy powiedzieli, że została skażona śladowymi ilościami trimetazydyny, którą, jak twierdzili, zażywał jej dziadek.

Sąd stwierdził w oświadczeniu: „Po dokładnym rozważeniu wszystkich posiadanych dowodów Komisja CAS doszła do wniosku, że pani Valeeva nie była w stanie udowodnić, na podstawie bilansu prawdopodobieństw i na podstawie dowodów przedstawionych Komisji, że nie popełnić (przestępstwo dopingowe) umyślnie.”

Sędziowie zdecydowali, że zgodnie z rosyjskimi przepisami antydopingowymi Valeeva nie może czerpać korzyści z faktu, że w momencie pozytywnego testu Valeeva jest nieletnia.

Sąd, który nie opublikował szczegółowego orzeczenia do czasu rozpatrzenia kwestii poufności, stwierdził, że „nie ma podstaw na mocy przepisów, aby traktować ich inaczej niż dorosłych sportowców”.

Sprawa wywołała chaos prawny na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, ponieważ próbka Valeevy pobrana sześć tygodni temu podczas mistrzostw Rosji została zgłoszona przez laboratorium w Szwecji dopiero kilka godzin po jej uczestnictwie w zawodach drużynowych, które odbyły się 7 lutego 2022 r.

Valeeva nadal jeździła na łyżwach na igrzyskach olimpijskich po orzeczeniach rosyjskiego sądu, a odrębny skład Sportowego Sądu Arbitrażowego nie uznał jej za odpowiedzialną jako nieletnia.

Intensywne śledzenie Valievy doprowadziło do popełnienia błędów w konkursie indywidualnym, w którym była faworytem do złotego medalu, ale spadła na czwarte miejsce.

Dramat trwał dalej, gdy opuściła lód. Reakcja jej trenera Eteri Tutberidze została ostro skrytykowana przez ekspertów narciarskich i prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha.

Bach powiedział dzień później w Pekinie, że był „głęboko zaniepokojony”, gdy zobaczył „niezwykły chłód” otaczający świtę Valeevy.

Sprawa została skierowana do Sportowego Sądu Arbitrażowego, który miał zaskarżyć orzeczenie rosyjskiego sądu antydopingowego z końca 2022 roku, stwierdzające, że Valeeva nie ponosi winy. Orzeczenie to sugerowało jedynie wykluczenie jej z mistrzostw kraju i pozwolenie na zachowanie wyników olimpijskich i złotego medalu.

READ  Carlos Ulberg odniósł imponujące zwycięstwo przez nokaut w pierwszej rundzie na gali UFC Fight Night w Charlotte

Światowa Agencja Antydopingowa zwróciła się do Sportowego Sądu Arbitrażowego o nałożenie czteroletniego zakazu i wykluczenie Valeevy z Igrzysk Olimpijskich. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zażądała dwuletniego zakazu i dyskwalifikacji.

Valeeva, która w kwietniu skończy 18 lat, od igrzysk olimpijskich w Pekinie nie brała udziału w międzynarodowych zawodach.

Cztery dni po ceremonii zamknięcia Rosja rozpoczęła wszechstronną inwazję na Ukrainę, a pięć dni później Międzynarodowa Federacja Łyżwiarstwa zakazała rosyjskim łyżwiarzom udziału w swoich wydarzeniach. Zakaz ten pozostaje w mocy.

Od igrzysk olimpijskich Valeeva jeździ na łyżwach na rozbudowanym rosyjskim torze konkursowym oraz bierze udział w licznych telewizyjnych wydarzeniach i pokazach na lodzie. Nie była już prawie niepokonaną łyżwiarką, jaką była przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Na zawodach rosyjskich została dwukrotnie pokonana przez młodszych łyżwiarzy z tej samej grupy treningowej pod okiem Tutberidze.

Choć wyniki na szczeblu krajowym są często zawyżone, wynik Valeevy wynoszący 237,99 punktów – trzecie miejsce w mistrzostwach Rosji – byłby najlepszym na świecie o ponad 10 punktów w tym sezonie.

Kiedy sportowiec w wieku 16 lat lub młodszy uzyska pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji, przepisy międzynarodowe wymagają zbadania jego otoczenia. Oczekiwano, że sprawą zajmą się Rosyjska Agencja Antydopingowa i Światowa Agencja Antydopingowa, jednak żadna z nich nie opublikowała żadnych ustaleń i nic nie wskazuje na to, aby komukolwiek innemu postawiono zarzuty antydopingowe w tej sprawie.

Amerykańska tancerka na lodzie Evan Bates powiedziała w zeszły weekend podczas mistrzostw krajowych, że zdobycie medalu drużynowego wraz z partnerką Madison Chock będzie dla nich szczególnie ważne.

„Powiedziałbym, że jesteśmy jedynymi dwoma zawodnikami z Team Pekin, którzy nadal rywalizują i każdy z nas zrobił postęp” – powiedziała Bates. „Myślę, że dwa lata to za długo na podjęcie tej decyzji. Nie możemy się doczekać zakończenia sprawy po tak długim oczekiwaniu”.

READ  Promuj „otwarty umysł” w sprawie potencjalnego podziału Pucharu Świata 6-2