Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ryzyko śmierci jest większe u osób pozbawionych kontaktu społecznego

Ryzyko śmierci jest większe u osób pozbawionych kontaktu społecznego

Nowe badanie pokazuje, że brak dwóch rodzajów więzi społecznych – rzadkich kontaktów społecznych w połączeniu z poczuciem izolacji – może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka śmierci.

Badanie wykazało, że chociaż poziom obiektywnych powiązań społecznych spadł (np. rzadsze widywanie się z przyjaciółmi i rodziną) lub wzrósł subiektywne poczucie braku więzi społecznej (np. poczucie niemożności zaufania bliskiej osobie lub częstsze poczucie samotności), ryzyko śmierć, a brak obu typów kontaktów społecznych zwiększa to ryzyko.

Obecnie wiemy, że niewystarczający poziom różnego rodzaju kontaktów społecznych, takich jak poczucie samotności czy częste widywania się z przyjaciółmi i rodziną, wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci. To nowe badanie prowadzone przez Uniwersytet w Glasgow Badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine wykazało, że brak różnorodnych form kontaktów społecznych zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badanie, w którym wzięło udział 458 146 osób o średniej wieku 57 lat, wykazało również, że osoby mieszkające samotnie i którym brakuje innych oznak towarzyskości (takich jak rzadkie kontakty z przyjaciółmi i rodziną lub nieuczestniczenie w regularnych zajęciach grupowych) mogą być narażony na ryzyko, szczególnie ryzyko śmierci.

Co więcej, badanie sugeruje, że skutki niektórych skrajnych oznak wykluczenia społecznego (takich jak osoby mieszkające samotnie i nigdy nie widujące się z przyjaciółmi i rodziną) mogą być na tyle silne, że maskują korzyści płynące z posiadania pozytywnych kontaktów społecznych (takich jak regularne uczestnictwo w spotkaniach grupowych). zajęcia).

Doktor Hamish FosterPracownik naukowy kliniczny w Szkole Zdrowia i Dobrego Samopoczucia Uniwersytetu w Glasgow powiedział: „Nasze badanie uwzględnia kilka wymiarów więzi społecznych i wykazało, że łączenie różnych wymiarów może wpływać na ryzyko przedwczesnej śmierci w większym stopniu niż wcześniej sądzono. Oznacza to, że w przypadku rozwiązywania problemów problemów, takich jak samotność i izolacja społeczna, musimy ocenić te różne wymiary osobno lub łącznie, jeśli chcemy zidentyfikować i wspierać najbardziej izolowane osoby w społeczeństwie.

READ  Bezprecedensowe badanie: proces niepowstrzymanego starzenia | starzenie się

Artykuł „Social Connectness and śmiertelność w brytyjskim biobanku: prospektywna analiza kohortowa” został opublikowany w czasopiśmie BMC Medicine. Prace były częściowo finansowane przez Radę ds. Badań Medycznych (MRC).