Jak wynika z wyników przedstawionych na 24. dorocznym jesiennym spotkaniu naukowym Towarzystwa Medycyny Seksualnej Ameryki Północnej, po radykalnej prostatektomii u mężczyzn cierpiących na ciężkie wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń erekcji jest większe.1
„Wiemy, że po radykalnej prostatektomii WNM i zaburzenia erekcji są poważnymi powikłaniami, które negatywnie wpływają na jakość życia pacjentów. Dlatego w tym badaniu chcieliśmy ocenić częstość występowania zaburzeń erekcji w pierwszym roku po operacji u mężczyzn z łagodnymi nowotworami złośliwymi. zapalenie gruczołu krokowego, u którego przeszli radykalną prostatektomię” – powiedział główny autor Jose M. Flores, lekarz medycyny, asystent chirurga urologa w Memorial Sloan Kettering, opisując tło badania.
W związku z tym do badania Floresa i wsp. włączono mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię i których dane obserwowano przez co najmniej rok po operacji. Do badania nie kwalifikowali się mężczyźni, którzy otrzymywali terapię deprywacji androgenów (ADT) lub radioterapię przed lub po radykalnej prostatektomii.
Ogółem w badaniu wzięło udział 9953 mężczyzn. Mediana wieku pacjentów wyniosła 62 lata (zakres 56–67). Mediana przedoperacyjnego wyniku w skali Gleasona w tej grupie wyniosła 2 (zakres 2-3), a mediana poziomu PSA wyniosła 5,7 ng/ml (zakres 4,3-8,1). Pacjenci mieli średnio 1 chorobę współistniejącą, a 19% miało 3 lub więcej chorób współistniejących. Cukrzycę odnotowano u 10% pacjentów, a obturacyjny bezdech senny u 27%. Około trzy czwarte (73%) pacjentów przeszło obustronną operację oszczędzającą nerwy (NSS), 20% przeszło jednostronną NSS, a 7% przeszło obustronną resekcję.
W projekcie badania zdefiniowano pooperacyjne WNM na podstawie liczby wkładek stosowanych każdego dnia przez pacjentów: łagodne nietrzymanie moczu/WNM wynosiło od 0 do 1 podkładki dziennie; Umiarkowane WNM to 2 podkładki dziennie; Ciężkie WNM obejmowało 3 lub więcej podpasek dziennie. Do określenia ciężkości zaburzeń erekcji wykorzystano wyniki Międzynarodowego Wskaźnika Funkcji Erekcji (IIEF): normalna erekcja (≥24), łagodna (18-23), umiarkowana (11-17) i ciężka ED (≥10). WNM i ED oceniano po 3, 6 i 12 miesiącach od radykalnej prostatektomii.
We wszystkich trzech punktach czasowych częstość występowania ciężkich zaburzeń erekcji była większa u pacjentów z ciężkim WNM w porównaniu z pacjentami z nietrzymaniem moczu/łagodnym WNM. Co więcej, korzystając z wieloczynnikowego modelu regresji logistycznej, naukowcy odkryli, że ciężkie WNM jest niezależnym czynnikiem predykcyjnym ciężkich zaburzeń erekcji po radykalnej prostatektomii.
Po 3 miesiącach 31% mężczyzn z nietrzymaniem moczu/łagodnymi zaburzeniami erekcji opisało brak zaburzeń erekcji/łagodne zaburzenia erekcji, podczas gdy 59% zgłosiło ciężkie zaburzenia erekcji. Wśród mężczyzn z ciężkim WNM odsetek ten wynosił odpowiednio 18% i 75% (S <0,001).
Po 6 miesiącach 35% mężczyzn z nietrzymaniem moczu/łagodnymi zaburzeniami erekcji nie zgłosiło żadnych łagodnych zaburzeń erekcji, a 51% zgłosiło ciężkie zaburzenia erekcji. Stawki wynosiły 20% i 70%.S <0,001) odpowiednio dla mężczyzn z ciężkim WNM.
Po 12 miesiącach 42% mężczyzn z nietrzymaniem moczu/łagodnymi zaburzeniami erekcji nie zgłaszało żadnych łagodnych zaburzeń erekcji w porównaniu z 46% mężczyzn, którzy zgłaszali ciężkie zaburzenia erekcji. Stawki wynosiły 22% i 70%.S <0,001) odpowiednio u mężczyzn z ciężkim WNM.
Wielozmienny model regresji logistycznej wykazał również, że wiek pacjenta (na przyrost węzła), wyjściowa funkcja erekcji (na jednostkę przyrostu), stan zachowania nerwów (resekcja obu stron), liczba chorób współistniejących (obecne ≥3) i ekspozycja na PDE5i po resekcji Radykalna prostatektomia była również niezależnie czynnikiem prognostycznym poważnych zaburzeń erekcji po radykalnej prostatektomii.
Jeśli chodzi o mocne strony badania, Flores podkreślił dużą, recenzowaną bazę danych oraz wnikliwą ocenę badaczy dotyczącą WNM i zaburzeń erekcji. Podkreślił, że głównym ograniczeniem badania jest retrospektywna analiza danych.
Flores zauważył również, że nie ma żadnych ujawnień dotyczących tych badań.
odniesienie
1. Al-Shafii A, Ljubetic BM, Novais LF i in. Częstość występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po radykalnej prostatektomii. Zaprezentowano na: 24. dorocznym jesiennym spotkaniu naukowym Północnoamerykańskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej; 16-18 listopada 2023; San Diego, Kalifornia. Podsumowanie 49.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Odkryto nowe informacje na temat roli limfocytów T gamma delta w 33 typach nowotworów
Dane rzeczywiste potwierdzają zaprzestanie stosowania TKI po remisji CP-CML
Pacjent po udarze opowiada o pozytywnym zastosowaniu sztucznej inteligencji podczas leczenia