Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Z badania wynika, że ​​skuteczność mammografii u kobiet po 75. roku życia jest niepewna

Z badania wynika, że ​​skuteczność mammografii u kobiet po 75. roku życia jest niepewna

Wczesne wykrycie raka piersi za pomocą mammografii może prowadzić do niższej śmiertelności wśród kobiet w wieku 50–69 lat. Z tego powodu do większości programów przesiewowych mammografii piersi zapraszane są kobiety w wieku 50–69 lat. Nadal jednak brakuje danych na temat potencjalnych korzyści i szkód związanych z mammografią u kobiet w wieku 75 lat i starszych.

nowo Brytyjski Dziennik Raka W badaniu dokonano syntezy istniejących dowodów na temat wyników mammografii u kobiet w wieku 75 lat i starszych.

Pobyt: Korzyści i szkody zdrowotne wynikające z badań mammograficznych u starszych kobiet (75+ lat) – przegląd systematyczny. Źródło zdjęcia: ChooChin / Shutterstock.com

tło

Niewiele jest dowodów na szkodliwość i korzyści badań przesiewowych mammograficznych w przypadku kobiet w wieku 75 lat i starszych. W latach 2016-2017 mammografię wykonano u 1,2% kobiet powyżej 85. roku życia, 5,4% kobiet w wieku 80-84 lat i 14,4% kobiet w wieku 75-79 lat.

Nie ma ogólnoświatowego konsensusu co do tego, czy i kiedy należy zniechęcać do wykonywania mammografii u starszych kobiet. Chociaż mammografia może przynieść wyraźne korzyści w zakresie identyfikacji ryzyka, obecność pewnych chorób współistniejących może sprawić, że rutynowe badania przesiewowe będą szkodliwe, a krótsza średnia długość życia może zmniejszyć korzyści z badań przesiewowych wśród starszych kobiet.

O badaniu

W bieżącym badaniu dokonano systematycznego przeglądu i syntezy istniejących dowodów dotyczących wyników mammografii wśród starszych kobiet w wieku 75 lat i starszych, aby pomóc w opracowaniu zaleceń dotyczących badań przesiewowych. Oprócz wyszukiwania ręcznego przeszukiwano bazy danych Medline, Embase i Cinahl.

Artykuły opublikowane pomiędzy 1990 r. a lipcem 2022 r. rozpatrywano bez ograniczeń językowych. Do analizy włączono dwadzieścia siedem badań obserwacyjnych i dziewięć badań modelowych.

Do przeglądu włączono badania obejmujące kobiety w wieku 75 lat i starsze. Jednakże niektóre badania zostały wykluczone, jeśli stratyfikacja nie pozwoliła na wyodrębnienie interesującej grupy wiekowej. Jako istotne zmienne wynikowe wyodrębniono korzyści i szkody wynikające z mammografii.

READ  Miesiąc Świadomości Raka Płuc 2022: Mity o Raku Płuc | zdrowie

Kluczowe wnioski

Nie ma jednoznacznych dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z kontynuowania badań mammograficznych wśród 75-letnich kobiet. Taka sama liczba badań wykazała korzystny wpływ na śmiertelność i brak wpływu na śmiertelność. W niektórych badaniach stosowano porównania pozbawione informacji, co utrudniało wyciąganie wniosków.

Do szkód uwzględnionych w tym badaniu zaliczały się: wycofanie pacjentów z obrotu, biopsje, wyniki fałszywie dodatnie i nadmierna diagnoza. Dowody przedstawione na ich temat były bardziej spójne, chociaż w mniejszej liczbie artykułów podkreślano szkodliwość badań przesiewowych wśród starszych kobiet. Wyniki nadmiernej diagnozy były bardziej spójne, co można wytłumaczyć obecnością konkurencyjnych przyczyn śmiertelności i krótszym czasem obserwacji.

Ograniczenia badania

Ważnym ograniczeniem tego badania jest to, że wiele artykułów zawierało porównania pozbawione informacji, co mogło wpłynąć na wnioski. Mówiąc dokładniej, przeprowadzono tylko dwa znaczące porównawcze badania obserwacyjne, a w kilku badaniach modelowych przeprowadzono symulacje. Patrząc na same te badania, wszystkie zgłosiły szkody, a tylko połowa zgłosiła korzyści zdrowotne wynikające z badań przesiewowych.

Niektóre inne porównania nie dostarczyły rozstrzygających dowodów na szkody i korzyści wynikające z badań przesiewowych wśród starszych kobiet. Niektóre badania porównujące młodsze i starsze kobiety na podstawie pewnych kryteriów, takich jak odstępy między badaniami przesiewowymi, są podatne na błąd związany z ograniczeniem czasowym i mogą faworyzować badania przesiewowe. Do wyników wielu z tych badań zawierających nieprzydatne porównania należy podchodzić ostrożnie.

Kilka badań dostarczyło wskaźników, które dostarczają informacji na temat wydajności procesu przesiewowego; Jednakże badania te dostarczyły niewiele dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z ciągłych badań przesiewowych. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ środki wykrywania nie są takie same we wszystkich grupach wiekowych.

Wiele z recenzowanych badań było obarczonych błędem stronniczości, co skłoniło autorów do przeprowadzenia oceny jakości przy użyciu narzędzi stosowanych w badaniach obserwacyjnych; Narzędzia te nie są jednak dostępne w badaniach modelowych. Dlatego też wyniki te należy interpretować z dodatkową ostrożnością.

READ  Poprawa jakości mięsa brojlerów za pomocą betainy

Podkreśla to wyzwania związane z oceną jakości badań modelowych ze względu na dużą różnorodność założeń. Problem ten nasila się, gdy w publikacjach nie podaje się jasno założeń przy opisywaniu metodologii.

Wnioski

Dostępne są ograniczone dowody, które pozwalają na sformułowanie ostatecznego zalecenia dotyczącego kontynuowania/zaprzestania mammografii po 75. roku życia. Przyszłe badania powinny obejmować bardziej pouczające porównania i oszacować zakres nadmiernej diagnozy.

Odniesienie do magazynu:

  • Matthew, E., Noguchi, N., Lee, T. i in. (2023) Korzyści i szkody zdrowotne wynikające z badań mammograficznych u starszych kobiet (75+ lat) – przegląd systematyczny. Brytyjski Dziennik Raka. 1-22. doi:10.1038/s41416-023-02504-7