W Polsce zbiega się droga jasnych świata

Uzdrowiskowa Jelenia Góra w południowo-zachodniej Polsce jest scenerią tegorocznych Mistrzostw Świata TrailO, które rozpoczynają się w poniedziałek z udziałem 160 zawodników z 22 krajów, w tym drużyn z Japonii i USA. Zawody odbywają się na niższych zboczach górzystego terenu, zwłaszcza w lasach z wieloma dużymi kamieniami i głazami. Po raz pierwszy narody mogą zgłosić dwóch debiutantów oprócz standardowego wpisu drużynowego.

Finlandia dąży do trzech kolejnych zwycięstw wielkoszlemowych w sztafecie otwarcia. W klasie O fińska drużyna wygrała sztafetę na ostatnich Mistrzostwach Świata TrailO (WTOC) w Portugalii w 2019 roku oraz na Mistrzostwach Europy (ETOC) na ojczystej ziemi w maju. Silna drużyna z Ukrainy wygrała klasę P na ETOC i będzie tu szukała powtórki.

Skalisty teren rzuci wyzwanie rywalom

TempO to drugi konkurs w programie, w którym obrońcą tytułu jest Szwedka Marit Weksel. Była srebrną medalistką ETOC za Finnem Petterim Hakalą, mistrzem świata TempO w 2018 roku. Finlandia ma dobre wyniki w międzynarodowym turnieju TempO, z Pinja Mäkinen i Antti Rusanen są byłymi mistrzami świata. Norwegia też ma dobry rekord, a ich drużyna może tu wywalczyć medal. Rano odbywają się zawody kwalifikacyjne, a po południu finał.

Dwa dni PreO zamykają turniej. Benja Makinen jest obrończynią klasy O i pokazała w tym roku dobrą formę, zdobywając srebro na ETOC. Tutaj Szwed Jens Anderson zdobył złoto, a brąz wywalczył młody Duńczyk Tobias Behring. W klasie P Ola Jansson ze Szwecji będzie szukała czwartego z rzędu złota w Mistrzostwach Świata – cóż za rekord! Ale może spodziewać się mocnego wyzwania od Alejandro Aguila Lary z Hiszpanii, który przekonująco wygrał PreO Bayoumi na ETOC.

Zawody Relay i TempO odbywają się w Ogrodzie Japońskim Siruwia, ale wygląda na to, że tylko niewielka część zawodów odbędzie się w samym ogrodzie; Otaczający teren dżungli zapewni każdemu wymagające wskazówki techniczne.

READ  17-letni Ksawery Masiuk obniża rekord Polski 24,64 50 razy w kwalifikacjach

Detal z ogrodu japońskiego siroya

Wyniki, raporty i główne zdjęcia będą publikowane na tej stronie pod koniec każdego dnia konkursu. Wielu konkurentów jest już w Polsce; W weekend na dwa dni przed WTOC odbywa się impreza „TrailO Adventure”.