Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Archeolodzy w Polsce odkryli szczątki XVIII-wiecznego mężczyzny, który miał w czaszce wszczepioną protezę medyczną, co oznacza, że ​​po raz pierwszy w Europie znaleziono protezę podniebienia.

Archeolodzy w Polsce odkryli szczątki XVIII-wiecznego mężczyzny, który miał w czaszce wszczepioną protezę medyczną, co oznacza, że ​​po raz pierwszy w Europie znaleziono protezę podniebienia.

Na długo przed erą współczesnej medycyny starożytne cywilizacje musiały wymyślać innowacyjne rozwiązania, aby sprostać wyzwaniom związanym z odzyskaniem sprawności ruchowej po urazach powodujących niepełnosprawność.

Był to czas, gdy protezy kończyn wykonywano z materiałów takich jak drewno, metal i skóra, zapewniając pracę tym, którzy stracili nogę w bitwie lub rękę z powodu choroby.

Podczas projektu badawczego w Polsce archeolodzy odkryli szkielet XVIII-wiecznego mężczyzny. Co dziwne, w jego czaszce znajdował się sztuczny implant medyczny.

Protezę części ciała wykonano dla osoby z rozszczepem podniebienia, czyli stanem wrodzonym charakteryzującym się otworem lub rozcięciem podniebienia. Występuje, gdy tkanki tworzące podniebienie nie łączą się całkowicie podczas rozwoju w macicy.

Odkrycia dokonano w podziemiach kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Szkielet należał do mężczyzny, który zmarł w wieku pięćdziesięciu lat. Projekt prowadziła Anna Draszkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szczegóły odkrycia opublikowano w Journal of Archaeological Sciences: raporty.

Po raz pierwszy w Europie odnaleziono protezę podniebienia. Początkowo zespół badawczy myślał, że obiekt w czaszce mężczyzny to jakiś rodzaj pieczęci.

Jednak po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że to proteza. Składał się z dwóch części: wełnianej podkładki oraz metalowej płytki wykonanej z miedzi, srebra i złota.

Celem protezy było oddzielenie jamy ustnej mężczyzny od jamy nosowej, co prawdopodobnie znacznie poprawiło jakość jego życia. Rozszczep podniebienia może powodować trudności w mówieniu i jedzeniu.

„Zapobiegał przedostawaniu się pokarmu z jamy ustnej do jamy nosowej oraz zmniejszał ryzyko infekcji w obrębie nosogardzieli [which connects the back of the nose to the back of the mouth]„Ułatwia oddychanie i poprawia mowę” – mówi Marta Kurek, współautorka badania z Uniwersytetem Polskim. „Rozmiar rozszczepu podniebienia i wymiary protezy wskazują na dobre dopasowanie, możemy więc założyć, że dobrze spełniła swoje zadanie”.

Yasonia – Stock.adobe.com – wyłącznie w celach ilustracyjnych

Zapisz się na newsletter Chip Chick i otrzymuj takie historie na swoją skrzynkę odbiorczą.