Na długo przed erą współczesnej medycyny starożytne cywilizacje musiały wymyślać innowacyjne rozwiązania, aby sprostać wyzwaniom związanym z odzyskaniem sprawności ruchowej po urazach powodujących niepełnosprawność.
Był to czas, gdy protezy kończyn wykonywano z materiałów takich jak drewno, metal i skóra, zapewniając pracę tym, którzy stracili nogę w bitwie lub rękę z powodu choroby.
Podczas projektu badawczego w Polsce archeolodzy odkryli szkielet XVIII-wiecznego mężczyzny. Co dziwne, w jego czaszce znajdował się sztuczny implant medyczny.
Protezę części ciała wykonano dla osoby z rozszczepem podniebienia, czyli stanem wrodzonym charakteryzującym się otworem lub rozcięciem podniebienia. Występuje, gdy tkanki tworzące podniebienie nie łączą się całkowicie podczas rozwoju w macicy.
Odkrycia dokonano w podziemiach kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Szkielet należał do mężczyzny, który zmarł w wieku pięćdziesięciu lat. Projekt prowadziła Anna Draszkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szczegóły odkrycia opublikowano w Journal of Archaeological Sciences: raporty.
Po raz pierwszy w Europie odnaleziono protezę podniebienia. Początkowo zespół badawczy myślał, że obiekt w czaszce mężczyzny to jakiś rodzaj pieczęci.
Jednak po bliższym przyjrzeniu się okazało się, że to proteza. Składał się z dwóch części: wełnianej podkładki oraz metalowej płytki wykonanej z miedzi, srebra i złota.
Celem protezy było oddzielenie jamy ustnej mężczyzny od jamy nosowej, co prawdopodobnie znacznie poprawiło jakość jego życia. Rozszczep podniebienia może powodować trudności w mówieniu i jedzeniu.
„Zapobiegał przedostawaniu się pokarmu z jamy ustnej do jamy nosowej oraz zmniejszał ryzyko infekcji w obrębie nosogardzieli [which connects the back of the nose to the back of the mouth]„Ułatwia oddychanie i poprawia mowę” – mówi Marta Kurek, współautorka badania z Uniwersytetem Polskim. „Rozmiar rozszczepu podniebienia i wymiary protezy wskazują na dobre dopasowanie, możemy więc założyć, że dobrze spełniła swoje zadanie”.
Zapisz się na newsletter Chip Chick i otrzymuj takie historie na swoją skrzynkę odbiorczą.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu