Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W ciągu pięciu lat liczba odmów przyjęcia szczepionek w Polsce podwoiła się, alarmują urzędnicy – ​​Euractiv

W ciągu pięciu lat liczba odmów przyjęcia szczepionek w Polsce podwoiła się, alarmują urzędnicy – ​​Euractiv

W ostatnich latach w Polsce zaobserwowano niepokojący wzrost liczby odmów przyjęcia obowiązkowych szczepień – wskaźnik odmowy szczepień podwoił się w ciągu pięciu lat, a następnie trzynastokrotnie w ciągu dekady.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy (NIZP PZH – PIB) podał, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba odmów poddania się obowiązkowym szczepieniom wzrosła niemal dwukrotnie, z 48 600 odmów w 2019 r. do 87 300 w 2023 r.

„Szczepionki często padają ofiarą własnego sukcesu. Ich skuteczność w zapobieganiu chorobom może czasami prowadzić do tego, że stają się mniej widoczne dla społeczeństwa, co z kolei zmniejsza czujność.

Liczby są niepokojące

Chociaż szczepienia są niewątpliwie jednym z największych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego, coraz większa liczba osób decyduje się nie szczepić swoich dzieci.

W Polsce przypadki odmowy szczepień obowiązkowych monitoruje od 2003 roku NIZP PZH – PIB. Gromadzone dane dotyczą osób objętych szczepieniami w danym roku, w tym dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

Profesor Jaroslav Pinkas, Krajowy Doradca ds. Zdrowia Publicznego, skomentował: NIZP PZH – dane PIB, „Wzrost liczby odmów w Polsce jest zjawiskiem niepokojącym i tendencja ta utrzymuje się już od jakiegoś czasu” – stwierdził Lioraktiv.

Dane wskazują, że liczba przypadków uchylania się od szczepień w Polsce w latach 2003–2009 wahała się od 3077 do 4993 przypadków, a następnie osiągnęła najniższy poziom w 2009 r., kiedy osiągnęła 3077 przypadków. Jednak w ciągu następnej dekady odsetek odmów wzrósł aż trzynastokrotnie.

Jak wskazuje profesor Pinkas, niski poziom szczepień ma konsekwencje nie tylko w medycynie, ale także w sferze gospodarczej i społecznej, prowadząc do wielu kosztów, których można uniknąć.

Sposoby na poprawienie

W odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą wzrost odmów szczepień, polscy eksperci opracowali m.in dokument Określenie zaleceń strategicznych na lata 2023–2027, ze szczególnym uwzględnieniem budowania zaufania do szczepionek zapobiegawczych.

READ  5 międzynarodowych firm w Polsce, o których warto wiedzieć

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost odmowy szczepień obowiązkowych można przypisać różnym czynnikom, m.in. niskiemu poziomowi edukacji społeczeństwa w zakresie szczepień, brakowi wiedzy zdrowotnej, nieodpowiedniej komunikacji lekarz-pacjent, problematyce organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz eskalację działań opiekuńczych.Zdrowie. Ruchy antyszczepionkowe.

Jeden z autorów dokumentu, profesor Pinkas, powiedział Euractiv, że warto zauważyć, że niektórzy rodzice odmawiający szczepień powołują się na obawy o zdrowie swoich dzieci. „To podkreśla pilną potrzebę edukacji i promowania rzetelnej, opartej na dowodach wiedzy, a także ciągłego dialogu, szczególnie z rodzicami małych dzieci” – dodał.

Profesor Nitesh Ossuchi powtórzył podobne zdanie w rozmowie z Euractiv, zauważając, że odsetek lojalnych przeciwników szczepionek (tych o stałych przekonaniach, na których nie wpływają argumenty) w populacji krajów rozwiniętych jest niski i wynosi zazwyczaj 1–2%.

Jednak tym, co niepokoi Nitesha Ossuchiego i co powinno skłonić do działania, jest rosnąca liczba osób wykazujących tak zwaną postawę niechętną do szczepień. „Odsetek tych pacjentów waha się w krajach europejskich od 20 do 40% i niestety odsetek ten rośnie” – stwierdził Lioractiv.

To właśnie te osoby są niezdecydowane, sceptyczne i sceptyczne, dlatego lekarze powinni poświęcać więcej czasu i uwagi pacjentowi na wyjaśnianie i wyjaśnianie.

Jak zauważyła z własnego doświadczenia, tego typu podejście ma ogromną wartość. „Często potrzeba więcej niż jednej wizyty, aby zmienić nastawienie do szczepień, ale warto” – powiedziała.

Europejski punkt widzenia

Kraje europejskie mają autonomię w kształtowaniu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień. „Ani Unia Europejska, ani Rada Europy nie wdrożyły jednolitej polityki w tym obszarze, dlatego liczba szczepionek, wiek podawania szczepionki oraz realizacja programów szczepień (obowiązkowych lub dobrowolnych) różnią się w poszczególnych krajach europejskich, – powiedział profesor Pinkas.

Te różnice w polityce zdrowotnej dotyczącej szczepień pomiędzy krajami europejskimi wynikają w dużej mierze z okoliczności historycznych. Pinkas wyjaśnił, że szczepienia są obowiązkowe w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które wcześniej były częścią bloku wschodniego. Natomiast kraje Europy Zachodniej i kraje skandynawskie zazwyczaj przyjmują dobrowolne podejście do polityki szczepień.

READ  Łyżwiarstwo szybkie: Polska srebrnym medalem w drużynowym wyścigu szybkim kobiet na Mistrzostwach EuroChamps - Sekcja Angielska

Wysokie wskaźniki szczepień na tych obszarach wynikają z dużej świadomości zdrowotnej społeczeństwa i jego świadomości kluczowej roli, jaką szczepienia odgrywają w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

„Należy jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach w związku ze zwiększającą się liczbą przypadków chorób zakaźnych u dzieci, niektóre kraje, w których wcześniej szczepienia były dobrowolne, dokonały przeglądu swojej polityki zdrowotnej i wprowadziły szczepienia obowiązkowe lub rozszerzyły listę szczepionek obowiązkowych”. On dodał.

[By Paulina Mozolewska, Edited by Vasiliki Angouridi, Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab]

Przeczytaj więcej z Euractiv