Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

TSMC potraja inwestycje w chipy Arizona do 40 miliardów dolarów

TSMC potraja inwestycje w chipy Arizona do 40 miliardów dolarów

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company potroi swoje inwestycje w amerykańskim stanie Arizona do 40 miliardów dolarów, ponieważ największy na świecie producent układów scalonych dalej dywersyfikuje swoje zakłady produkcyjne w obliczu napięć geopolitycznych i presji ze strony klientów.

TSMC jest Zainwestowanie 12 miliardów dolarów w budowę Zakład produkcyjny w Arizonie jest przeznaczony do wytwarzania chipów o domyślnej okrągłej szerokości 5 nanometrów – tak zwanej generacji N5, która pozostanie w tyle za bardziej zaawansowanym typem do czasu otwarcia zakładu w 2024 roku.

Jednak podczas wydarzenia we wtorek z okazji pierwszej instalacji oprzyrządowania do chipów w fabryce w Phoenix, firma ogłosiła plany wyprodukowania drugiej fabryki do produkcji bardziej zaawansowanych chipów 3 nm lub N3 od 2026 roku.

TSMC oświadczyło również, że zamierza wyprodukować chipset N4, nieco bardziej zaawansowany poziom, w oryginalnej fabryce, która pierwotnie była przeznaczona dla wersji N5.

Prezydent USA Joe Biden i dyrektor generalny Apple, Tim Cook, okrzyknęli ekspansję, jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w historii Stanów Zjednoczonych, przełomowym momentem w zdolności kraju do produkcji zaawansowanych chipów na rynku krajowym.

Ale eksperci branżowi powiedzieli, że nawet z drugą fabryczną fabryką TSMC, nie będzie ona dostarczać chipów do nowych modeli iPhone’ów w kraju, kiedy fabryki zostaną w końcu otwarte. Dodali, że inwestycje mogą zapewnić jedynie minimum Dostawcy bezpieczeństwa, wyraźnie przypominając o ryzyku, jakie wiązałoby się z atakiem Chin na Tajwan – gdzie TSMC ma swoją siedzibę główną i kontynuuje większość swojej ekspansji.

Cook nazwał inwestycję TSMC „niezwykle ważnym momentem”, który pomoże „stworzyć zaawansowane technologicznie amerykańskie miejsca pracy – zawody przyszłości”.

Apple polega na TSMC jako jedynym producencie chipów używanych w iPhone’ach, a od czasu odejścia od Intela w 2020 roku grupa Silicon Valley używa chipów zaprojektowanych przez TSMC w laptopach i komputerach stacjonarnych.

READ  Biawa: Wybrano firmę do odbudowy PL. wojsko Polskie

„To szansa dla Stanów Zjednoczonych, aby zapoczątkować nową erę zaawansowanej produkcji” – powiedział Cook.

Biden powiedział, że inwestycja TSMC była „zmianą gry”, która pomogłaby Ameryce odbudować zdolność do produkcji zaawansowanych chipów w kraju.

Stany Zjednoczone mają lepszą niż jakikolwiek inny kraj pozycję lidera światowej gospodarki w nadchodzących latach. . . Widzimy to tutaj w domu, a inwestycje są takie, o jakich mówimy dzisiaj” – powiedział po wizycie w nowej fabryce.

Posunięcie TSMC następuje po przejściu tego lata ustawy Biden Chips and Science Act, która zapewnia 52 miliardy dolarów dotacji dla amerykańskich producentów chipów, przeciwdziałając masowym chińskim inwestycjom w tym kraju. sektor chipów.

TSMC ma zamiar rozszerzyć swoją międzynarodową obecność, planując nową produkcję w japońskiej fabryce na 2024 rok.

Jednak Patrick Chen, szef badań w CLSA na Tajwanie, powiedział: „Jeśli w pełni się skalują [up production in] Arizona, odsetek chipów wyprodukowanych w USA, które mogą zaoferować klientom, może wynosić 15 procent całości”.

Nawet gdyby TSMC zbudowało miesięczną zdolność produkcyjną w Arizonie na poziomie 120 000 płytek krzemowych, z których są one wycinane, można by to porównać z ogromnymi czterema „fabrykami”, które firma ma na Tajwanie.

„To nie izoluje klientów [from supply chain risk] „W przypadku całkowitego zamieszania na Tajwanie” – powiedział inny ekspert w branży chipów, który prosił o zachowanie anonimowości. Osoba ta powiedziała, że ​​większy zakład TSMC w USA pozwoliłby swoim klientom stać tam, gdzie produkowane są chipy do ich projektów, skracając w ten sposób „czas odzyskiwania” w przypadku utraty tajwańskich mocy produkcyjnych. Przeniesienie produkcji chipów do innej branży może zająć kilka miesięcy.

Dwóch dyrektorów branżowych powiedziało, że część mocy produkcyjnych TSMC w USA zostanie wykorzystana na produkty wrażliwe, takie jak komponenty łańcucha dostaw dla krajowego przemysłu obronnego.

READ  Kwarteng wzywa szefów banków na spotkanie w związku z kryzysem na rynku kredytów subprime

Osoba bliska firmie powiedziała, że ​​każdy wyprodukowany w USA TSMC byłby o jedną generację technologiczną za najbardziej zaawansowanymi produkowanymi na Tajwanie.

Kierownictwo branżowe i analitycy stwierdzili, że próba zbudowania bardziej zaawansowanych możliwości poza Tajwanem doprowadziłaby do chaosu w modelu operacyjnym TSMC.

„To nie miałoby żadnego ekonomicznego sensu” – powiedział Chen. „Najnowsza technologia pochodzi z ich centrum badawczo-rozwojowego w Hsinchu i jest wprowadzana do ryzykownej produkcji, a ostatecznie do produkcji masowej. [in the US] To znacznie zawyżyłoby koszty[s]. Nie będą mieli do tego motywacji. Więc kto zapłaci rachunek? „

Amerykańskie fabryki, które produkują technologię o jedną generację za najbardziej zaawansowaną, jak planowano teraz, „pozwalają im produkować tam starsze modele iPadów lub może Apple Watch, ale na pewno nie iPhone’y z najnowszego cyklu produkcyjnego” – powiedział Felix Lee, analityk Morningstar. .

Produkcja iPhone’a nowej generacji firmy Apple rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku i potrwa do 2024 roku. Jednak chipy N3 firmy TSMC, których potrzebują te produkty, staną się dostępne w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2026 roku, kiedy to oczekuje się, że producent chipów przeniesie się do N2 na Tajwanie.