Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hunt, aby zachęcić banki do pomocy kredytodawcom hipotecznym w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania | stopy procentowe

Kanclerz wezwie największe brytyjskie banki, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć tych, którzy walczą ze spłatą kredytów hipotecznych podczas kryzysu związanego z kosztami utrzymania, kiedy w środę przeprowadzi pierwsze rozmowy z dyrektorami generalnymi.

Jeremy Hunt poprowadzi okrągły stół z szefami głównych kredytodawców hipotecznych, w tym Debbie Crosby z Nationwide, Ianem Stewartem z HSBC UK i Alison Rose z NatWest, aby omówić wpływ Wysokie stopy procentowe i kosztów utrzymania na klientach.

Mistrz konsumentów Martin Lewis został również zaproszony na numer 11 po tym, jak ostrzegł, że rosnące rachunki za energię, inflacja i stopy procentowe mogą wywołać „idealną burzę” dla właścicieli domów na wiosnę.

Richard Lloyd, tymczasowy przewodniczący Financial Conduct Authority (FCA), który reguluje i nadzoruje kredyty hipoteczne, będzie również obecny wraz z szefami Lloyd’s, Santander UK i Barclays.

Oczekuje się, że kanclerz powie pożyczkodawcom, że powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć pożyczkobiorców, w tym poprzez płatności wyłącznie odsetkowe, które mogą tymczasowo obniżyć ich miesięczne rachunki podczas spowolnienia gospodarczego.

Właściciele domów ucierpieli z powodu wyższych spłat kredytów hipotecznych w wyniku katastrofalnego mini-bilansu we wrześniu, który wstrząsnął rynkami finansowymi i podniósł koszty pożyczek. Zwiększył płatności dla kredytobiorców hipotek o zmiennym oprocentowaniu, a także dla tych, którzy musieli remortgage po wyższych stawkach.

Podczas gdy oprocentowanie kredytów spadło od tego czasu, średnie umowy kredytów hipotecznych o stałym kapitale są zawierane na pięć lat Wciąż oscyluje wokół 5%, wywierając większą presję na gospodarstwa domowe, które już teraz borykają się z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię i żywność, które doprowadziły inflację do najwyższego od 41 lat poziomu 11,1%.

Oczekuje się, że dyrektorzy banków będą uzbrojeni w dane, które określają stan ich ksiąg kredytów hipotecznych, takie jak Wielka Brytania przygotowuje się do najdłuższej recesji od stulecia.

READ  Świetny prawnik rozpoczyna lot British Airways po tym, jak niania rodziny odmawia miejsca w klasie biznes

Większość pożyczkodawców już kontaktuje się z klientami, którzy mogą być zagrożeni niewypłacalnością, ale niektórzy twierdzą, że byli ostrożni co do tego, jakiego rodzaju pomoc mogą zapewnić wrażliwym klientom z powodu braku wskazówek ze strony regulatora.

Chociaż FCA poleciła pożyczkodawcom, aby byli elastyczni podczas kryzysu Covid, zapewniając wakacje płatnicze i ustalenia dotyczące samych odsetek, było mniej nakazowe, jakiego rodzaju wsparcia należy udzielić podczas kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

Niektóre banki stwierdziły, że nadal istnieją pytania dotyczące ukierunkowania ich wsparcia, podczas gdy inne obawiały się, że mogą obecnie oferować jedynie ograniczone wakacje płatnicze, zanim wpłynie to na ocenę zdolności kredytowej klienta.

„Idę na to spotkanie z wizją, że chcę być tam dla klientów: pozwól mi używać moich narzędzi, daj mi swoje błogosławieństwo, abym z nich korzystał” – powiedział Guardianowi jeden z dyrektorów.

Środowe spotkanie będzie pierwszym okrągłym stołem Hunta z szefami banków, po tym jak odłożył większość spotkań do czasu wydania jesiennego oświadczenia z 17 listopada.

Do tej pory mniej chętnie spotykał się z przywódcami miast niż jego poprzednik, Kwasi Quarting, który przeprowadził szereg rozmów z bankami i firmami ubezpieczeniowymi, próbując zdobyć poparcie dla krótkotrwałych planów gospodarczych byłej premier Liz Truss.

Skarb Państwa i Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) odmówiły komentarza.