Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten prosty błąd w paszporcie może zrujnować twoje wakacje i wprawić cię w zakłopotanie

Ostrzega się mieszkańców Kiwi, że zwykła pomyłka w paszporcie może zrujnować wakacje i uniemożliwić wejście na pokład samolotu.

A ja jestem jednym z Kiwi, którzy mogą być zagrożeni.

Cofnę się do końca 2020 roku, kiedy nasze granice się zamknęły, a Nowozelandczycy mogli już tylko zwiedzać nasze podwórko. To było jedno z moich ulubionych miejsc, które odwiedziłem małe miasteczko r WangamomonaGłęboko w głębi lądu Taranaki. Mała społeczność od lat tworzy poczucie humoru Kampania, aby stać się republikąwraz z własnymi wyborami prezydenckimi.

Żeby było jasne, ta republika nie traktuje siebie zbyt poważnie. Kiedyś kozioł wygrał prezydenturę przez osunięcie się ziemi – a 18 miesięcy później niestety zmarł na stanowisku. Kozę zastąpił pudel.

Czytaj więcej:
* Kiwi wezwali do odnowienia paszportów przed spodziewanym wzrostem popytu
* Paszport nowozelandzki do uzgodnień dotyczących bezpieczeństwa
* Pamiętacie paszporty? To jest twój najlepszy

W ramach starań o ucieczkę z Nowej Zelandii Republika wydaje nawet własny stempel w paszporcie.

Tyle że, jak się okazuje, zdobycie nowych pieczątek w paszporcie to pomyłka, z oficjalnym ostrzeżeniem od linii lotniczych lub niektórych krajów, które mogą nie zaakceptować twojego paszportu, jeśli je posiada.

Pieczęć

Brooke Sabin/Personel

Mój znaczek „Republika Wangamomona”.

Szybkie ujawnienie w paszporcie, że mam trzy nowe znaczki: jeden z Antarktydy, jeden z Wangamomonai kolejny Z wycieczki, aby zobaczyć południowe światła.

Departament Spraw Wewnętrznych, który wydaje paszporty Nowej Zelandii, powiedział Stuff Travel, że należy unikać kiwi.

Julia Wootton wyjaśniła: „Paszporty nowozelandzkie są oficjalnymi dokumentami rządowymi. Radzimy, aby ludzie używali ich zgodnie z przeznaczeniem – do celów urzędowych – i nie narażali swoich paszportów na nieakceptowanie przez inne kraje poprzez umieszczanie w nich nowych lub nieoficjalnych pieczątek”, dyrektor generalny Usługi i dostęp w Departamencie Spraw Wewnętrznych Te Tari Taiwhenua.

Ta konkretna kwestia doprowadziła do problemów za granicą. Na początku 2020 r. Linie Qatar Airways zakazały latania brytyjskiej podróżniczce Tinie Sibley po tym, jak personel znalazł w jej paszporcie pieczątkę z Machu Picchu. Personel odprawy linii lotniczej powiedział, że stało się tak, ponieważ Tajlandia, miejsce docelowe, zostanie odmówiona wjazdu z powodu stempla.

Linie Emirates później również odmówiły wejścia na pokład samolotu, co oznaczało, że musiała uzyskać paszport awaryjny. Fiasko kosztowało Sibley ponad 2000 $, wliczając w to zmiany lotu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że uzyskanie nowych pieczątek nie wpływa na ważność paszportu nowozelandzkiego. Jednak Wootton dodał, że nie jest to takie proste. „Akceptacja każdego paszportu leży w gestii kraju docelowego. Nowe stemple mogą mieć wpływ na to, czy inne kraje akceptują paszport.”

Paszporty nowozelandzkie są oficjalnymi dokumentami rządowymi.

Briana Scantlebury’ego

Paszporty nowozelandzkie są oficjalnymi dokumentami rządowymi.

A co z Australią, najpopularniejszym kierunkiem dla kiwi? Rzecznik australijskiego Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu powiedział Stuff Travel: „Tylko upoważnieni przedstawiciele rządu Australii lub innych rządów mogą umieszczać stemple w paszporcie. Nieautoryzowane pamiątki turystyczne lub znaczki mogą sprawić, że paszport nie będzie nadawał się do podróży”.

Stany Zjednoczone przypominają o tym również ludziom bezpośrednio w ich paszporcie, stwierdzając, że „Tylko upoważnieni (sic!) urzędnicy Stanów Zjednoczonych lub innych krajów mogą umieszczać stemple lub umieszczać symbole lub dodatki w tym paszporcie.

Pomimo surowych słów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii (MFAT) stwierdziło, że nie ma danych o Kiwi szukających pomocy, ponieważ odmówiono im wjazdu do jakiegokolwiek kraju z powodu nowych stempli. Jednak rzecznik Departamentu Stanu i Handlu dołączył do innych urzędników, odradzając umieszczanie w paszporcie wszystkiego, co „przypadkowe lub niepotrzebne”.

Immigration New Zealand powiedział, że osoby ze znaczkami pocztowymi nie będą miały problemu z przekroczeniem naszej granicy, ale mają własne ostrzeżenie. „Chociaż nie odmawiamy nikomu wjazdu do Nowej Zelandii wyłącznie z powodu nowych stempli, nie możemy wyjaśnić, jak linie lotnicze i międzynarodowe służby graniczne w porcie wyjścia zareagują na takie stemple” – powiedziała Nicola Hogg, dyrektor generalny ds. operacji granicznych i wiz.

„Paszporty to oficjalne dokumenty, które zawierają oficjalne zezwolenia i nie powinny być używane do żadnych innych celów” – dodał Hogg.

READ  Najtańsze kraje na świecie do przejścia na emeryturę dla emigrantów Kiwi