Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone popierają zrzeczenie się przepisów dotyczących własności intelektualnej szczepionek Covid-19

Administracja Bidena w Stanach Zjednoczonych wspiera wysiłki zmierzające do zniesienia ochrony własności intelektualnej szczepionek Covid-19 w celu przyspieszenia zakończenia pandemii.

Przedstawicielka USA ds. Handlu Catherine Tye ogłosiła stanowisko rządu w oświadczeniu w środę (czasu amerykańskiego) w trakcie rozmów Światowej Organizacji Handlu na temat złagodzenia zasad handlu światowego, aby umożliwić większej liczbie krajów produkcję większej liczby ratujących życie szczepionek.

„Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej epidemii popiera rezygnację z ochrony dla szczepionek Covid-19” – powiedział Tai w oświadczeniu.

Ostrzegła jednak, że osiągnięcie globalnego „konsensusu” wymaganego do zrzeczenia się ochrony na mocy zasad WTO zajmie trochę czasu, a przedstawiciele USA stwierdzili, że nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na globalną podaż nabojów Covid-19.

Czytaj więcej:
* „Szczepionkowy nacjonalizm” może w przyszłości wywołać więcej problemów
* Szczepionka Covid-19 uruchamia „ katastrofalną katastrofę moralną ”
* COVID-19: Związki zawodowe i organizacje pozarządowe proszą premiera o wsparcie zniesienia ochrony patentowej na szczepionki

„To globalny kryzys zdrowotny, a wyjątkowe okoliczności epidemii Covid-19 wymagają podjęcia wyjątkowych środków” – powiedział Tai. „Celem wydziału jest jak najszybsze uzyskanie jak największej liczby bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla jak największej liczby osób”.

Ogłoszenie Tai pojawiło się kilka godzin po tym, jak dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu, Ngozi Okonjo-Iweala, przemówił na zamkniętym spotkaniu ambasadorów krajów rozwijających się i rozwiniętych, którzy kłócili się o tę kwestię, ale zgodzili się co do potrzeby szerszego dostępu do Covid- 19 zabiegów i Światowa Organizacja Handlu. Powiedział rzecznik Keith Rockwell.

Przedstawicielka USA ds. Handlu Catherine Tye ogłosiła stanowisko rządu w komunikacie w środę (czasu amerykańskiego).

Sarah Selbiger / AFP

Przedstawicielka USA ds. Handlu Catherine Tye ogłosiła stanowisko rządu w komunikacie w środę (czasu amerykańskiego).

Rada Generalna WTO – złożona z ambasadorów – zajęła się centralną kwestią tymczasowego zrzeczenia się ochrony własności intelektualnej szczepionek Covid-19 i innych narzędzi, które Republika Południowej Afryki i Indie po raz pierwszy zaproponowały w październiku. Pomysł zyskał poparcie w krajach rozwijających się i wśród niektórych postępowych prawodawców na Zachodzie.

READ  Europejczycy apelują, aby trzymać się z daleka od krótkich podróży i zamiast tego jeździć pociągami

Rockwell powiedział, że Komisja WTO ds. Własności Intelektualnej jest gotowa ponownie rozważyć propozycję zwolnienia na „tymczasowym” posiedzeniu pod koniec tego miesiąca, przed formalnym spotkaniem w dniach 8-9 czerwca.

Oczekiwano, że po dwudniowym spotkaniu ambasadorów w środę i czwartek nie dojdzie do konsensusu – wymaganego przez zasady WTO. Ale Rockwell zasygnalizował zmianę tonu po miesiącach kłótni.

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala (po lewej) ma teraz nadzieję znaleźć

Fabrice Coffrini / AP

Dyrektor generalny WTO, Ngozi Okonjo-Iweala (po lewej), ma teraz nadzieję, że znajdzie „praktyczną drogę naprzód”.

„Powiedziałbym, że dyskusja była bardziej konstruktywna i realistyczna. Powołując się na wzrost liczby przypadków w miejscach takich jak Indie”, powiedział Rockwell, „Było to mniej emocjonalne i mniej wskazywane palcami niż w przeszłości. „Myślę, że to uczucie, że wszyscy są w jednym miejscu, zostało wyrażone w sposób, o którym do tej pory nawet nie słyszałem”.

Autorzy propozycji, która napotkała opór w wielu krajach o wpływowych gałęziach przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego, zrewidowali ją w nadziei, że stanie się bardziej akceptowalna.

„Musimy działać szybko, aby przedstawić zmieniony tekst na stole, ale także rozpocząć i prowadzić negocjacje tekstowe” – powiedział Okonjo-Iweala w notatkach zamieszczonych na stronie internetowej Światowej Organizacji Handlu.

Powiedziała: „Jestem całkowicie przekonana, że ​​kiedy będziemy mogli usiąść przed nami w prawdziwym tekście, znajdziemy praktyczną drogę naprzód, która będzie„ akceptowalna dla wszystkich stron ”- powiedziała.

Według przedstawiciela handlowego Genewy, który nie był upoważniony do publicznego wypowiadania się w tej sprawie, współsponsoratorzy pomysłu podróżowali między różnymi misjami dyplomatycznymi, aby udowodnić swoją rację. Urzędnik powiedział, że impas trwa, a strony konfliktu są nadal daleko od siebie.

Celem jest zawieszenie przepisów dotyczących własności intelektualnej szczepionek Covid na kilka lat, wystarczająco długo, aby przetrwać pandemię.

Matt Gilonic / Getty Images

Celem jest zawieszenie przepisów dotyczących własności intelektualnej szczepionek Covid na kilka lat, wystarczająco długo, aby przetrwać pandemię.

Ten argument, będący częścią długotrwałej debaty na temat ochrony własności intelektualnej, koncentruje się na zgłaszaniu patentów, praw autorskich i ochrony wzorów przemysłowych i poufnych informacji, aby pomóc w rozszerzeniu produkcji i rozpowszechniania szczepionek w przypadku niedoborów dostaw. Celem jest zawieszenie zasad na kilka lat, wystarczająco długo, aby przetrwać pandemię.

READ  Goście Airbnb są przerażeni maleńkim prysznicem przypominającym trumnę.

Kwestia staje się coraz bardziej paląca wraz ze wzrostem liczby przypadków w Indiach, drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie i wiodącym producentem szczepionek – w tym wirusa Covid-19, który opiera się na technologii Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjsko-szwedzkiej firmie farmaceutycznej AstraZeneca. .

Zwolennicy, w tym dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreślają, że takie zwolnienia są częścią zestawu narzędzi WTO i twierdzą, że nie ma lepszego czasu na ich wykorzystanie niż podczas trwającej sto lat pandemii, która pochłonęła 3,2 miliona istnień ludzkich. ponad 437 milionów ludzi zarażonych i zdewastowanych gospodarek.

Ponad 100 krajów poparło tę propozycję, a grupa 110 członków Kongresu – wszyscy pozostali Demokraci do Bidena – wysłała w zeszłym miesiącu list wzywający go do poparcia zrzeczenia się.

Przeciwnicy twierdzą, że rezygnacja nie będzie panaceum. Twierdzą, że produkcja szczepionek przeciwko koronawirusowi jest złożona i nie można jej zwiększać po prostu poprzez ułatwienie własności intelektualnej, i twierdzą, że zniesienie ochrony może zaszkodzić innowacjom w przyszłości.