Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australia stoi przed sądowym odwołaniem od zakazu podróżowania do Indii

Premier Australii Scott Morrison przerwał bezpośrednie loty z Indii.

dziewięć

Premier Australii Scott Morrison przerwał bezpośrednie loty z Indii.

W środę rząd Australii stanął przed sądowym wyzwaniem w sprawie Tymczasowy zakaz podróżowania do Indii Przywieziony przez 73-letniego obywatela, który utknął w mieście Bengaluru.

Rząd walczy z rosnącą presją, aby znieść zakaz podróżowania nałożony w zeszłym tygodniu do 15 maja w celu zmniejszenia liczby zakażeń Covid-19 w australijskich ośrodkach kwarantanny.

Prawnicy Gary’ego Newmana, jednego z 9 000 Australijczyków, którym zakazano powrotu do domu z Indii, złożyli w środę pilny wniosek do Sądu Federalnego w Sydney, w którym sędzia powinien rozpatrzyć zakaz podróżowania nałożony przez ministra zdrowia Grega Hunta na mocy ustawy o bezpieczeństwie biologicznym.

Adwokat Christopher Ward powiedział sądowi, że jednym z powodów są kwestie proporcjonalności i racjonalności. Dwa powody wynikały z interpretacji prawnej, a czwarty kwestionował konstytucyjność zakazu.

Czytaj więcej:
* COVID-19: brak więzienia dla Australijczyków podróżujących z Indii
* Australia zbliża się do zamknięcia luki zakazującej lotów w Indiach
* Australijscy krykieta Adam Zamba i Ken Richardson wypadli z IPL, ale utknęli w Indiach
* Poirytowani Australijczycy próbują opuścić Indie przed wczesnym atakiem COVID-19, ale krykiet IPL trwa nadal

Sędzia Stephen Burley powiedział, że termin pilnej rozprawy zostanie ogłoszony w ciągu 48 godzin.

Hunt ogłosił późnym piątkiem, że każdy, kto postawił stopę w Australii podczas zakazu podróżowania w ciągu 14 dni od wizyty w Indiach, staje w obliczu zagrożenia Pięć lat więzienia i grzywna do 66 000 dolarów australijskich (71080 dolara nowozelandzkiego).

Australijskie Stowarzyszenie Medyczne wezwało w tym tygodniu Hunta i premiera Scotta Morrisona do wycofania zamówienia, które zostało potępione przez czołową społeczność medyczną w kraju jako „wykroczenie”.

Niektórzy krytycy oskarżali rząd o rasizm, ponieważ tak surowych ograniczeń w podróżowaniu nie wprowadzono, gdy wskaźniki infekcji gwałtownie rosły w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Morrison powiedział, że nie obawia się, że zakłócenie podróży zaszkodzi stosunkom z Indiami, które określił jako „wielkiego przyjaciela Australii”.

READ  Krajowy pokaz hot rodów powraca do Taranaki, a entuzjaści są gotowi do akcji

„Ta przerwa pozwala nam ruszyć pełną parą, dopóki nie będziemy mogli odebrać naszych lotów z powrotem do domu i robimy w tym duże postępy” – powiedział Morrison.

Dodał: „Gdybyśmy się nie zatrzymali, ograniczylibyśmy naszą zdolność do tego w perspektywie średnio- i długoterminowej”.

Wśród krytyków zakazu podróżowania są były premier Malcolm Turnbull i prawnik zajmujący się prawami człowieka Jeffrey Robertson, a także kilku australijskich prawodawców i przywódców społeczności indyjskiej.

Indie znajdują się w uścisku niszczycielskiej fali, która zalała szpitale, które walczą o zaopatrzenie w tlen.

Australijski rząd podał w oświadczeniu, że wyczarterowany samolot Qantas opuścił Sydney z zaopatrzeniem medycznym dla Indii, w tym 1056 respiratorami i 43 centrami tlenowymi.

Rząd zapowiedział, że indyjski Czerwony Krzyż i lokalne władze rozprowadzą darowizny, aby wsparcie dotarło do najbardziej potrzebujących.

Australia wykorzystała izolację geograficzną kraju wyspiarskiego do walki z epidemią. Był to jeden z krajów odnoszących największe sukcesy w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa w społeczeństwie.

Ale liberalna grupa zakwestionuje w sądzie federalnym restrykcyjne restrykcje nałożone przez Australię na jej obywateli opuszczających kraj w obawie przed powrotem wirusa do domu.

LibertyWorks będzie argumentować, że Hunt nie ma uprawnień na mocy Biosecurity Act do zakazania większości Australijczyków opuszczania kraju.