Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przypadki wirusa Everest Covid wspinają się do bazy, Nepal widzi falę Indian

Everest: Rekordowa liczba pozwoleń na wspinaczkę została wydana w związku z lokalnym wzrostem liczby koronawirusów. Zdjęcie / Frank Bainwald, Getty Images

Nikt nie wie, czego się spodziewać po pierwszym sezonie wspinaczkowym Everestu podczas pandemii, ale góra ustanowiła już dwa rekordy na 2021 rok.

15 kwietnia Everest Base Camp odnotował swój pierwszy potwierdzony przypadek Covid 19. W tym samym tygodniu liczba sezonowych pozwoleń na wspinaczkę przekroczyła rekordowy poziom 381, ustanowiony w 2019 roku.

Obie liczby nadal rosły.

Wczoraj Himalayan Rescue Association zgłosiło 17 pozytywnych przypadków wśród wspinaczy wracających z Everest Base Camp.

Kraj w Himalajach to najpopularniejsza droga na Everest. Każdego roku alpiniści mogą próbować zdobyć szczyt przez krótkie okienko. Wspinaczka na najwyższą górę świata jest nadal ostatecznym celem wielu turystów przygodowych.

Ubiegłoroczny sezon został skrócony przez pandemię Covid-19. Podejście do Everestu z Tybetu było pierwszym dotkniętym wirusem, a Chiny zawiesiły pozwolenia na wspinaczkę od 11 marca 2020 r. Nepal podążył w ich ślady, zawieszając wizy od 14 marca, na długo przed roczne okno wspinaczkowe.

Jednak kiedy Ministerstwo Turystyki Katmandu stwierdziło, że wznowiło wydawanie zezwoleń w marcu, trudno było przewidzieć jego przyjęcie. Początkowo Kathmandu twierdziło, że tej wiosny spodziewa się około 300 wspinaczy.

Ci, którzy chcą wspinać się po górach, nadal muszą poddać kwarantannie hotel w stolicy i przedstawić negatywne wyniki testu na koronawirusa.

Plik BBC Poinformowano, że niektórzy członkowie ekspedycji uzyskali wynik pozytywny przed wspinaczką. Norweski alpinista Erlind Ness był pierwszą osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu po powrocie z bazy dwa tygodnie temu.

Po przetransportowaniu drogą powietrzną z góry podejrzanej o zakażenie chorobą wysokościową, Ness wrócił z trzema pozytywnymi testami na wirusa w Katmandu.

Nepal, „miniaturowe Indie”

Nepal leży na powierzchni świata, ale także na granicy Indii.

READ  Para Hamiltonów odbiera nagrodę Powerball w wysokości 9 milionów dolarów

Tak jak Indie donoszą o kryzysie i najszybszym wybuchu przypadków Covid 19, Nepal również przeżywa szczyt.

Urzędnicy ds. Zdrowia w dystrykcie Panki graniczącym z Uttar Pradesh powiedzieli, że Nepal grozi przekształceniem się w „miniaturowe Indie”, ponieważ codzienne przypadki odzwierciedlają wzrost liczby osób przekraczających granicę.

„Sytuacja wymknęła się spod kontroli” – powiedział personel miejscowego szpitala. Stróż w piątek.

Nepal ma wiele historii, a na ten kraj wpływają liczne trendy, które występują u jego większego sąsiada. Jednak fala COVID-19 jest niepokojąca.

Kremacja na świeżym powietrzu na brzegu rzeki Bagmati w Katmandu w Nepalu.  Zdjęcie / Rogan Shrestha, Getty Images
Kremacja na świeżym powietrzu na brzegu rzeki Bagmati w Katmandu w Nepalu. Zdjęcie / Rogan Shrestha, Getty Images

W zeszłym tygodniu w Nepalu odnotowano szczyt dziennych przypadków wynoszący 7587 przypadków, nowy rekord i 3600% wzrost w porównaniu ze średnią siedmiodniową na początku kwietnia.

Trend wzrostowy jest tylko kilka dni za Indiami. Względna liczba przypadków na milion rośnie do liczby w Indiach.

W Dolinie Kathmandu sceny kremacji na świeżym powietrzu na brzegu rzeki Bagmati są niesamowicie podobne do tych, które po raz pierwszy widziano w Indiach.

Rejestracja sprawy, rejestracja zezwoleń

Pośród nowego szczytu Covid 19 Ministerstwo Turystyki opublikowało w ubiegły piątek Wiadomość, że w tym sezonie wydano rekordową liczbę 408 zezwoleń.

Alpinizm jest ogromnym źródłem dochodu dla nepalskich przewodników, operatorów turystycznych i organów administracyjnych, które udzielają zezwoleń. Według Kathmandu, zagraniczni wspinacze spędzają w Nepalu średnio dwa miesiące, z których każdy wydaje od 40 000 do 138 000 dolarów na wspinaczkę.

Sam Everest ma szacunkową wartość dochodu z turystyki w Nepalu na 400 milionów dolarów.

Alpinizm w Nowej Zelandii ma długie powiązania z tym regionem, odkąd Hillary i Norgay dokonali pierwszego udanego wejścia na Everest w 1953 roku.

Powiatowi operatorzy turystyki przygodowej stanowią dużą część przewodników wycieczek.

Rzecznik nowozelandzkiego klubu alpejskiego potwierdził, że nowozelandczycy byli jednymi z tych na górze w tym sezonie.

„Skutki COVID-19 były znaczące dla Nowej Zelandii i międzynarodowej społeczności wspinaczkowej, aw rezultacie dla przemysłu wspinaczkowego w Nepalu” – powiedział rzecznik klubu.

READ  Walka o podniesienie progu GST dla małych firm spotyka się ze sprzeciwem Urzędu Skarbowego

„Rozumiemy, że sezon wspinaczkowy na Everest otworzył się przed międzynarodowymi aprobatami i że wśród zespołów są niektórzy Nowozelandczycy. Spodziewamy się, że zespoły wspierające i sieci podejmą wszelkie niezbędne względy i środki ostrożności”.

Obecnie śledzenie kontaktów i rejestracja ruchu dla alpinistów w Nepalu jest niekompletna. Bez oficjalnego ośrodka testowego na górze trudno jest zweryfikować mapowanie potencjalnego rozprzestrzeniania się Covid w obozach górskich.

Niektóre duże grupy ekspedycyjne mają własne przenośne zestawy testowe, które pomagają odróżnić chorobę wysokościową od potencjalnych przypadków wirusów.

Powiedział o tym dr Prakashowi Kharelowi w klinice w bazie BBC Odnotowano stały wzrost liczby wspinaczy przybywających z objawami grypopodobnymi.

„Prawie wszyscy wspinacze kaszlą tutaj, ale widzimy ludzi z innymi objawami i upewniamy się, że pozostaną w izolacji” – powiedział dr Kharel.