Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ścieki, osady i ścieki stanowią potencjalne zagrożenie COVID-19 dla rolników i pracowników zajmujących się ściekami

W niedawno recenzowanym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Granice nauki o ZiemiW tym badaniu naukowcy przeprowadzili systematyczną metaanalizę kilku badań, w których oceniano obciążenie wirusowego RNA koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) w ściekach, osadach i biopozostałościach, i stwierdzili, że rozprzestrzenianie się SARS- CoV-2 to Ribi jest najwyższy w osadzie, a następnie odpowiednio w pozostałościach stałych i ściekach.

Badanie wskazuje również na nieskuteczność obecnie stosowanych systemów oczyszczania w dezaktywacji i usuwaniu nowego wirusa z odpadów środowiskowych, co może ostatecznie stanowić potencjalny problem zdrowotny dla wrażliwych populacji, takich jak pracownicy oczyszczalni ścieków zajmujący się ściekami lub rolnicy stosujący takie oczyszczanie. Materiały środowiskowe w swoich dziedzinach.

W związku z tym zespół sugeruje stosowanie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej dla pracowników zajmujących się ściekami i zachęca ich do zachowania ostrożności podczas korzystania z uzdatnionej wody do użytku w środowisku wiejskim.

Stado: Bezpieczna przystań dla SARS-CoV-2 w środowisku: rozprzestrzenianie się i potencjalne ryzyko transmisji w ściekach, osadach i osadach ściekowych.. Źródło zdjęcia: Gameanna / Shutterstock

Czym różnią się terminy ścieki, osady i osady ściekowe?

Ściek to ciekła część ścieków, która wychodzi z oczyszczalni ścieków lub szamba po zakończeniu procesu oczyszczania. Oczyszczanie ścieków ma na celu usunięcie zanieczyszczeń ze ścieków, aby pozostałości nadawały się do ponownego wykorzystania lub bezpośredniego zrzutu do otaczającego środowiska.

Szlam to sedymentujący stały materiał organiczny, który jest oddzielany od cieczy (odcieków) i powstaje podczas oczyszczania ścieków.

Odpady ściekowe są następnie produkowane, gdy osad zostanie poddany dodatkowej obróbce i stabilizacji w celu usunięcia patogenów i stworzenia stabilnego produktu, który spełnia obowiązujące normy korzystnego recyklingu.

tło

Obecne środki ostrożności dotyczące obchodzenia się z różnymi materiałami środowiskowymi i narażenia na nie przeszły poważną zmianę paradygmatu wraz z nadejściem pandemii koronawirusa 2019 (COVID-19). Badania z kilku krajów wykazały obecność SARS-CoV-2 lub jego RNA w materiałach środowiskowych, w tym w próbkach powietrza i ścieków.

READ  Badanie ocenia zdolność algorytmów sztucznej inteligencji do obrazowania piersi do przewidywania ryzyka raka piersi

Wiadomo, że złożona materia organiczna obecna w osadzie i osadach ściekowych chroni SARS-CoV-2 przed inaktywacją. Jednak osady i osady ściekowe, chociaż uważane za potencjalne rezerwuary SARS-CoV-2, jako obszar zagrożeń dla zdrowia, do tej pory cieszyły się mniejszą uwagą w porównaniu z próbkami ścieków.

Znajomość częstości występowania SARS-CoV-2 w produktach końcowych oczyszczalni ścieków, które mają być wolne od SARS-CoV-2 i innych patogenów lub przynajmniej osiągną bezpieczny limit po odpowiednim oczyszczeniu, pomoże w ocenie późniejszego ryzyka przeniesienia pracowników ścieków, rolników i innych osób zajmujących się tymi materiałami środowiskowymi. Dlatego zespół przeprowadził obecną metaanalizę, aby zbadać występowanie SARS-CoV-2 w ściekach, osadach i osadach ściekowych ekstrahowanych ze ścieków.

Częstość występowania SARS-CoV-2 RNA jest najwyższa w osadzie, a następnie w osadach stałych i ściekach

Przeprowadzono analizę metastatystyczną łącznie 21 artykułów, w tym 11, 8 i 2 artykuły dotyczące odpowiednio ścieków, osadów i odpadów stałych, które spełniły ostateczne kryteria ustalone przez zespół.

Na podstawie metaanalizy obliczono, że częstość występowania SARS-CoV-2 RNA w ściekach, osadzie i osadach ściekowych wynosi 27,51 (95% CI, 6,14-48,89), 1012.25 (CI 95%, 104,78 -1019,71) i 30,59 (95% CI, 10,10-51,08).

Odpady ściekowe, pomimo dalszego oczyszczania, wykazywały wyższe wskaźniki rozpowszechnienia RNA SARS-CoV-2 w porównaniu z tymi w ściekach. Wskazuje to na zdolność cząstek wirusa do ochrony przed utrzymywaniem się w stałym podłożu.

Otoczka wirusa SARS-CoV-2 pomaga zatrzymywać się w osadzie i osadach ściekowych

Hydrofobowy charakter warstwy otoczki wirusowej odpowiada za powinowactwo do adsorpcji cząstek stałych obecnych w osadzie i osadach stałych, zapewniając ich przetrwanie w takich materiałach, jeśli nie zostaną poddane zaawansowanym obróbkom. Wykazano, że cząstki stałe o wielkości do 0,3 mm chronią wirusy przed dezynfekcją, a tym samym zwiększają ich trwałość. Na podstawie obserwacji stabilności wirusów w osadzie zespół zaleca wykorzystanie próbek osadów do celów monitorowania wirusów w populacji.

READ  Przegląd panelu wyzwalaczy odżywiania, najlepsze praktyki w leczeniu dermatologii

Zagrożenia transportowe i zdrowotne związane ze ściekami, osadami i bioodpadami stałymi

Długie narażenie na surowy lub częściowo przetworzony osad ściekowy, na przykład podczas ręcznej obróbki osadu, wskazuje na wysokie ryzyko przeniesienia na osoby zajmujące się ściekami. Aerozole zawierające cząstki wirusowe, powstające podczas różnych etapów oczyszczania ścieków oraz podczas wykorzystywania ścieków i osadów na polu, również stwarzają potencjalne ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 na pracowników oczyszczalni ścieków i rolników.

Ponadto bezpośrednie wykorzystanie nieoczyszczonych lub nieoczyszczonych ścieków, osadów i/lub biopozostałości w glebie i roślinach w niektórych krajach rozwijających się i krajach o niskim dochodzie może skutkować przeniesieniem wirusa do systemu podziemnego lub wód gruntowych lub pobieraniem przez rośliny, co skutkuje przenoszeniem infekcji przez bezpośredni kontakt lub spożycie skażonej wody lub upraw.

„Należy zapewnić odpowiednią ochronę, w tym stosowanie środków ochrony indywidualnej dla pracowników zajmujących się ściekami/szlamami, natomiast korzystanie z odzyskanych ścieków i innych materiałów, takich jak osady i osady ściekowe, musi być podejmowane z ostrożnością, zwłaszcza na obszarach rozwijających się i o niskich dochodach. krajów, w których woda, warunki sanitarne i higiena nie są odpowiednio rozmieszczone”, radzi zespół.

Grupą najbardziej narażoną są pracownicy sanitarni, rolnicy i ich rodziny, konsumenci produktów rolnych oraz mieszkańcy terenów nawadnianych ściekami, zwłaszcza dzieci, osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością.

Chociaż ponowne wykorzystanie ścieków, osadów i osadów ściekowych może skutecznie rozwiązać problem stałego niedoboru wody w wielu krajach, promować recykling składników odżywczych, poprawiać zdrowie gleby i ograniczać bezpośrednie odprowadzanie ścieków do zbiorników wodnych, tymi materiałami środowiskowymi należy zarządzać z ostrożnością, aby zapobiec powiązane zagrożenia dla zdrowia publicznego.

„Istniejące procesy oczyszczania muszą zostać ponownie rozważone wraz z wytycznymi dotyczącymi wykorzystania materiałów środowiskowych, takich jak ścieki, osady i osady ściekowe, aby skutecznie zająć się oporną naturą RNA SARS-CoV-2 i innych pojawiających się patogenów”. , zaleca zespół.

Zespół kładzie również nacisk na dalsze badania mające na celu oszacowanie częstości występowania zakaźnych cząstek SARS-CoV-2 w materiałach środowiskowych. Prezentacja materiału genetycznego/RNA nie wskazuje na podatność lub infekcję wirusem, a konsekwencje zdrowotne spożycia RNA SARS-CoV-2 nie są obecne.

READ  Program badań przesiewowych SOR identyfikuje niezdiagnozowane przypadki cukrzycy