Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dąży do powiązania swojego systemu obronnego z „Tarczą Bałtycką”: oficjalna – sekcja angielska

Polska dąży do powiązania swojego systemu obronnego z „Tarczą Bałtycką”: oficjalna – sekcja angielska

Tomczyk złożył takie oświadczenie podczas spotkania ministrów obrony krajów nordyckich, które odbyło się w czwartek w Połądze na Litwie.

„To bardzo interesujące, w jaki sposób Litwa, Łotwa i Estonia chcą zbudować swoją linię obrony”. – powiedział Tomczyk na konferencji prasowej.

„Skoro polski premier Donald Tusk zdecydował się kontynuować inicjatywę Tarczy Wschodniej, chcemy ją zintegrować z Tarczą Bałtycką. To dla nas bardzo ważne” – dodał.


Na początku miesiąca Tusk ogłosił plan przeznaczenia 10 miliardów złotych (2,35 miliarda euro) na modernizację obrony granic kraju. Kampania pod nazwą „Tarcza Wschodnia” obejmuje budowę rozbudowanego systemu umocnień granicznych.

Czwartkowe spotkanie Grupy Północnej, w skład której wchodzi 12 krajów – pięć krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja), trzy kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia), Polska, Wielka Brytania, Niemcy i Holandia – skupiło się na w sprawie kwestii bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i w regionie północnoatlantyckim.

Kluczowymi tematami było wsparcie dla Ukrainy, zwiększenie budżetów obronnych do co najmniej 2 proc. PKB oraz przygotowania do nadchodzącego lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

(J/A)

Źródło: IAR, PAPKA

READ  Polscy rolnicy protestują przeciwko importowi z Ukrainy po rozważeniu przez rząd nowego zakazu