Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe badanie wykazało, że dysfunkcja seksualna jest ważnym problemem dla kobiet z T1D

Rehab Hashem, RN, mgr inż

Źródło: Linkedin

Nowe badanie pokazuje, że prawdopodobieństwo rozwoju impotencji jest prawie trzykrotnie wyższe u kobiet w okresie okołomenopauzalnym z cukrzycą typu 1 (T1D) w porównaniu z kobietami bez cukrzycy.1

Jednak brak dostępnych specyficznych dla cukrzycy narzędzi do oceny dysfunkcji seksualnych u kobiet z cukrzycą typu 1, ponieważ większość diabetologów korzysta z ogólnych narzędzi, sugeruje, że należy poświęcić więcej uwagi rozwiązywaniu problemów seksualnych u tych pacjentek.

„Te odkrycia powinny zachęcić diabetologów i decydentów do zwrócenia większej uwagi na zaburzenia erekcji u kobiet poprzez włączenie ich do ścieżek opieki i wytycznych klinicznych” – napisał zespół śledczy, kierowany przez Rehab Hashem, specjalistyczną pielęgniarkę diabetologiczną w szpitalu uniwersyteckim w Bristolu. oraz Weston National Health Service Trust.

Impotencja jest powszechna u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2 (T2D). Według dotychczasowego piśmiennictwa częstość jej występowania jest wyższa u kobiet z T1D niż zarówno u kobiet z T2D, jak iu kobiet bez cukrzycy.2 Doświadczenia kobiet z T1D i zaburzeniami erekcji są związane z fizycznymi uszkodzeniami spowodowanymi wysokim poziomem cukru we krwi, a także z psychologicznymi i społecznymi wyzwaniami związanymi z tą chorobą.

Jednak szacunki dotyczące częstości dysfunkcji seksualnych u kobiet z T1D pozostają zmienne ze względu na heterogeniczność przeprowadzonych badań i różne czynniki zakłócające związane z dysfunkcją. Hashem i współpracownicy przeprowadzili systematyczny przegląd, aby lepiej zrozumieć aktualne szacunki rozpowszechnienia zaburzeń erekcji, metody stosowane do pomiaru dysfunkcji seksualnych oraz czynniki związane z zaburzeniami erekcji u kobiet z chorobą typu 1.

Zespół badawczy przeszukał 4 elektroniczne bazy danych (Embase, MEDLINE, CINAHL i PsycINFO) między marcem a kwietniem 2022 r. Wyszukiwanie zostało zaktualizowane w lutym 2023 r., aby zidentyfikować badania oceniające dysfunkcje seksualne u kobiet z T1D. Wyjątki dotyczyły badań obejmujących kobiety w ciąży, kobiety po menopauzie oraz badań, które nie były dostępne w języku angielskim.

Ponieważ brakowało pomiarów specyficznych dla cukrzycy, naukowcy wzięli pod uwagę ogólne pomiary zaburzeń erekcji w przeglądzie. Najczęściej stosowaną miarą ED był Wskaźnik Funkcji Seksualnych Kobiet z 6 podskalami (pożądanie, podniecenie, orgazm, nawilżenie, ból i satysfakcja; punkt odcięcia 26,55 wskazujący na impotencję) oraz Skala Dystresu Seksualnego Kobiet (12 pytań): wynik 15 wskazujące na dystres seksualny).

READ  Badacz Salvador McCabe dołącza do Josepa Cara

Badacze, którzy przeprowadzili przegląd, zidentyfikowali 1104 artykuły, przejrzeli streszczenia 941 i zidentyfikowali 181 badań jako kwalifikujących się do pełnego przeglądu. Po wykluczeniu 170 analizowanych badań, do przeglądu włączono łącznie 11 badań kliniczno-kontrolnych z lat 2005–2021. Łączna liczba kobiet z T1D uczestniczących w badaniach wyniosła 926 w wieku od 28 do 43 lat (średnia wieku 35 lat).

Na podstawie danych z badań średnia częstość dysfunkcji seksualnych u kobiet z cukrzycą typu 1 wynosiła 36%, w porównaniu do 13% u kobiet bez cukrzycy. Zbiorcze szacunki przedstawione w metaanalizie wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia dysfunkcji seksualnych u kobiet z T1D było trzy i pół razy wyższe (iloraz szans [OR], 3,8; 95% CI, 1,8–8,0; S < 001), od kobiet bez cukrzycy, w oparciu o wyniki wskaźnika funkcji seksualnych wyłącznie dla kobiet.

Hashim i współpracownicy przeprowadzili analizę podrzędną w celu zbadania heterogeniczności badań i wykluczyli jedno badanie ambulatoryjne. Po wykluczeniu zbiorcze oszacowanie wzrosło do około 5-krotnie zwiększonego ryzyka dysfunkcji seksualnych w porównaniu z kobietami bez cukrzycy (iloraz szans 4,9; 95% przedział ufności, 2,7–8,9; S <0,001).

Aby zidentyfikować obszary dysfunkcji seksualnych, które były częściej zgłaszane u kobiet z T1D, zespół przeprowadził dodatkową metaanalizę porównującą wyniki wskaźnika funkcji seksualnych kobiet. Spośród 6 badań, w których podano średnie ± odchylenie standardowe wyników w każdej z domen, ogólne wyniki dla każdej z nich były znacznie niższe u kobiet z T1D typu 1, co wskazuje na większą dysfunkcję seksualną. Analiza czynników psychologicznych, w tym depresji, lęku i czasu trwania cukrzycy, wykazała istotny związek między tymi czynnikami a zaburzeniami erekcji.

Chociaż przegląd wykazał większą częstość dysfunkcji seksualnych u kobiet z cukrzycą typu 1, zespół badawczy zauważył, że szacunki oparto na ogólnych pomiarach. W związku z tym badania te mogły nie docenić doświadczeń kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów i zaburzeniami erekcji.

„Sugeruje to również, że potrzebne są bardziej kompleksowe pomiary zaburzeń erekcji, szczególnie w celu oceny dysfunkcji seksualnych u kobiet z T1D, jeśli należy właściwie rozważyć przeciwieństwo życia z cukrzycą i zaburzeniami erekcji” – napisali naukowcy.

READ  Wyprodukowano nowe ultratwarde szkło diamentowe

Bibliografia

  1. Hashem R, Forde R, Oselli D, Forbes A. Rozpowszechnienie i czynniki związane z dysfunkcjami seksualnymi u kobiet w okresie okołomenopauzalnym z cukrzycą typu 1: przegląd systematyczny i metaanaliza [published online ahead of print, 2023 Jul 5]. Cukrzyca Med. 2023; e15173. doi: 10.1111/dme.15173
  2. Obaid, Amer, A. Zaki, Muhammad Al-Hinnawi, R. Aladyn, Muhammad Hanafi, n. Al-Saei, M.; Częstość występowania dysfunkcji seksualnych kobiet wśród kobiet z cukrzycą: badanie przekrojowe z kontrolą przypadku. Medycyna podyplomowa. 2022; Fasola 134 (7)