Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Właściciel Royal Mail „rozważa” poparcie oferty przejęcia Daniela Kretinsky’ego

Właściciel Royal Mail „rozważa” poparcie oferty przejęcia Daniela Kretinsky’ego

Właściciel Royal Mail powiedział, że zarekomenduje ofertę przejęcia o wartości 5 miliardów funtów od czeskiego miliardera Daniila Kretinskiego, pod warunkiem spełnienia kilku warunków chroniących przyszłość grupy.

International Distribution Services, właściciel Royal Mail, powiedział w środę, że Grupa EP Křetínskiego podniosła swoją ofertę do 370 pensów za akcję z 320 pensów, które IDS odrzuciła w zeszłym miesiącu.

Uwzględniając zadłużenie, ulepszona oferta wycenia notowaną na giełdzie IDS w Londynie na 5 miliardów funtów, w porównaniu z 4,5 miliarda funtów w pierwszej ofercie. Oprócz byłego brytyjskiego monopolisty pocztowego, IDS jest właścicielem szybko rozwijającej się firmy kurierskiej GLS z siedzibą w Holandii.

„Zarząd jest zainteresowany zarekomendowaniem tej ceny ofertowej, którą uważa za uczciwą” – powiedział przewodniczący IDS Keith Williams, dodając, że Grupa EP uzgodniła kilka zobowiązań, które „uznają pozycję Royal Mail jako istotnej części infrastruktury krajowej”. „.

Zobowiązania obejmują kontynuację dostarczania listów pierwszej klasy sześć dni w tygodniu, utrzymanie siedziby głównej grupy w Wielkiej Brytanii i siedziby organów podatkowych oraz utrzymanie ratingu kredytowego IDS na poziomie inwestycyjnym.

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że „ściśle monitoruje rozwój sytuacji” i że „we właściwym czasie skontaktuje się z oferentem, aby wyjaśnić nasze oczekiwania co do przyszłości Royal Mail”.

EP Group angażuje się także w ochronę praw pracowniczych, uznając istniejące związki zawodowe oraz utrzymując nazwę i markę Royal Mail.

IDS stwierdziło, że „zarząd będzie kontynuował współpracę z Grupą EP w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie dokładnego zakresu i czasu trwania tych przedsięwzięć”.

Akcje IDS wzrosły w środę w popołudniowym handlu o ponad 16 procent do 314,8 pensów.

Akcje spółki spadły w ciągu ostatnich trzech lat, ponieważ Royal Mail stoi przed wyzwaniami związanymi z wysokimi kosztami kompleksowych usług doręczania na terenie całej Wielkiej Brytanii i gwałtownym spadkiem liczby wysyłanych listów. Zobowiązanie do świadczenia usługi powszechnej zmusza firmę do dostarczania towarów do każdego miejsca w Wielkiej Brytanii po tej samej cenie, łącznie z listami, przez sześć dni w tygodniu.

READ  Twórca Crusader Kings Paradox oskarżony o „zastraszanie i dyskryminację ze względu na płeć” • Eurogamer.net

„Wiemy, jak ważna jest Royal Mail dla Brytyjczyków” – stwierdził rząd w swoim środowym oświadczeniu. „Naszym priorytetem jest zapewnienie klientom Royal Mail usług, na jakie zasługują, w tym dostaw sześć dni w tygodniu i gwarantowanej ryczałtowej stawki za przesyłki na terenie Wielkiej Brytanii, zgodnie z zobowiązaniami dotyczącymi świadczenia usług powszechnych, niezależnie od właściciela”.

Konserwatywne źródła przyznały, że Royal Mail „nienawidziła” swoich zobowiązań w zakresie usługi powszechnej, ale rząd nie miał zamiaru ich rozluźniać.

„Pomimo czteroletniego zapotrzebowania rząd nie uznał za stosowne zaangażować się w reformę usługi powszechnej, a tym samym poprawić naszą sytuację finansową” – stwierdził Williams w swoim oświadczeniu.

Z drugiej strony Partia Pracy – która według sondaży zwycięży w następnych wyborach powszechnych zaplanowanych na koniec stycznia – napisała do Kretyńskiego w ramach istotnej interwencji politycznej, wzywając do wprowadzenia gwarancji w przypadku zawarcia porozumienia idzie naprzód.

Jonathan Reynolds, sekretarz ds. biznesu w gabinecie cieni, zażądał obietnic, że Royal Mail pozostanie w Wielkiej Brytanii i będzie płacić podatki w tym kraju, ściśle współpracując między innymi ze Związkiem Pracowników Komunikacji.

Powiedział: „Chociaż ważne jest, aby Wielka Brytania pozostała otwarta i atrakcyjna dla inwestycji zagranicznych, Royal Mail to kultowa brytyjska instytucja, która zajmuje wyjątkowe miejsce w naszym społeczeństwie i infrastrukturze”. „Partia Pracy podejmie niezbędne kroki, aby chronić swoją niezaprzeczalną tożsamość”.

W jego staraniach Kretinsky’emu pomógł były poseł Partii Pracy Chuka Umunna, jeden z jego bankierów w JP Morgan. Biznesmen będzie musiał współpracować z urzędnikami państwowymi, jeśli przejmie zarządzanie grupą, ze względu na jej strategiczne znaczenie.

W 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii odwołał dochodzenie na podstawie przepisów bezpieczeństwa narodowego w sprawie planów Kretyńskiego dotyczących zwiększenia jego udziałów w Royal Mail do ponad 25%, sugerując, że nie jest postrzegany jako osoba wysokiego ryzyka.

READ  Giganci technologiczni IBM i Microsoft zwalniają setki pracowników w Rosji

Ponieważ w zeszłym miesiącu pierwsza propozycja Kretyńskiego została odrzucona, obie strony rozmawiają o ulepszonej ofercie.

Kretinsky, prawnik, który stał się przedsiębiorcą energetycznym, jest największym akcjonariuszem IDS z 27,5% udziałów. Inne jego inwestycje w Wielkiej Brytanii obejmują udziały w sieci supermarketów J Sainsbury’s i londyńskim klubie piłkarskim West Ham United.

Grupa EP ma teraz czas do 29 maja na złożenie wiążącej oferty przejęcia IDS zgodnie z brytyjskimi przepisami regulującymi oferty przejęcia spółek publicznych.

Udane przejęcie przez Grupę EP wiązałoby się z ryzykiem zaognienia napięć z pracownikami pocztowymi, którzy w ostatnich latach podsycali problemy Royal Mail. „Przekazanie własności Royal Mail zagranicznemu inwestorowi private equity nie może być słuszne” – powiedział w kwietniu Dave Ward, sekretarz generalny CWU reprezentującej pracowników pocztowych.

Próby kierownictwa Royal Mail mające na celu dostosowanie praktyk pracy i wykorzystanie rosnącego rynku paczek wielokrotnie rozgniewały członków związku, którzy w 2022 r. opuścili placówkę na 18 dni.

Nawet po osiągnięciu w zeszłym roku porozumienia w sprawie płac i praktyk pracy z pracownikami pocztowymi, duża liczba wakatów nadal wpływała na poziom usług w Royal Mail, a organ regulacyjny Ofcom ostrzegł w grudniu, że „wyniki firmy nie wykazują oznak poprawy”.

Ward dodał w środę, że CWU nie pozwoli nikomu, kto przejmie to stanowisko, na „doręczanie listów w terenie”, dodając, że związek „opracuje kampanię, która stawia przyszłość usług pocztowych w centrum tegorocznych wyborów powszechnych” „. . „Nie będzie kryjówki dla działań tego rządu i Partii Pracy”.

Dodatkowe raporty George’a Parkera z Londynu