Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raspberry Pi przygotowuje się do wystawienia na giełdzie w Londynie

Raspberry Pi przygotowuje się do wystawienia na giełdzie w Londynie

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Raspberry Pi, brytyjski producent tanich minikomputerów, planuje wejść na giełdę w Londynie, co będzie stanowić impuls dla brytyjskiej giełdy w czasie, gdy stara się ona przyciągnąć rozwijające się firmy technologiczne.

Z siedzibą w Cambridge, producent tanich modułów komputerowych i komputerów dla użytkowników przemysłowych, entuzjastów i nauczycieli, oświadczył, że będzie starał się o notowanie na głównym rynku londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Oczekuje się, że dokument rejestracyjny zostanie opublikowany w środę.

Według osoby zaznajomionej z jej planami firma ma nadzieję osiągnąć wycenę rynkową na poziomie około 630 milionów dolarów (500 milionów funtów), po tym jak w zeszłym roku wyceniono ją na 560 milionów dolarów w ramach prywatnej inwestycji, kiedy udziały objął brytyjski projektant chipów Arm.

Dodała, że ​​Raspberry Pi wprowadzono na rynek w 2012 roku i od tego czasu sprzedano ponad 60 milionów komputerów i jednopłytkowych modułów komputerowych.

Z dokumentów wynika, że ​​przychody firmy, w której udziały ma również japońskie Sony, w 2023 roku wzrosły o 41 procent, do 265,8 mln dolarów, a zysk przed opodatkowaniem wzrósł niemal dwukrotnie, do 38,2 mln dolarów.

Raspberry Pi twierdzi, że spodziewa się sprzedaży 8,4 miliona sztuk w 2024 roku, w porównaniu z 7,4 miliona sztuk w zeszłym roku.

Firma jest spółką zależną Raspberry Pi Foundation, brytyjskiej organizacji charytatywnej założonej w 2008 roku w celu promowania informatyki wśród młodych ludzi. Fundacja pozostanie akcjonariuszem po IPO.

Wideo: Raspberry Pi – mały brytyjski komputer kończy 10 lat

Proponowane notowanie następuje w czasie, gdy brytyjskie rynki publiczne usilnie starają się przyciągnąć zainteresowanie IPO ze strony spółek technologicznych, które coraz bardziej opowiadają się za notowaniem w Nowym Jorku.

Notowana na giełdzie londyńska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Darktrace w zeszłym miesiącu zgodziła się na przejęcie od grupy private equity Thoma Bravo za 4,3 miliarda funtów, dwa lata po wejściu na giełdę.

READ  Wejście rodziny w najgorszą serię odnotowanych spadków

„Kiedy w 2012 roku wprowadziliśmy na rynek nasz pierwszy produkt, naszym celem było zapewnienie komputera na tyle przystępnego cenowo, aby młodzi ludzie mogli go śmiało posiadać i eksplorować, dając im możliwość odkrywania informatyki i ekscytowania się nią” – powiedział Eben Upton z Raspberry. Dyrektor generalny eBay’a.

„Jednak od początku widzieliśmy, jak klienci korzystają z naszych produktów w niesamowitym zakresie zastosowań na wielu różnych rynkach, a gdy zdaliśmy sobie sprawę z potencjału niedrogiej technologii, która może znacząco zmienić nie tylko edukację, ale w niezliczonych innych kontekstach, nasze ambicje wzrosły.”

Jefferies International i Peel Hunt pełnią funkcję wspólnych bookrunnerów dla Raspberry Pi.