Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Narodowy Bank Polski podjął decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie

Narodowy Bank Polski podjął decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) podjęła niedawno decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc.; stopa lombardowa 6,25 proc.; Oprocentowanie depozytów wynosi 5,25 proc.; Stopa redyskontowa w wysokości 5,80 procent; Stopa dyskontowa wynosi 5,85 proc.

W wydanym przez bank komunikacie prasowym zauważono, że w polskiej gospodarce trwa proces obniżania się inflacji.

Polski Bank Centralny podjął niedawno decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc.; Oprocentowanie depozytów wynosi 5,25 proc.; Stopa dyskontowa wynosi 5,85 proc. Proces wyhamowania inflacji w gospodarce trwa. Choć w IV kwartale 2023 r. roczna dynamika aktywności gospodarczej wzrosła, to pozostała ona relatywnie niska.

W Polsce napływające dane wskazują, że choć w czwartym kwartale ubiegłego roku roczna dynamika aktywności gospodarczej wzrosła, to pozostała ona relatywnie niska.

Po wcześniejszym wzroście w październiku 2023 r. sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w listopadzie 2023 r. były niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie stale rośnie produkcja budowlano-montażowa.

Bank centralny zauważył, że choć wzrost aktywności zawodowej jest słaby, sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, a bezrobocie niskie. Choć liczba pracujących utrzymuje się na wysokim poziomie, w listopadzie 2023 r. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe niż na początku 2023 r.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego roczna inflacja oparta na wskaźnikach cen towarów i usług konsumenckich w grudniu ubiegłego roku spadła do 6,1 proc. z 6,6 proc. w listopadzie.

Uważa się, że do spadku inflacji w ujęciu rocznym przyczyni się niższa roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz inflacja bazowa.

Niekorzystny wpływ na roczną inflację miał jednak wzrost rocznej dynamiki cen energii. W listopadzie 2023 r. ceny producentów ponownie były znacznie niższe niż rok wcześniej, co potwierdza, że ​​większość zewnętrznych szoków podażowych wygasła, a presja kosztowa uległa zmniejszeniu. Przy relatywnie niskim wzroście aktywności gospodarczej prowadzi to do obniżenia inflacji.

READ  Polska wycofuje się zgodnie z UE w sprawie regulacji sędziów

RPP szacuje, że pomimo wyraźnego ożywienia gospodarczego presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostaje niska, co w warunkach słabej koniunktury gospodarczej i niskiej presji inflacyjnej za granicą będzie sprzyjać stopniowemu obniżaniu się inflacji krajowej.

W nadchodzących miesiącach roczna dynamika CPI prawdopodobnie znacząco się obniży, natomiast spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. Jednocześnie kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach wiąże się z niepewnością, związaną w szczególności z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na kształtowanie się cen oraz tempo ożywienia gospodarczego w Polsce.

Biuro informacyjne Fiber2Fashion (DS).