Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Multimodalna terapia nerwowo-mięśniowa łagodzi ból i poprawia funkcjonowanie wulwodynii |  Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Multimodalna terapia nerwowo-mięśniowa łagodzi ból i poprawia funkcjonowanie wulwodynii | Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Badanie wykazało, że leczenie raz w tygodniu zastrzykami mięśni dna miednicy pod kontrolą USG i blokadami nerwów obwodowych oraz fizjoterapią dna miednicy raz w tygodniu przez 6 tygodni skutecznie złagodziło ból i poprawiło funkcjonowanie u pacjentów z zapaleniem sromu i pochwy.

Do badania włączono 59 pacjentek w wieku od 20 do 79 lat, które zgłosiły się do poradni z powodu bólu miednicy mniejszej i zapalenia sromu, które utrzymywały się średnio przez 6 lat. Wszystkie pacjentki były leczone raz w tygodniu przez 6 tygodni i składały się z iniekcji mięśni dna miednicy pod kontrolą USG, iniekcji punktów spustowych oraz blokad nerwów obwodowych.

Naukowcy wykorzystali wizualną skalę analogową (VAS) do pomiaru intensywności bólu miednicy oraz funkcjonalną skalę bólu miednicy (FPPS) do pomiaru funkcji w wielu regionach. Pomiary te uzyskali podczas pierwszej wizyty pacjentów w klinice oraz 3 miesiące po rozpoczęciu leczenia.

Wyniki VAS poprawiły się średnio o 51 procent. Średni wynik VAS wyniósł 7,93 (95-procentowy przedział ufności [CI]7,52-8,34) przed leczeniem i 3,9 (95% CI, 3,34-4,46) po leczeniu (p <0,0001).

Po 3 miesiącach funkcja bólu miednicy poprawiła się o 23 procent. Wyniki FPPS dla leczenia wstępnego wynosiły około 12,34 (95% CI, 10,86-13,82), a po leczeniu spadły do ​​9,53 (95% CI, 8,14-10,91) (p <0,0001). Najbardziej ulepszonymi funkcjami FPPS były sen (39 procent), stosunek płciowy (28 procent) i chodzenie (28 procent).

„Wulwodynia charakteryzuje się przewlekłym bólem i/lub dyskomfortem wokół ujścia sromu i wiadomo, że dotyka do 16 procent dorosłych kobiet” – stwierdzili badacze.

„Zapalenie sromu może objawiać się ciągłym lub przerywanym bólem, który negatywnie wpływa na życie osobiste i zawodowe pacjentów, a także na zdrowie psychiczne i relacje. Przyczyna zapalenia sromu jest nieznana, a leczenie nie zostało powszechnie uzgodnione” – dodali.